ÜST REKLAM

logo

reklam

“AZİZ RUHUN ŞAD OLSUN ATAM”

Kültür Temel Lisesi Farkı İle 10 Kasım…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80’inci yılında Kültür Temel Lisesi bahçesinde ve Atatürk anıtında düzenlenen törenler ile anıldı.

Eğitim Öğretimde sergiledikleri başarıların yanında düzenledikleri programlar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kültür Temel Lisesinin ilk anma töreni Atatürk’ün resmi basılı siyah tişörtleri ile öğrencilerin öğretmenleri nezaretinde geldikleri Atatürk anıtında saat 9.05’de gerçekleşti. Daha sonra okul’un bahçesine geçen Kurucu Sibel Güzelmansur, Antakya şube müdürü Kadir Urfalı, Müdür yardımcısı İbrahim Bayırlıoğlu, Öğretmen ve öğrenciler ikinci anma törenini gerçekleştirdiler.

Kültür Temel Lisesi Müdür Yardımcısı İbrahim Bayırlıoğlu yaptığı konuşmasında:” Sayın Kurucularım Müdürüm Öğretmen arkadaşlarım sevgili Öğrenciler;10 Kasım’ların Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür.

Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslararası ilişkilerde güvenirlik, barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir. Bağımsızlık Savaşı’nın kazanılmasının ardından, tarihimizin en büyük aydınlanma ve çağdaşlaşma hareketini başlatan Atatürk, askeri zaferini kurduğu Cumhuriyet ve yaşama geçirdiği devrimlerle taçlandırılmıştır.

Atatürk, yalnız bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce adamıdır. Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık yutan Yüce Önder, yüzyıla değil bin yıla damgasını vurmuştur. Yüzlerce yılda bile başarılması zor olan eylemleri kısacık yaşamına sığdırmıştır.

Atatürk Cumhuriyet ile, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, bağnazlıktan ve doğmalardan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum yaratmayı düşünmüştür.

Atatürk ’ün ikinci büyük zaferi, Kurtuluş Savaşında tüm halkı aynı ülkü etrafında toplayarak ulusal birliğin sağlanmasında, yurttaşlar arasında ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet ayrımı yapılmamasını sağlamış olmasıdır.

Biliyoruz ki; çağdaş uygarlığın temel felsefesinde bireyin özgürlüğü ve kendi geleceğini belirleme hakkı vardır. Bu temel felsefeyi özümseyen Yüce Önder, bireyin üzerindeki baskılardan kurtarılarak özgür olmasını ve yaratıcı gücünü ülke ve insanlık yararına kullanmasını sağlayacak yapısal dönüşümü gerçekleştirmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 80. yılında, yalnızca Türk Ulusu değil dünya ulusları tarafından da sevgi ve saygı gören Büyük Önder Atatürk’ü bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum. Atatürk’le kalın, Cumhuriyetle kalın… Aziz ruhun şad olsun. ATAM…”dedi.

Haber- Foto: Ali Doğru

 

Share
175 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?