AV. BEYAZ: YA TEBLİĞ BEKLENMELİ YA DA İBRAZINI KABUL EDİLMELİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

AV. BEYAZ: YA TEBLİĞ BEKLENMELİ YA DA İBRAZINI KABUL EDİLMELİ

Bu haber 20 Eylül 2019 - 10:36 'de eklendi ve 2.054 kez görüntülendi.

İlçemizde yapılmaya başlanan parklar ve rekreasyon alanları düzenleme ve yapım çalışması ile ilgili bir açıklamada Avukat Ali Beyaz’dan geldi.

Av. Beyaz, ‘her şeyden önce Deniz-Çevlik arasına düşünülen park projesi mükemmel bir projedir, buna kesinlikle karşı olunmaması gerekir’ ifadelerine yer verirken, yıkılan binaların neredeyse tamamının vatandaş tapusu iken kamulaştırılmadan yani bedeli ödenmeden tapu iptali ve/veya terk işlemi gerçekleştirilerek hazine lehine tescil yapıldığını belirtti.

Av. Beyaz, suskunluğunu bozduğu konu ile alakalı şu açıklamada bulundu; “

Yıkılacak binaların hazine arazisinde olduğu doğrudur. Ancak vatandaş gelip buralara keyfen bina dikmemiştir. Bunların neredeyse tamamı vatandaş tapusu iken kamulaştırılmadan yani bedeli ödenmeden tapu iptali ve/veya terk işlemi gerçekleştirilerek hazine lehine tescil yapılmıştır.

Yıkılacak binaların bir kısmı hakkında İmar Barışı başvurusunda bulunulmuştur ve Yapı Kayıt Belgesi alınmıştır. Yani buralar kentsel dönüşüme tabi tutulana kadar başvuran vatandaşların kullanımına tabidir. Bu bütün Türkiye’de istisnasız uygulanırken Samandağ’da “devlet sizi kazıkladı, paranızı aldı” şeklinde yorumlanarak yıkıma geçilmiştir.

Yapı Kayıt Belgelerinin başvurusu ve alınması sürecinde vatandaşların başvuruları mevzuata uygun görülmüştür. Ancak Samandağ Belediyesi “bu belgeler alındıktan sonra” imar planında değişikliğe gitmek suretiyle buraları Sosyal Donatı Alanı ilan ederek, alınan yapı kayıt belgelerini boşa çıkarmaya çalışmıştır.

Yapı Kayıt Belgelerini yok sayabilmek adına Samandağ Belediyesince “yapı kayıt belgeleri alındıktan sonra imar planının değiştirildiği belirtilmeden” Bakanlıktan görüş istenmiş ve gelen görüşün lehe olan kısımları cımbızlanarak, Gecekondu Kanunundaki yıkım hükümleri uygulanmaya çalışılmıştır. Gecekondu Kanununa göre yıkım için vatandaşlara tebligat yapılması gerekmediğinden, vatandaşlar bir anda evlerinin önünde yıkım ekipleri ve araçlarını bulmuştur.

Etik olarak vatandaşlara tahliye için en az 30 gün mühlet verilmesi gerekirken, yıkım olacağı dahi tebliğ edilmemiştir. Muhtemelen vatandaşların dava açamaması için bu şekilde hareket edilmiştir.

Tebligat yapılmamasının bir diğer sebebi de; dava açmak isteyen vatandaşların oldukça teknik bir dava olan “itirazın iptali davası” açmalarının önüne geçmektir. Zira vatandaşlar bu dava ile ancak idarenin “filan tarihli filan sayılı işleminin iptalini” isteyebilirler. Tebligat yapılmayınca vatandaşlar kör bir şekilde sadece yıkım işleminin iptali için dava açmak zorunda kalmışlardır. Ancak Hatay 2. İdare Mahkemesi emsal oluşturabilecek bir yürütmenin durdurulması kararı vererek, bu haksızlığın önüne geçmiştir.

Dün gece itibariyle Hatay 2. İdare Mahkemesi yıkım işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Vatandaşlar kararın suretini almış ve kolluk birimlerine iletmişlerdir. Ancak kararın varlığı Samandağ Belediyesince bilindiği halde, kendilerine tebligat yapılmadığı iddiasıyla yıkıma devam edilmek istenmektedir.

Yetkililer varlığını şifahen de olsa öğrendikleri kararların kendilerine tebliğini beklemeli ya da vatandaşların ibrazını kabul etmelidir. Aksi takdirde yapılacak yıkım hukuksuz olacaktır. Hukuksuz yıkım neticesinde yıkıma katılan işçilerin dahi cezai sorumluluğu doğabilecektir.”

Haber-Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı