ÜST REKLAM

logo

reklam

Bakkallar ve Bayiler  yeniden ‘ARSLAN’ DEDİ

 

 

Samandağ Bakkallar ve Bayiler Odası’nın olağan genel kurul toplantısı geçtiğimiz hafta sonu Nehir Düğün Salonunda üyelerin katılımı ile gerçekleşti. Kongrenin divan Başkanlığını HESOB başkanı A. Kadir Teksöz, yardımcılığını, birlik denetleme kurulu üyesi Şakir Batmaz, Samandağ Şoförler Odası Başkanı Mustafa Terzi, Nurettin Eriş ve Mehmet Dilber yaptı. Kongreye Gümrük ve Ticaret Bakanlığından gözlemci olarak Özlem Gülek ve Emre Garip katıldı.  Tek liste ile gidilen seçimde Başkan Necdet Arslan güven tazeledi.

Esnafın birlik ve beraberliğinden memnunum…

Arslan’ın ilkeli ve onurlu bir duruşunu belirten konuşmasında HESOB Başkanı Teksöz, Odaya emeği geçen ve hakkın rahmetine kavuşan eski başkan Refik Süslü ve Edip Arslan’ı rahmetle andıklarını ifade ederek, kongredeki esnafın birlik ve beraberliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlçe seçim kurulundan Mehmet Karaali başkanlığında, memur üyeler Ali Haydar Çivi ve İlyas Kütük gözetiminde gerçekleşen kongreye, Federasyon Başkan yardımcısı, Sabit Teksöz, Samandağ Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sait Kahiloğulları, Berberler Odası Başkanı Hikmet Tunç, Terziler Odası Başkanı Cuma Sahillioğlu, oda üyeleri ve diğer konuklar katıldı.

Esnaflarımızın Hakları Göz Ardı Edilmektedir

Oda başkanı Arslan, “2014-15-16-17 yıllarına ait Yönetim Kurulumuzun faaliyet raporunu sizlerin bilginize sunarken, her birinizi saygı ve sevgiyle selamlar, teşriflerinizden dolayı teşekkür eder, hoş geldiniz der, Genel Kurul Toplantımızın mesleki camiamıza, hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederiz. 19.01.2014 tarihinde yapılan odamızın olağan genel kurul Toplantısında sizlerin kıymetli oyları ile 4 yıllık süre için Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmiştik.

İşte geçen bu 4 yıllık görev süremiz içerisinde; İlçemizde faaliyet gösteren üyelerimizi bir araya getiren genel kurulumuz, sorunlarımızın görüşülmesine ve çözüm aranmasına sebep olan büyük toplantımızdır. Bu toplantımızın barışçıl, demokratik ve bizim odamıza yaraşır bir olgunluk içerisinde geçeceğine inanıyor; Olağan Genel Kumlumuzun hayırlı ve başarılı olmasını diliyoruz.

Bilindiği üzere ülkemizde işsizlik sebebi gençlerimizi yurt dışına çıkışlara zorlamasıyla bariz bir şekilde artmakta olduğunu görüyoruz. İlçemizde devletimize yük olmadan kendi emek ve sermayesiyle iş yerini açarak, yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımıza veresiye alış-veriş olanakları sunan ve düzenli ödediği vergilerle esnaflarımızın hakları göz ardı edilmektedir.

2014 Genel Kurulumuzda sizlerin desteğiyle seçilen Yönetim Kurulumuz, Odamızı en iyi şekilde yönetmiş ve sizlere olağanüstü hizmet vermeye çalışmıştır. Bu hizmetleri tüm bakkal esnafımızı 2014’te Hatay’ımızın Büyükşehir Belediyesine dahil olacağı öncesinde Basit Usulde kalmamız için ağırlığımızı koyduk ve başardık. 2016’da vergiden muaf, emeklilerden kesintiyi kaldırmada odamızın da içinde bulunduğu Türkiye’de bütün bakkallar odalarının kararlı tutumuyla sağlanmıştır.

