BAKIMA MUHTAÇ İNSANLARA EVDE BAKIM HİZMETİ | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

BAKIMA MUHTAÇ İNSANLARA EVDE BAKIM HİZMETİ

Bu haber 27 Mayıs 2019 - 9:04 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.


Samandağ CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber ve Kadın Kolları üyeleri  “Yaşlı Bakım Projesi” kapsamında oluşturdukları bir heyetle geçtiğimiz çarşamba günü İlçemiz Yenimahalle’de ikamet eden yaşlı ve bakıma muhtaç bir aileyi ziyaret etti.

Ziyaret edilen aile kendilerine ziyarette bulunan heyete teşekkür ederek bu tür bir çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Doktor tarafından sağlık kontrolü yapılan aile bu tür ziyaretler kapsamında Samandağ da yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara bakım hizmeti verilmesinin yaşlı kesimi moral olarak etkileyeceğini söylediler. Ayrıca ilçemizde bu proje kapsamında ulaşılması gereken birçok aile olduğunu ve bu proje ile toplumun yaşlılar konusundaki duyarlılığının yükseleceğini ve önemli bir toplumsal sorunun çözümüne katkı sağlanacağını söylediler.

Proje Koordinatörü Katibe Yaman ve Samandağ İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber proje ile ilgili sorularımızı cevaplandırdılar.

-Neden “Yaşlı Bakım Projesi”?  Hedefiniz Nedir?

Sadece dünyada değil, ülkemizde de nüfus artışı bir sosyal sorun oluşturmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte sadece fiziksel aktivitelerde değil, sosyal ve psikolojik durumda da bir değişim olmakta, bu durum ve yaşlının yaşı, medeni durumu gibi etkenler yaşlının günlük yaşam aktivitesini olumsuz etkilemektedir. Yaşlının normal yaşamını sürdürebilmesinde bu aktiviteleri zorlanmadan yapabilmesi önem taşımaktadır. Yaşlının içinde bulunduğu durum ve sonrasında günlük yaşamında karşılaştığı sorunlar, onlara yönelik sosyal politikaların ve bakım modellerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Yaşlı bireyler günlük yaşamını sürdürmekte zorlandığı vakit, bazı hizmetlere gereksinim duymaktadır. Toplumların yaşlılarına olan sevgisinin geleceğe güvenle bakmalarının teminatı olduğu unutulmamalıdır.

Bilindiği gibi TÜİK 2017 verilerine göre ülkemiz nüfusunun yaklaşık 7 milyon yaşlı olarak değerlendirilmektedir. İlçemiz dikkate alındığında 120. 000 nüfuslu bir İlçede oransal olarak nerdeyse 10.000 civarında yaşlı insan bulunduğu varsayılabilir.

“Evde Bakım Projesi” ile yaşlının kendi yaşamını sürdürdüğü ortamda hizmet verilmeye çalışılacak, böylece yaşlının toplumdan kopmadan, bağımsız bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi sağlanacaktır. Bu tür sosyal projeler bireyi, toplum içinde var ettiği için yaşlının toplumdan kopmadan yaşamını sürdürmesine yardımcı olan evde bakım hizmet modeli bu konuda önemli bir yer teşkil etmektedir.

Hedefimiz Samandağlı yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara evde bakım hizmeti vasıtasıyla sosyal destek vermektir. Hem toplumsal faydası hem de muhtaç durumdaki bireylerin desteklenmesi ile toplumda önemli bir boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz.

İlerleyen günlerde bu ev ziyaretlerimiz devam edecek ve Samandağ’da bu çalışmayı yayarak genişleteceğiz” dedi.

Oluşturulan ziyaret heyetinde Doktor Nevzat Aslan, Kadın Kuaförü Sibel Fırıncı ve kadın kolları üyesi kadınlar yer aldı.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films