ÜST REKLAM

logo

reklam

BAHARA GEÇERKEN BESLENMEMİZ NASIL OLMALI?


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

Havalar ısınmakta, gündüzler uzamakta ve bahar kapımızı çalmakta 🙂 Artık mevsimle beraber bizim de hafiflememiz gerekmekte. Mevsim geçişinde beslenme hakkında kısa kısa bilgiler vereceğim. Mevsim geçiş dönemlerinde sürekli değişen hava şartlarının insan sağlığını ve günlük hayatı etkilemektedir ve bu sebeple bahar aylarında beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Yorgunluk, ağrı bahar aylarında en çok hissedilen rahatsızlıklardır. Havadaki elektrik yükünün artması, çoğalan alerjenler, stresin ve oksijen ihtiyacının artması da yorgunluğun ortaya çıkmasına etken olmaktadır. Bunun sebebi baharda oksijen ihtiyacının artmasıyla seratonin hormonunun salgılanmasının da artışı olmaktadır, kalp atışları hızlanmakta, enerji gereksinimi artmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı, tüm besinlerden, vitamin, mineral, antioksidanlardan, protein ve karbonhidratlardan yeterli miktarlarda almak gerekir. Halsizlik ile başa çıkabilmek için ayrıca fiziksel aktivite yapılmasına özen gösterilmeli, mutlaka haftada 3-4 kez fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Nasıl beslenmeliyiz?

Sebze ve meyveler bahar döneminde artan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması açısından oldukça önemlidir. Mevsim meyve ve sebzeleri tüketilmelidir.

Geceleri ağır ve yağlı yemek yememeye özen gösterilmeli, sabaha kahvaltısı uyandıktan en geç 30 dakika içinde yapılmalıdır.

Kahve, çay, soğuk içecekler gibi kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Kızartma ve kavurmalar tüketilmemelidir.

Tüketilen su miktarı günde minimum 8-10 su bardağı şeklinde olmalıdır. Sıvı tüketimi arttırılmalıdır.

Düzenli olarak haftada 3 gün, en az 45 dakika süreyle tempolu yürüyüşü içeren aktif bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Özellikle bahar aylarında havaların değişmesiyle ortaya çıkan grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için C vitamini kaynaklarını tüketmede fayda vardır. Kuşburnu, biber ve maydanoz tüketimi yüksek C vitamini içeriği ile enfeksiyonlara karşı koruyucu olacaktır. Havuç, portakal, greyfurt ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinler de A ve C vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.

Ve her zaman üstünde durduğum diğer beslenme kurallarına uymalıyız. 2-3 saatte bir beslenmeli, uzun süre aç kalmamalıyız. Yemeklere koyduğumuz yağ miktarını azaltmalıyız. Bugünden itibaren hiçbir yiyeceği kızartmayınız, diğer pişirme yöntemlerini tercih ediniz. Kızartmayı halen hayatınızdan çıkarmadıysanız bu bahar sizin için en uygun zaman. Yağ içeren börek gibi yağlı besinleri azaltın. Günde en az bir defa sebze yemeyi unutmayın Şekerli yiyecekleri(tatlı, pasta vs.)/içecekleri(kola, gazoz vs.) yeterince tükettiğinizi düşünüyorum artık uzunca bir ara vermenin zamanı geldi de geçiyor. Market ürünlerine bir son vermenin tam zamanı. Baharla beraber doğaya, doğal yaşama ve beslenmeye adım atın. Dünyayla beraber siz de yenilenin.

Yaz öncesinde zayıflama diyetlerine hemen başlamak ve kısa sürede kilo vermek ne kadar sağlıklı?

Bahar geldiğinde çoğu kişi kışın alınan kiloları verme telaşına düşüp ya dergi-gazete ya da internet sitelerinde bulunan mucize olarak adlandırılan şok diyetleri uygulamaya başlar. Bu tür programlar sonunda kişi birkaç kilo verir ve yaza güzel başlar. Fakat giden bu kilolar hızlı diyet yapıldığından dolayı su ve kas kayıplarından oluşmaktadır. Bu durum sıvı gereksinimimizin arttığı yaz aylarında kişinin sağlığını riske atmaktadır. Bununla beraber mucize diyet adı altındaki diyetlerin kalori toplamı da çok düşük olduğu için kişide bir süre sonra metabolik direnç görülebilir. Kişi sonrasında ne kadar diyet yaparsa yapsın bazal metabolizma hızı her diyette biraz daha yavaşladığından enerji gereksinimi azalacak ve daha az enerji harcayacaktır. Bu da yaz öncesinde bilinçsizce yapılan zayıflama diyetlerinin ardından kilo alınacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca düşük enerjili diyetler insanlar için günlük alınması gereken vitamin, mineral, yağ asitleri, protein gibi insan yaşamı için elzem olan besin öğelerini içermediğinden, ihtiyacı karşılayamadığından, sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur.

Bu nedenle kişi kendi vücut yapısına, yaşına hatta kan tahlillerine uygun, diyetisyen tarafından hazırlanan bir zayıflama programını uygulamalı, amacı kısa süreli kilo kaybı değil bir yaşam şekli olmalıdır.

AYRICA son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığım; popülerleşen, vücudun alerjisi olmadığı halde bazı besinlerin vücuda yaramayacağı (gıda intoleransı olduğu) söylenerek sadece onları beslenmeden çıkarıp zayıflamanın mümkün olduğu vs. tarzındaki bilgilere itibar etmeyiniz. Ticari amaçlı olan bu testler yapılarak alınan sonuçlara güvenmeyiniz. Sağlıklı beslenme; alerji veya hastalık olmadığı sürece, her besinden tüketerek, hayat boyu sürdürülecek beslenmedir. Bu yöntem ile zayıflamak, kilo almak ve hastalıklardan korunmak mümkündür.

 

Share
578 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...