ÜST REKLAM

logo

reklam

BAHARA ÖDEM ATARAK FORMDA GİRİN


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

Ödemin türlü çeşidi vardır, doku arası bölmelerde veya vücut boşluklarında sıvı birikimi diyebileceğimiz ödem sorununuz sık tekrarlarsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Özellikle mevsim geçişlerinde artan, sıcaklarda yakınmaların arttığı kişiler beslenme ve spor alışkanlıklarını da tekrar gözden geçirmeliler. Dolaşım problemi ödemin oluşumunda büyük bir etkendir, varisi olan kişilerde ödem de sıklıkla görülmektedir. Ödem; kalp, karaciğer veya böbrek, tiroit hastalıkları, damar tıkanıkları, hormonal dengesizliklerden, dolaşım sorunlarından kaynaklanabilir. Hareketsiz kaldıkça, dolaşım azaldıkça vücudun sıvıyı dokulardan damarlara aktarması zorlaşır ve sıvı dokularda birikir, ödem oluşur.  Yüz, el ve ayaklarda şişkinlikle kendini gösteren bir dolaşım problemidir. Hormon düzensizliği özellikle tiroit hormonu ödemi artırır. Bu nedenle hormonlarınızı düzenli kontrol ettirin. Tansiyon düzensizliği ödeme sebep olan bir diğer etken. Eğer tansiyonunuz varsa ve ilaç kullanmanız gerekiyorsa düzenli kullanmanızı öneririm.
Sağlık problemleriniz(kalp-dolaşım, böbrek, karaciğer hastalıkları vs.) olmadığı halde var olan, günlük yaşantımızda karşılaştığımız ödem; sıcak hava, uzun süre ayakta durmak, fazla tuzlu veya tatlı yemek, az su içmek, uyku problemleri gibi durumlarla tetiklenir. Sürekli yaşadığınız bir ödem sorunu varsa doktora başvurunuz. Ancak her şeyiniz normalse ve ödeminiz devam ediyorsa altta yatan sorunu belirlemek gerekir.

Tükettiğiniz tuzu azaltın. Özellikle yüksek tuz içeriğine sahip patates cipsi ve tuzlu fıstık gibi gıdalardan uzak durun. Gizli tuz bulunan salam, sucuk, sosis gibi et ürünleri ve peynir çeşitleri tüketimini azaltın. Turşu gibi salamura yapılan besinlerin tüketimini azaltın, tüketirken bol su içmeye özen gösterin.

Yemeklerinize ekstra tuz ilave etmeyin, yemekleri az tuzlu pişirin ancak baharatla tatlandırabilirsiniz.
Şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır.
Meyvelerden kiraz, ananas ve kayısı sebzelerden ise maydanoz gibi yeşil yapraklı olanlar diüretik etkiye sahiptir.

Yabanmersini, limon, domates gibi antioksidan özelliği olan besinler tüketin.

Ara öğünlerinizden birinde probiyotik yoğurt veya kefir tüketin.

Vitamin ve mineral eksiklikleri de ödemi etkiler, özellikle B6 vitamini ve magnezyum minerali eksikliğinin tetiklediği bilinmektedir.
B6 vitamini vücudun su tutmasını engellemektedir. En iyi B6 kaynakları kırmızı et ve kahverengi pirinçtir.
B5 vitamini, kalsiyum ve D vitamini vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Taze meyve ve düşük yağlı süt ürünleri tüketimi B5 vitaminleri en iyi kaynaklardır.
Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı, karahindiba, mısır püskülü ve atkuyruğu gibi bitkilerden destek alın. Sağlık problemleriniz varsa doktor veya eczacı kontrolünde kullanabilirsiniz.
Özellikle menstrüasyon (adet) döneminde görülen bu problemi minimuma indirmek için tuzlu ve tatlı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Kalsiyum, magnezyum, manganez gibi mineral takviyelerinden yararlanabilirsiniz.

Su tüketiminizi arttırın. Unutmayın ki en iyi ödem atıcı etken sudur. Günde 2-2,5 lt su içmeye özen gösterin, kola, alkol ve şekerli içeceklerden uzak durun.
Vücuttan suyu uzaklaştıran çay, kahve ve alkol gibi içecekleri azaltın.
Alerjiler ve besin alerjileri de ödemi artırabilir, sürekli bu şikayetten yakınıyorsanız bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Sonuçlara göre alerjen yiyeceğin diyetinizden çıkarılmasıyla şikayetleriniz azalacaktır.

Düzenli egzersiz yapın. Yürüyüş yapın. Hareketli bir yaşama geçin.
Dolaşımı destekleyici çoraplar giyin.

Uykunuzu düzenleyin.

Sağlıcakla mutlu bir hafta diliyorum 🙂

Share
642 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...