Üyelerimizin süper marketlere karşı ayakta kalması için halkımızın desteğinin sağlanması için üç dört kez broşür dağıttık. Gazetelere her zaman demeç verdik, her festivalde büyük puntolarla flamalar astık. Değerli Üyelerimiz, fakir ve yoksul bakkallarımıza karşı hassasiyet göstererek onlara her türlü yardım yapılmıştır. Bağkur ve Sosyal Güvenlik kurumlumuzun kira bedelini diğer odalarımızla beraber daha düne kadar ödüyorduk. Üyelerimizi rahatlatmak amacıyla en büyük hizmetlerimizden birisi de fotokopi makinesidir. Ait olduğumuz Apartmanımızın dış cephesinde dökülmeler ve tahribatlar sebebiyle, Apartman Yönetim Kurulunun almış olduğu kararla montolama ve çatı yapıldı. Odamıza ait çürümüş pencerelerini değiştirdik. Odamızın boyasını yaptırdık, yeni perde ve güçlü bir klima taktırdık. Üst Makam ve Mercilerimizle iyi ilişkiler içerisinde olunmuş, gelen talimatlar ve emirler anında yerine getirilmiştir. Ankara’da Ve Hatay Esnaf Odaları birliğinde odamızı en iyi şekilde temsil ettik. Vergi, maliye ve sağlık sorunlarını çözdük. Ve bu oranda esnafa gelen baskıları en aza indirmeye çalıştık. Esnaflarımızın nakit sıkıntılarını gidermek için KOSGEB tarafından sağlanan kredileri ile ilgili gerekli çalışmalar yapılarak esnaflarımızın KOBİ desteğinden faydalanmaları için odamız bürosunda tüm hizmetler başarı ile yapılmıştır.

Yine ihtiyacı olan üyelerimize Esnaf Ve Kefalet Kooperatifinden, Yapı Kredi Bankasından, Deniz Banktan, Ziraat Bankasından, İş Bankasından rahat bir şekilde düşük faizlerle esnek mekanizmayı işleterek kolayca kredi almalarını sağladık. İhtiyacı olan üyelerimize belirli oranlarda vergi indiriminde bulunulmasını sağladık. Tekel ruhsatlarının uzatılmasının Türkiye genelinde yüzde 35 azalmasına karşı bizler yüzde 98 gibi bir o anla ortalamanın çok üzerinde uzatılmasını sağladık ve yeni çıkan yasalarla açma ruhsatı olmayanları tekel ruhsatı alamayacakları için çoğu üyelerimizin alamadıkları işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı almalarını sağladık. 01.01.1999 tarihinden itibaren uygulamaya konulan basit usule tabi esnaf ve sanatkarlarımızın muhasebe işlemlerinin odamız tarafından yürütülmesi ve esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi şekilde hizmet verebilmemiz için, üyelerimizin ekonomik durumları göz önüne alınarak yardımcı olunmuştur. Üyelerimizin tamamının Bağ-Kur irtibat müdürlüğünden yararlanması için bizzat ilgilenmiş ve emekli yaşı gelen vatandaşlarımıza her türlü hizmet yapılmıştır. Üyelerimizin tamamı en ücra köşesine kadar periyodik olarak ziyaret edilmiştir. Hırsız çetelere karşı çoğu, bakkallarımıza kamera ve alarm sistemi taktırdık.

İlçemizde Samandağ Bakkallar Esnaf Odamızı hatırı sayılır saygın bir kurum haline getirdik. Halkımıza karşı sorumluluk duygusu içerisinde esnafımızla birlikte hareket ederek odamızı daha ileri taşımaya devam edeceğiz. Siz saygı değer üyelerimizin, ayakta kalma çabanızı övüyor, genel kurulda alınacak kararları ve iş başına gelecek yönetimimizi kurum için hayırlı ve başarılı olması dileğiyle, hepinizi tekrar saygıyla selamlıyoruz” dedi.

Basit usul vergiye tabi esnafla ilgili kayıt zamanı ve kayıt işlemleriyle ilgili üyelerin dikkatini çekerek önemli bilgiler veren Arslan, “Basit usulde vergiye tabi esnafımızın kayıtları üçer aylık dönemler halinde sisteme girilecektir. Her üç aylık dönemin gelir ve gider belgelerinin bu dönemi takip eden ayın sonuna kadar sisteme girilmesi zorunludur. Sistemin ilk kez kullanılıyor olması nedeniyle bir defaya mahsus olmak üzere, 2018 yılının Ocak- Haziran dönemine ait altı aylık belgelerin 31 Temmuz 2018 tarihine kadar sisteme girilmesi mümkündür. Ancak, 2018 Temmuz ayından itibaren kayıtların yine üçer aylık dönemler halinde sisteme girilmesi zorunludur. Basit usulde vergiye tabi esnafımızın alış ve giderleri ile satış ve hasılatlarına ilişkin bilgiler yalnızca meslek odalarınca veya SMMM’ler tarafından kayda alınabileceğinden, meslek odaları ve SMMM’ler, kendilerine gelen belgelerin sisteme doğru bir şekilde kaydedilmesinden sorumludur.”

 

Haber : Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi

Share
541 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?