ÜST REKLAM

logo

reklam

BAHARA ÖDEM ATARAK FORMDA GİRİN


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

Ödemin türlü çeşidi vardır, doku arası bölmelerde veya vücut boşluklarında sıvı birikimi diyebileceğimiz ödem sorununuz sık tekrarlarsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Özellikle mevsim geçişlerinde artan, sıcaklarda yakınmaların arttığı kişiler beslenme ve spor alışkanlıklarını da tekrar gözden geçirmeliler. Dolaşım problemi ödemin oluşumunda büyük bir etkendir, varisi olan kişilerde ödem de sıklıkla görülmektedir. Ödem; kalp, karaciğer veya böbrek, tiroit hastalıkları, damar tıkanıkları, hormonal dengesizliklerden, dolaşım sorunlarından kaynaklanabilir. Hareketsiz kaldıkça, dolaşım azaldıkça vücudun sıvıyı dokulardan damarlara aktarması zorlaşır ve sıvı dokularda birikir, ödem oluşur.  Yüz, el ve ayaklarda şişkinlikle kendini gösteren bir dolaşım problemidir. Hormon düzensizliği özellikle tiroit hormonu ödemi artırır. Bu nedenle hormonlarınızı düzenli kontrol ettirin. Tansiyon düzensizliği ödeme sebep olan bir diğer etken. Eğer tansiyonunuz varsa ve ilaç kullanmanız gerekiyorsa düzenli kullanmanızı öneririm.
Sağlık problemleriniz(kalp-dolaşım, böbrek, karaciğer hastalıkları vs.) olmadığı halde var olan, günlük yaşantımızda karşılaştığımız ödem; sıcak hava, uzun süre ayakta durmak, fazla tuzlu veya tatlı yemek, az su içmek, uyku problemleri gibi durumlarla tetiklenir. Sürekli yaşadığınız bir ödem sorunu varsa doktora başvurunuz. Ancak her şeyiniz normalse ve ödeminiz devam ediyorsa altta yatan sorunu belirlemek gerekir.

Tükettiğiniz tuzu azaltın. Özellikle yüksek tuz içeriğine sahip patates cipsi ve tuzlu fıstık gibi gıdalardan uzak durun. Gizli tuz bulunan salam, sucuk, sosis gibi et ürünleri ve peynir çeşitleri tüketimini azaltın. Turşu gibi salamura yapılan besinlerin tüketimini azaltın, tüketirken bol su içmeye özen gösterin.

Yemeklerinize ekstra tuz ilave etmeyin, yemekleri az tuzlu pişirin ancak baharatla tatlandırabilirsiniz.
Şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır.
Meyvelerden kiraz, ananas ve kayısı sebzelerden ise maydanoz gibi yeşil yapraklı olanlar diüretik etkiye sahiptir.

Yabanmersini, limon, domates gibi antioksidan özelliği olan besinler tüketin.

Ara öğünlerinizden birinde probiyotik yoğurt veya kefir tüketin.

Vitamin ve mineral eksiklikleri de ödemi etkiler, özellikle B6 vitamini ve magnezyum minerali eksikliğinin tetiklediği bilinmektedir.
B6 vitamini vücudun su tutmasını engellemektedir. En iyi B6 kaynakları kırmızı et ve kahverengi pirinçtir.
B5 vitamini, kalsiyum ve D vitamini vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Taze meyve ve düşük yağlı süt ürünleri tüketimi B5 vitaminleri en iyi kaynaklardır.
Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı, karahindiba, mısır püskülü ve atkuyruğu gibi bitkilerden destek alın. Sağlık problemleriniz varsa doktor veya eczacı kontrolünde kullanabilirsiniz.
Özellikle menstrüasyon (adet) döneminde görülen bu problemi minimuma indirmek için tuzlu ve tatlı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Kalsiyum, magnezyum, manganez gibi mineral takviyelerinden yararlanabilirsiniz.

Su tüketiminizi arttırın. Unutmayın ki en iyi ödem atıcı etken sudur. Günde 2-2,5 lt su içmeye özen gösterin, kola, alkol ve şekerli içeceklerden uzak durun.
Vücuttan suyu uzaklaştıran çay, kahve ve alkol gibi içecekleri azaltın.
Alerjiler ve besin alerjileri de ödemi artırabilir, sürekli bu şikayetten yakınıyorsanız bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Sonuçlara göre alerjen yiyeceğin diyetinizden çıkarılmasıyla şikayetleriniz azalacaktır.

Düzenli egzersiz yapın. Yürüyüş yapın. Hareketli bir yaşama geçin.
Dolaşımı destekleyici çoraplar giyin.

Uykunuzu düzenleyin.

Sağlıcakla mutlu bir hafta diliyorum 🙂

Share
707 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...