logo

reklam

BAĞIMSIZLIĞIN DESTANINI ANLATTI

      

 Çevlik Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Vedat Erikli,

Öğrencilerin bayraklar ve flamalarla hazır bulunduğu 30 Ağustos Zafer Bayramı ve TSK Günü anısına çelenk koyma töreni dün İlçemiz Hükümet Konağı önünde ulu önder M. Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunumu ile başladı. Tören Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük’ün önderliğinde, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahraz Nural, daire müdürleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti. Günün anlam ve önemini konuşma şerefine Çevlik Jandarma Karakol Komutanı Uzman Çavuş Vedat Erikli, nail oldu. Astsubay Kıdemli Başçavuş Erikli, ‘şanlı zaferin 96’ncı yıldönümü Türk milletine ve onun bağrından çıkan kahraman ordusuna kutlu olsun’ dedi.  

“30 Ağustos Zaferi Türk Ulusu için tarihte bir dönüm noktasıdır”

       

Katılımcıları selamlayarak söze başlayan Kıdemli Başçavuş konuşmasında; “bugün asil Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferinin 96’ncı yıldönümüdür.

Bu zafer; Ulu önder Atatürk’ün önderliğinde, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan bir milletin sarsılma azim ve inancının zaferidir. Bu zafer; Ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından yıllar boyunca sinsice hazırlanan planların o gün için sonuncusu olan Sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk milletinin ve kahraman Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı, Türk birlik ve beraberliğinin kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm dünyaya gösterildiği, balkan harbinin hemen ardından gelen birinci dünya harbinde: uzun bir zaman Avrupa’nın ve dünyanın en büyük devletleriyle savaşarak bitkin düşen bu milletin,3 yıl 3 ay ve11 gün gibi uzun bir zaman katlandığı sıkıntıların ve döktüğü kanın bedeli olan, tarihte bir benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir.

Değerli Konuklar; Türk milletinin mukadderatını belirleyen 30 Ağustos zaferi Türk ulusu için tarihte bir dönüm noktasıdır. Bu muharebede Türk ordusu “dört –beş ayda düşürülemez” denilen düşman mevzilerini altı günde çökertmiş Afyon-İzmir arası 400 kilometrelik takip harekâtını da 10 günde gerçekleştirmiştir.

  

Yıldırım harbi ile zalim ve mağrur düşman ordusunun büyük bir kısmı inanılmayacak kadar az bir zamanda yok edilmiş, istila amacı ile Anadolu topraklarına çıkanlar ağır bir yenilgiyle bir daha dönmemek üzere geri gönderilmiştir. Bu müthiş zafere ulaşmak için Türk milleti katlanılmaz olana katlanmış, dayanılmaz acılara dayanmıştır.  Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak bu zaferle ne kadar övünsek azdır çünkü her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât ile Türk ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığı tarihte bir daha kanıtlanmıştır. Türk milletinin hürriyet ve istiklal mücadelesinin ölümsüz bir abidesi olan 30 Ağustos zaferi ile vatanımız ve milletimizin aydın, mutlu ve müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır. Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan bu zaferin 96’ncı yıldönümünde böyle bir milletin ve onun bağrından çıkan Türk ordusunun mensubu olmakla gurur duyuyoruz. Büyük önder gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını ve vatan toprağının bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Şanlı zaferin 96’ncı yıldönümü Türk milletine ve onun bağrından çıkan kahraman ordusuna kutlu olsun. Arz ederim” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?