ÜST REKLAM

logo

reklam

BAĞIMLILIĞA KARŞI MÜCADELE SÜRÜYOR

CHP Samandağ İlçe Örgütü “uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele” projesi ile ilgili esnaf ve vatandaşı ziyaret ederek broşür dağıtmaya devam ediyor. CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, yönetimi ile birlikte ilçemize musallat olan “Uyuşturucu ve Madde” ile mücadele konusunda kolları sıvadı. CHP Samandağ İlçe Teşkilatı yönetiminde yer alan tüm yönetim kadrosu yanı sıra CHP 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, İlçemiz Emniyet Müdürü Mustafa Ateş ve ilçeye sevdalı, ilçe gençlerinin zarar görmesini istemeyen birçok kişi broşür dağıtımında aktif rol aldı.

Bilinçlendirici broşürlerin vatandaşa, esnafa ulaştırılmasında kadınlar da aktif rol aldı.

Uyuşturucu ve madde kullanımının zararlarının, mücadele yollarının yer aldığı, ailelere rehber niteliğindeki broşürlerde, uyuşturucu maddelerin beyni ve onun çalışma sistemini değiştirdiğinden dolayı bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğu, bağımlılığın tedavisinin zor bir hastalık olduğu vurgulandı.

Broşürlerde uyuşturucunun zararları şöyle sıralandı: “IQ seviyesinde gerileme, koordinasyon ve kontrol kaybı, korku ve öfke, hafızanın erimesi, solgun cilt ve ciltte kırışıklık, döküntü ve sivilceler, cilt yaşlanması, nefes darlığı, akciğer hastalıkları, ağız kokusu ve gırtlak kanseri, diş çürümeleri, dişeti hastalıkları, diş kaybı, kalp krizi ve koma.

Kötü alışkanlıklar kalıcı hale gelebilir …

Çocuğunuz neden uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmaya başlar? Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler çoğunlukla ülke genelinde olduğu gibi maalesef ilçemiz genelinde de ergenlik çağına giren gençler tarafından kullanılmaktadır. Ergenlik döneminin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Kimlik bulma ve kendini tanıma çabasındaki genç, beklenmedik duygusal tepkiler verebile, çoğunlukla isyankar bir tutum sergileyen, endişeli ve öfkeli durumdadır. Bu dönem ailenin geri plana düşüp, arkadaş çevresinin önem kazandığı bir dönemdir. Bu sebeple arkadaş grubu aileler için tehdit edici görülebilir. Zira buradan öğrenilecek kötü alışkanlık kalıcı hale gelebilecektir.

Ergenlik döneminde ki gençle uyuşturucu maddeler ve bunların olumsuz etkileri üzerine konuşmaktan çekinmeyin. Ancak bu konuşmaların klişe ve korkutma odaklı olmasından ziyade gerçek bilgilere dayalı olmasına dikkat edin. Zira hala çocuk yerine konulduğunu düşünen gencin söylediklerinizi önemsememesi yüksek bir ihtimaldir. Bu dönemde dış görünüşlerine de gereğinden fazla önem verdiklerinden, bu maddelerin dış görünüşlerini olumsuz anlamda nasıl etkileyeceğini vurgulayın.

Çocuğunuzun uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı nasıl tespit edilebilir? Çocuğunuzun madde kullanıp kullanmadığının en kesin yolu, kan ve idrar testleridir. Ancak madde kullansın, kullanmasın ergenlik çağındaki bir gençten bu testlerin yapılmasını isteme veya onu buna zorlama çok doğru bir yaklaşım değildir. Rahatsızlanması sonucu bir sağlık kurumuna gitmesi gerektiğinde, fazladan bu testlerde yapılarak gencin haberi olmaksızın madde kullanıp kullanmadığı öğrenilebilir. Bunun yanı sıra bir takım davranışsal ip uçlarıyla da bu durumu kesin olmasa da tespit edebilmek mümkündür. Eğer çocuğunuz sürekli uykulu, halsiz ve yorgun ise, eskiye oranla daha içine kapanık veya agresifse, okul durumu bir anda kötüleşmeye başladıysa veyahut devamsızlığı arttıysa, özetle eskiye kıyasla makul kabul edilmeyecek değişiklikler sergiliyorsa madde kullanıyor olabilir.

Çocuğunuz madde kullanıyorsa profesyonel destek şart …

Çocuğu uyuşturucu madde kullananlar ne yapmalı? Bu durum ilk sizin başınıza gelmedi, öncelikle soğukkanlı olup çocuğunuza daha fazla zarar verecek ve onu uyuşturucu maddelere daha fazla itebilecek şekilde tepki göstermemelisiniz. Tek başınıza hareket ederek, yasaklar koymak ve cezalar vermek suretiyle kimyasal bir bağımlılığı yenebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla profesyonel desteğe yani sağlık kurumlarına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Başınıza iş geleceğinden, karakol ve adliyelerden, komşu, eş, dost, akrabanın ne diyeceğinden çekiniyor olmanız sorunu ertelemeniz anlamına gelir. Bir an önce yardım almanızda fayda var.

