BAHARA ÖDEM ATARAK FORMDA GİRİN « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

BAHARA ÖDEM ATARAK FORMDA GİRİN

Bu haber 03 Mart 2017 - 12:01 'de eklendi ve 783 kez görüntülendi.

 

Ödemin türlü çeşidi vardır, doku arası bölmelerde veya vücut boşluklarında sıvı birikimi diyebileceğimiz ödem sorununuz sık tekrarlarsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Özellikle mevsim geçişlerinde artan, sıcaklarda yakınmaların arttığı kişiler beslenme ve spor alışkanlıklarını da tekrar gözden geçirmeliler. Dolaşım problemi ödemin oluşumunda büyük bir etkendir, varisi olan kişilerde ödem de sıklıkla görülmektedir. Ödem; kalp, karaciğer veya böbrek, tiroit hastalıkları, damar tıkanıkları, hormonal dengesizliklerden, dolaşım sorunlarından kaynaklanabilir. Hareketsiz kaldıkça, dolaşım azaldıkça vücudun sıvıyı dokulardan damarlara aktarması zorlaşır ve sıvı dokularda birikir, ödem oluşur.  Yüz, el ve ayaklarda şişkinlikle kendini gösteren bir dolaşım problemidir. Hormon düzensizliği özellikle tiroit hormonu ödemi artırır. Bu nedenle hormonlarınızı düzenli kontrol ettirin. Tansiyon düzensizliği ödeme sebep olan bir diğer etken. Eğer tansiyonunuz varsa ve ilaç kullanmanız gerekiyorsa düzenli kullanmanızı öneririm.
Sağlık problemleriniz(kalp-dolaşım, böbrek, karaciğer hastalıkları vs.) olmadığı halde var olan, günlük yaşantımızda karşılaştığımız ödem; sıcak hava, uzun süre ayakta durmak, fazla tuzlu veya tatlı yemek, az su içmek, uyku problemleri gibi durumlarla tetiklenir. Sürekli yaşadığınız bir ödem sorunu varsa doktora başvurunuz. Ancak her şeyiniz normalse ve ödeminiz devam ediyorsa altta yatan sorunu belirlemek gerekir.

Tükettiğiniz tuzu azaltın. Özellikle yüksek tuz içeriğine sahip patates cipsi ve tuzlu fıstık gibi gıdalardan uzak durun. Gizli tuz bulunan salam, sucuk, sosis gibi et ürünleri ve peynir çeşitleri tüketimini azaltın. Turşu gibi salamura yapılan besinlerin tüketimini azaltın, tüketirken bol su içmeye özen gösterin.

Yemeklerinize ekstra tuz ilave etmeyin, yemekleri az tuzlu pişirin ancak baharatla tatlandırabilirsiniz.
Şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır.
Meyvelerden kiraz, ananas ve kayısı sebzelerden ise maydanoz gibi yeşil yapraklı olanlar diüretik etkiye sahiptir.

Yabanmersini, limon, domates gibi antioksidan özelliği olan besinler tüketin.

Ara öğünlerinizden birinde probiyotik yoğurt veya kefir tüketin.

Vitamin ve mineral eksiklikleri de ödemi etkiler, özellikle B6 vitamini ve magnezyum minerali eksikliğinin tetiklediği bilinmektedir.
B6 vitamini vücudun su tutmasını engellemektedir. En iyi B6 kaynakları kırmızı et ve kahverengi pirinçtir.
B5 vitamini, kalsiyum ve D vitamini vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Taze meyve ve düşük yağlı süt ürünleri tüketimi B5 vitaminleri en iyi kaynaklardır.
Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı, karahindiba, mısır püskülü ve atkuyruğu gibi bitkilerden destek alın. Sağlık problemleriniz varsa doktor veya eczacı kontrolünde kullanabilirsiniz.
Özellikle menstrüasyon (adet) döneminde görülen bu problemi minimuma indirmek için tuzlu ve tatlı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Kalsiyum, magnezyum, manganez gibi mineral takviyelerinden yararlanabilirsiniz.

Su tüketiminizi arttırın. Unutmayın ki en iyi ödem atıcı etken sudur. Günde 2-2,5 lt su içmeye özen gösterin, kola, alkol ve şekerli içeceklerden uzak durun.
Vücuttan suyu uzaklaştıran çay, kahve ve alkol gibi içecekleri azaltın.
Alerjiler ve besin alerjileri de ödemi artırabilir, sürekli bu şikayetten yakınıyorsanız bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Sonuçlara göre alerjen yiyeceğin diyetinizden çıkarılmasıyla şikayetleriniz azalacaktır.

Düzenli egzersiz yapın. Yürüyüş yapın. Hareketli bir yaşama geçin.
Dolaşımı destekleyici çoraplar giyin.

Uykunuzu düzenleyin.

Sağlıcakla mutlu bir hafta diliyorum 🙂

Deniz Selen Vahapoğullarıdnm123@hotmail.com