Av Sezonu Başladı, BALIKÇILAR BİSMİLLAH DEDİ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Av Sezonu Başladı, BALIKÇILAR BİSMİLLAH DEDİ

Bu haber 18 Eylül 2019 - 8:45 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Su ürünleri av yasağının kalkması dolayısı ile balıkçılar sezona Vira Bismillah diyerek başladı. 15 Eylül 2019 Pazar günü saat 18.00’da Çevlik Balıkçı Barınağında gerçekleşen Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni yoğun katılım ile ilgi topladı.

Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Programı, Samandağ Devlet Hastanesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Ardından, Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Sezgin Gümüş, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yaman Yılmaz, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Çolakoğlu ve Samandağ Kaymakamı Murat Kütük açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Sezgin Gümüş; “Sayın Protokol ve Denizden ekmek bekleyen kıymetli emekçiler.  Çevlik Limanı işletmecisi ve Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı olarak hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bugün her zaman olduğu gibi ekmeğinizi denizden çıkarmak üzere Vira Bismillah diyerek başlayacaksınız. Sezonun huzurlu, bereketli ve bol kazançlı geçmesini diliyorum. Sayın yetkililer huzurunuzda belirtmek istiyorum ki, Çevlik Limanı çekim alanı olana kadar çalışacağız. Sezonun hayırlı olması dileğiyle, Vira Bismillah diyorum” dedi.

İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu; “sıfır atık ve Mavi Projesinin Oda olarak Türkiye çapında ortağıyız. Çevreye çok önem veriyoruz. Çevreyi güzel korumadıkça balıklarımızı koruyamayacağız, bunun bilincindeyiz. Akdeniz’i kirleten ikinci büyük ülkeyiz. Bu bizim için büyük bir ayıp bizim için. Lütfen çocuklarımızı bu şekilde bilinçlendirelim. Balıkçı arkadaşlarımıza da bu konuda katkı beklediğimizi iletelim. Herkesi saygıyla selamlıyor, rastgele diyorum. “ dedi.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yaman Yılmaz; “ Su Ürünleri Avcılık Açılış Törenimize hoş geldiniz diyorum. Bugün buradan Hatay başta olmak üzere Ülkemizin tüm balıkçılarına bereketli bir sezon temenni ediyorum. Balık tabiat ananın bize armağan ettiği mucizevi bir şifa kaynağıdır. Balığın besin değeri çok yüksek olup yaşlısından gencine vücut gelişimi için çok önemli doğal vitamin deposudur. Sözlerime son verirken Su ürünleri yöneticileri ve balıkçılarımızın bereketli bir sezon geçirmelerini diler bizi kırmayıp programımızı onurlandıran sayın protokolümüze, ihracatçılarımıza ve Hatay halkımıza saygılarımı sunuyorum. “ dedi.

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Çolakoğlu ; “ Avrupa birliği ülkelerine ihracatını yaptığımız tek hayvansal ürün balıktır. Yarattığı katma değer ve istihdama katkısı ile stratejik öneme sahip olan su ürünleri sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmektedir.  Balık avcılık sezonu yasağı bölgemizde 15 Eylül yani bugün itibarı ile son buluyor. Hayırlı bereketli bir sezon geçirmek dileğiyle bütün balıkçılarımıza rastgele diyorum. “ dedi.

Samandağ Kaymakamı Murat Kütük yaptığı konuşmada; “ Bundan önce Zonguldak’ta görev yaptım. Orası Karadeniz kıyısıydı. Orada Av Yasağı 1 Eylül’de bitiyordu. Karadeniz, balıkçılık işinin ciddiyetle yapıldığı bir bölgemiz. balıkçılık konusunda son derece ileri düzeyde çalışan, birçok kişinin bundan ekmek yediği bir bölgemiz. Orada gördüğümüz canlılığı maalesef burada göremiyoruz ama umarız ki önümüzdeki dönemlerde Akdeniz bölgemizde de, bizim ilçemizde de balıkçılık diğer geçim kaynakları gibi önemli bir geçim kaynağı olarak önümüze çıkar. Balıkçılığın gelişmesi için özellikle bilimsel yöntemlerle tespit edilmiş kurallara muhakkak uymamız gerekiyor. Bereketini sunan bu deniz gün gelip hiçbir şey vermemeye başlayabilir. İşte o zaman iş işten geçmiş olacak. İş işten geçmeden, sadece balıkçılar değil bütün toplum olarak elimizi gerektiği gibi taşın altına koymamız gerekir. Bugün saat 12 itibarı ile bütün balıkçılarımız denize açılacaklar. Nasiplerini, kısmetlerini arayacaklar. Bizler de kendilerine rastgele diyoruz. Hep birlikte vira bismillah diyoruz. Yeni sezonumuz hayırlı uğurlu olsun. “ ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından dualar eşliğinde kurban kesilerek, protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi. Ardından protokol üyeleri, balıkçı teknesine binerek kısa bir gezinti gerçekleştirdiler. Açılış töreninin ardından bütün katılımcılara balık ekmek ikramı yapıldı.

Düzenlenen Törene; Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkan Vekili Selman Kahlıoğulları, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Duran, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Çolakoğlu, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yaman Yılmaz, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Sezgin Gümüş, balıkçılar ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films