Çocuğunuzu uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmasını engellemek için ne yapılmalı? Tehdit Etmeyin: Tehdit, kısa bie süre için çocuğunuz korkutmaya yarar, eme etkili olmaz, Çünkü adı üstünde ‘tehdit’tir. Söylediğiniz şeyleri gerçekleştirmediğinizde de yaptığınız her türlü uyarının da zamanla ciddiye alınma olasılığı düşer. İstediğinizi ve bunu neden istediğinizi ona anlatır ve beklentilerinizi onun potansiyeline göre belirlerseniz çocuğunuzun bunları yerine getirme olasılığı artar.

Örnek olun: Çocuğunuzun kötü alışkanlıklar edinmesini istemiyorsanız davranışlarınızla ilk önce siz ona örnek olmalısınız. Alkol ve sigara kullanmayarak örnek olabilirsiniz.”

 

CHP Samandağ İlçe Örgütü Adına Av. Turgay Abacı, “CHP Samandağ İlçe Örgütü Olarak Sayın Milletvekilimiz Serkan Topal, Sayın 24. Dönem Milletvekilimiz Refik Eryılmaz, Kadın Kolları Başkanımız ve Kadın Kolları Üyelerimiz ile Birlikte El Ele “Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele” Etkinliği Kapsamında Esnafımızı ve Halkımızı Ziyaret Ederek Bilgilendirdik. 2 aylık bir emekle hazırlamış olduğumuz broşürlerimizi dağıttık. Samandağ İlçe Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa Ateş’te kendi talebi ile bizlere katılarak etkinliğimize destek verdi. Kendisine bu duyarlı davranışından dolayı ilçe örgütü ve Samandağ halkı adına teşekkür ediyorum. Emeği olan ve katkı sunan herkesi canı yürekten kutluyor, teşekkürlerimi sunuyorum”dedi.

Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, ‘Turgay beye teşekkür ediyorum. Uyuşturucu ile mücadele top yekün yapılacak. Polis olarak bizler de, vatandaş olarak sizler de. Bu konuda vatandaşı ne kadar bilinçlendirirsek en güzel şeyi yapmış olacağız”dedi.

CHP İlçe Sekreteri Özcan Yılmaz, “bu etkinliğin Samandağ’ında bir farkındalık yaratmasını ümit ediyoruz. Samandağ’ın kanayan yarası en büyük problemlerin bu uyuşturucuyla start aldığına inanıyoruz. Elimizden geldiğince anneleri babaları çocukları ile ilgili uyarıp dikkatli olmalarını istiyoruz. Bu kapsamda bir çalışma yürüttük, partili olsun olmasın bütün herkes bu etkinliğe destek veriyor. Elbirliği ile herkes bu konuya katkı sunalım” dedi.

CHP Hatay 24. Dönem Milletvekili Refik Eryılmaz, “Uyuşturucu konusunu broşürlerimizde ayrıntılı işledik. Uyuşturucu kullanım yaşının 12lere indiği ilçemizde vatandaşlarımızın kendi çocuklarına sahip çıkabilme adına bizimde sorumluluğumuzun gereği olarak vatandaşlarımızı uyarmaya çalışıyoruz. Bu kötü alışkanlıkların satılması, kullanılması ve yaratacağı tahribatlar konusunda biz vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Maalesef Türkiye’de uyuşturucu kullanımı ciddi anlamda küçük yaşlara kadar inmiş durumda. Devletin bu konuda ciddi bir politika geliştirmesi gerekiyor. Tedaviye, bunun önlenmesine yönelik gençlerimizi bu uyuşturucu illetinden koruma adına mutlaka ve mutlaka çalışmalar yapması lazım. Devletin bu ayağının eksik kaldığını görüyoruz. Toplumsal olarak bizlerde duyarlılık göstermezsek bu gençlerimiz maalesef uyuşturucu batağında debelenmeye devam edecek. Gençlerimizi korumak zorundayız. Hepimize görev düşüyor. Bugün burada bu çalışmaya katılan herkese çok çok teşekkür ediyoruz” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal “maalesef ilçemizde uyuşturucu kullanma yaşı çok dişti. Aslında bu hepimizin görevi. Bu durumun yaşanmasının nedenlerini de araştırmak gerekiyor. Bu konu ile ilgili yaptığımız araştırmaya göre en büyük neden işsizlik. İşsizliği kökten çözmemiz gerekiyor, işsizliği kökten çözebilmemizin yolu da şu; istihdam sağlamak, İlçemizde Milletvekili, belediye başkanı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, Kaymakamlık, Valilik, burayla ilgili özellikle turizm alanında projeler üretmek ve bu yolla gençlerin işsizliğinin çözümünü sağlamak. Biz bu noktada çalışma yapıyoruz, umarım hep birlikte uyuşturucu kullanan arkadaşlarımızın doğru yolu seçmesini sağlarız. Daha huzurlu, daha refah, daha mutlu yarınlara birlikte omuz omuza verelim. Burada olan herkese teşekkür ediyorum. Samandağ’ında uyuşturucunun kökünü kazıyacağız” dedi.

Etkinlik esnaflara broşür dağıtımı ile günün ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

Share
876 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?