AYRANCIOĞLU’NDAN SAĞLIKLI BİLGİLENDİRME - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

AYRANCIOĞLU’NDAN SAĞLIKLI BİLGİLENDİRME

Bu haber 02 Ocak 2020 - 10:59 'de eklendi ve 335 kez görüntülendi.

Samandağ Güneypark Hastanesi’nden Hemşire Nilgün Ayrancıoğlu, Samandağ vatandaşlarına doğru doktor, doğru ilaç kullanımı, doğru beslenme, doğru temizlik ve bakım konusunda bilgilendirmede bulundu.

Ayrancıoğlu konu üzerine yaptığı açıklamasında; “Hasta olduğumuzda evde ne yapabiliriz yazacağım. Bu gün yaygın olan boğaz ağrısı ve ateşten bahsedeceğim. Tuzlu su nasıl hazırlanır ne ise yarar mutlaka bileniniz vardır yine de hatırlatma babında biraz bahsedeyim. Tuzhani ninelerimizin annelerimizin turşularda kullandığı kaya tuzundan bahsediyorum hazırlarken 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı silme tuz konur karıştırılır bu tuzlu suyu burnumuza çekersek burnumuzdaki akıntı kolayca dışarı çıkar ve burun açılır rahatça nefes alırız bunu yeni doğan bebek olsun çocuk olsun yetişkin olsun herkes her zaman yapabilir hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca bu tuzlu suyla gargara yaparsak boğazdaki yanma gıcıklama kesik kesik öksürük ve ağrılara da iyi gelir. Gargara yapabilen çocuklarda yapabilir. Biliyorsunuz tuz mikrop oluşumunu engeller bir düşünsenize turşu ve salçalar tuz sayesinde yıllarca bozulmadan kalabilir. Küçük basit ama bir o kadarda etkili bir yöntemdir.

Biz kadınlar; güne iş ile başlayan biz kadınlar… Kahvaltı hazırla, eşinin ve çocuklarının kıyafetlerini hazırla, sofra hazırla; sofrayı topla, herkesi gideceği yere yolla. Sonra koşarak kendini hazırla. Saat sekiz, iş başı, koş koş koş! İşe geldik. Burada da maraton farklı; amirin var, müdürün var, kadro arkadaşların var, alt statüde arkadaşların var. Herkesle iyi geçin! Mola mı veriyoruz? Hayır! İyi çalış ve iş yerinde de başarılı ol…

Ey kadın! Durmak yok, sen yorulamazsın! Sen; kadın… Sen; eş… Sen; anne… Sen; işçi… Sen; memur… Sen; patron… Sen, sen, sen… Sen bitemezsin! Eğer sen bitersen hayat biter! Hiç düşündünüz mü; biz kadınlar gerçekten de yaşamın kendisiyiz. Peki, bu yoğunlukta kendimiz için ne yapıyoruz? Sağlığınız için ne yapıyorsunuz mesela? Günün sonunda yoğunluktan sıyrılıp başınızı yastığa koyduğunuz zaman şu soruyu soruyor musunuz: Bugün kendim için ne yaptım? Eğer sormuyorsanız mutlaka sorun! Kendinizi sevin. Siz güzelsiniz. Kendiniz için aynaya bakıp gülün. Kendi kendinize dans edin. Vakit yok mu? Vakit olmaz olur mu çok var! Yemek yaparken, evi silerken, ütü yaparken, çamaşır katlarken, çocuğunuzun saçını tararken şarkı söyleyin. En sevdiğiniz şarkıları dinleyin, sizde şarkıya eşlik edin, arada bir kıvırın fena mı olur? Canım KADINLAR… Canım ANNELER…

Hayatınızın bu temposunda sağlığınız için yılda bir kez doktora gidin; kanser taramanızı mutlaka yaptırın. Erken tanı hayat kurtarır! Ben sizin için her zaman burda olacağım. Sizin yanınızdayım. Yalnız hissettiğiniz an bana ulaşın; sizin için burada olacağım.

Ağız Ve Diş Sağlığı    

Ağız ve diş sağlığı insan hayatının her döneminde büyük öneme sahiptir. Genel olarak var olan ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik uygulamalardır. Doğru bakım ve koruyucu önlemler alınmaması ağız ve diş sağlığının bozulmasında önemli rol oynar. Emzirme ile başlayan sürecin 18 aydan sonrada özellikle gece devam etmesi süt dişleri açısından ilk ve en büyük risktir.18 aydan sonra anne sütü biberonla verilen mama inek sütü meyve suyu (vitamin ve tedavi amaçlı verilen şuruplar )gibi gıdaların gece verilmesi tükrük akışının dişleri temizleme etkisinin az olduğu gece uyku arasına denk gelmesi süt dişlerinde tebeşirimsi beyaz görüntüyle başlayan ve kırılmalara devam eden erken çocukluk cağı çürüklerinin oluşmasına neden olur. 0-6 yaş aralığında dış fırçalama işini çocuklar ebeveynle beraber yapmalı ilk fırçalamasa süt dişlerinin tamamlandığı 3 yaşında başlamalıdır. Her sabah uyandığımızda diş ve dil üzeri (o ne doğru düz şekilde ) fırçalanmalıdır gece boyunca ağzımızda bakteri ve plaklar oluşur bunlarda fırçalamayla temizlenir. Kahvaltı sonrası öğle yemeği ve akşam yemeği sonrası fırçalamak gerekir. Üst dişler yukarıdan aşağıya doğru alt dişlerde aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmalıdır. Sağlıkla kalın hoşça kalın” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı