BALIKÇILAR: PİYASA DÜŞÜYOR, ENDİŞEMİZ ARTIYOR! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BALIKÇILAR: PİYASA DÜŞÜYOR, ENDİŞEMİZ ARTIYOR!

Bu haber 13 Aralık 2016 - 11:44 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

cevlik

BALIKÇILAR: PİYASA DÜŞÜYOR, ENDİŞEMİZ ARTIYOR!

Her yıl Eylül ayının 15’inde ”vira bismillah” diyerek denize açılan balıkçılar, bu yıl da umduklarını bulamamaktan yakınıyorlar.

Özellikle ilimizde bayramların yoğunluğundan dolayı yılın bazı dönemlerinde satış yapamamaktan şikayetçi olan balıkçılar, bu yıl da Aralık ve Ocak aylarının uğursuzluğunu yaşamaya başladılar.

Akdeniz’de balıkçılık sektöründe tekne sayısının %68’ini teşkil eden Samandağlı balıkçı tekne sahipleri ve çalışanları, piyasanın durgun olmasından dolayı rıhtıma temelli yanaşmak üzere olmanın verdiği umutsuzluk ile kara kara düşünüyorlar.

Balık piyasasının durgun olduğu bu günlerde, konu ile ilgili görüştüğümüz Samandağlı tekne sahipleri ve balıkçı esnafı, balık piyasası ile ilgili yaptıkları açıklamada ”Samandağ ilçesinde balıkçılık faaliyetlerini yürüten tekne sayısı, Akdeniz bölgesinin %68’ini oluşturmakta ve yüzlerce aile bu sektörden geçimini sağlamaktadır. Ancak bu yıl, geçtiğimiz yıllara göre piyasa çok durgun. Piyasanın durgun olması, geçim kaynağımız olan balık sektörüne darbe vurdu. Bu durum daha da kötüye gider diye endişeliyiz açıkçası” ifadelerini kullandılar.

afdah.info

voir films