ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Mayıs 2017

“AVM DEĞİL PARK İSTİYORUZ”

 

 

İlçemizde ihracat sektörü ile ilgilenen ilçemiz belediyesi eski meclis üyesi Nebil Şat Ebu Haşim,  ilçemiz vergi Dairesi eski binasının yeri ile ilgili İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’e gazetemiz aracılığıyla seslendi. şAT, ‘Sevgili kaymakamım, kıyı kenar çizgisindeki çevre duyarlılığınızı bu ucube AVM konusunda da bekliyoruz’ dedi.

İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik’e hitabında Şat, ‘Sevgili kaymakamım, çevreye olan duyarlığınızı Deniz Sitesindeki Barikan Otelin yıkılması ve yerine çağdaş parkın yapılması konusundaki çabanızı takdir ettiğimi belirterek yazıma başlıyorum.

Sayın kaymakamım, Belediye yönetiminin size sunduğu tartışılır bilgiler doğrultusunda;

Bulunduğunuz ortamlarda şuanda yıkılan vergi dairesinin Samandağ belediyesi ve hissedarlar tarafından AVM olarak yapılanması konusunda hiçbir hukuki sorunun olmadığı ve yasal olduğunu deklere ettiğinizi üzülerek öğrendim!

Gönül isterdi ki Deniz Kıyısındaki çevre gönüllüsü olarak hassas duyarlılığınızı da çarşı merkezinde kurulacak ve ranta dayalı ucube AVM için de göstermenizdir. İlçe merkezindeki oto park ve trafik sorunun çekilmez sıkıntısı ortadayken şehir merkezinde 6+1 kat 1200 metrekare büyüklüğünde bir yapının trafiğe ekleyeceği sıkıntıları hesap etmeden görüş belirtmenizi yadırgadım.

Emniyet Müdürlüğü Trafik Komisyonu sizin makamınıza bağlı, ilçemizin trafik  gerçeği ortadayken sizin bu konuda görüş belirtmeniz tarafsızlığınıza gölge düşürmüştür. Bu dev AVM yapısı yapılırken doğal olarak ilk görüşüne başvuracağımız ve görüş isteyeceğimiz makam İlçe Trafik Komisyonu olacaktır!!! Sizin taraf olduğunuz bu konuda bu kurumun vereceği rapor ne kadar gerçekçi olabilir?

Sayın Kaymakamım, Samandağ Belediyesinin bu alanla ilgili verdiği karar siyasidir! Tercihi ranta dayalı AVM den yana olmuştur. Ama şu unutulmasın ki bu Samandağı’nda çevreden, doğadan, ortak yaşam alanlarından yana yığınların var olduğu gerçeği de mevcuttur.

Daha önce ÖDP’li, şuanda CHP’li ve daha sonra hangi siyasi örgütlenmede yer alacağı belli olmayan belediye yönetiminin bu tercihine karşı muhalif ve proje sunan çevre gönüllerini de unutmayıp tarafsızlığınıza lütfen gölge düşürmeyin.

Mesela 2015 yılında bu alanın yapılaşması ile ilgili belediyenin aldığı karar ile yeni atanan başkan yardımcısının marifeti ile 2017 yılında park ve yapı arasındaki parselin meclis kararı ile 18 madde işletilerek  o parselin şuanda yapılmasına başlanan AVM’ye katılması ve oradaki hissedarlar başkanın eşi Hülya Nehir ve amcası Sabahittin Rencüzoğulları başta olmak üzere hisedarların otomatik olarak yapıdaki yerlerinin genişlediği ve yasaların boşluk bölgesinden yararlanarak zenginleştiği gerçeğini bilen bizlerin sesiz kalmayacağımızı bilmenizi isterim. Belediyenin parseli üzerinden hülle yapılarak zenginleşmenin ahlaki olmadığını bizden çok sizler daha iyi bilirsiniz. Ayrıca ileriki günlerde hissedarlarla müteahhit arasında yapılacak ve ucu nereye varacağı belli olmayan özel protokoller gözüktüğünde makamınıza ve size olan saygımızdan dolayı bu mecralarda sizin adınızın geçmesini tasvip etmiyoruz.

Size bir örnek daha!

Şuanda Vergi Dairesi eski yerinde hafriyat ve yıkım işleri devam ediyor. Peki bu hafriyatı yapan Müteahhitlik şirketi hissedarlarla noter huzurunda hiçbir yetki ve ücret antlaşması yapmadan nasıl bu işi yapmaktadır. Bu şirketi, kimler nasıl ve hangi yetki ile görevlendirip hangi kurumdan para aldığını belediye başta olmak üzere bütün resmi kurumlar bu sualimize cevap versinler?

Bu şirket ben bu işi bedava yapıyorum diyemez!!  Bu konuda açıklama yapılmadığı sürece bu işin başlamış olması bile hukuksuzdur. Bu konu ile ilgili suç duyurusunu nezdinizde savcılıklara ve tüm yetkililere yapıyorum!

Sevgili kaymakamım, kıyı kenar çizgisindeki çevre duyarlılığınızı bu ucube AVM konusunda da bekliyoruz.

Bizler Samandağ belediyesinin almış olduğu bu siyasi karara karşı hukuki ve demokratik bütün haklarımızı kullanacağımızı beyan ediyoruz. Meşru olan her eylemi sonuna kadar zorlayacağız. Biz ortak yaşam alanlarından yana olduğumuzu eski vergi dairesinin yerine AVM değil PARK yapılması konusunda kararlığımızı da kamuoyu önünde deklere ediyor ve sizin bu konuda tarafsız olacağınız umuduyla sizlere saygılarımı sunuyorum” dedi.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
801 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?