ÜST REKLAM

logo

reklam
25 Nisan 2017

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜCÜ SAĞLIKLI BAĞIRSAKLARDAN GEÇİYOR…

 

Her yıl milyonlarca çocuğun ölümüne sebep olan yüzlerce çeşitte hastalık var. Dünya ülkeleri, hastalıklara karşı savaş açarken yepyeni yollar denemeye devam ediyor. Son 10 yıldır antibiyotik kullanımına bağlı hastalıklar artış gösterirken, “Hayatımızda ne kadar Antibiyotik olmalı?” sorusunun da yanıtı aranıyor. İşte tam bu noktada karşımıza tıbbın “İyi adamlar” olarak tanımladığı probiyotikler karşımıza çıkıyor. İlçemiz Güneypark Hastanesi Diyetisyeni Zeynep Bilgin, probiyotikler’in hayatımızdaki önemine dikkat çekti.

Probiyotik fakirliğini anlattı…

Diyetisyeni Zeynep Bilgin, dün haber merkezimize verdiği bilgide, “Probiyotikler sindirim sisteminde bulunan bağırsak mikrobiyal dengesini düzenleyen ve sağlık açısından yararlı olan “dost bakteriler” de diyebileceğimiz canlı organizmalardır. Günümüzde tanımı ise insan ve hayvan sağlığını güçlendiren gıda, yem ya da gıda katkı maddelerine ilave edilen mikrobiyal preparatların tümünü kapsamaktadır. Probiyotik mikroorganizmaların en önemli grubunu laktik asit bakterileri oluşturmaktadır. İnsan tüketimi için tasarlanan probiyotikler insan sağlığı açısından önemlidir. Probiyotikler genel sağlığın korunması için tüketilebilecek ürünlerdir.

“Bağışıklık zayıflığı” yaygın bir sorundur. Bağışıklık zayıflayınca sadece enfeksiyonlara değil başka hastalıklara da yatkınlık olmaktadır. “Şişkinlik, ishal, kabızlık” gibi sindirim problemleri ve özellikle “gaz” neredeyse herkesin sorunu. Ayrıca hemen hemen herkeste mide problemi olmaktadır. Bunların tümünün arkasında genelde aynı problem “PROBİYOTİK FAKİRLİĞİ” var.

Probiyotiklerin faydaları nelerdir?

* Probiyotikler, bağırsak duvarında bulunan boşluklara yerleşerek koruyucu bir tabaka oluşturur ve düşman bakterilere karşı doğal biyolojik barajlar inşa eder. Böylece zararlı bakterilerin gereğinden fazla çoğalmalarını, bağırsak duvarını yıpratıp bozmalarını ve duvarı geçerek vücuda ulaşmalarını önler.

* Bağırsak iç dengesini korur ve ishali de kabızlığı da engeller.

* Vücut bağışıklık sistemini destekler.

* Asit ortam oluşturarak bağırsaklarda bazı mayaların çoğalmalarını engellerler.

* Bağırsaklarda B grubu vitaminlerin üretilmesinde görevlidir.

* Gıdaların içindeki toksik ya da alerjik olan vücut için yabancı ve zararlı unsurları ayıklayıp temizler.

* Tümörlere karşı savunma sistemini destekler.

* Serotonin maddesinin salınımına yardımcı olarak depresyon ve stresin azaltılması üzerinde olumlu etki gösterirler.

* Diyetle alınan kolesterolün bağırsaklarda emilimini azaltarak kolesterol dengesini sağlamaya yardımcı olurlar.

Peki probiyotik içeren besinler nelerdir?

Diyetin potansiyel probiyotik kaynakları geleneksel fermente besinler ve ticari probiyotik besinlerdir.

Geleneksel fermente süt ürünleri olarak yoğurt, kefir, kımız, peynir probiyotik kaynakları olarak sayılabilir.

Probiyotik özellik taşıyan geleneksel fermente bitkisel ürünlerden bazıları ise; boza, turşu, şalgam, sofralık zeytin, tarhanadır”dedi.

Haber-Foto:Ali Doğru

 

Share
955 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?