ÜST REKLAM

logo

reklam

Av. Ali Beyaz EYY ALMANYA!


Av. Ali Beyaz
deneme17@hotmail.com

 

Referanduma gidiyoruz malumunuz. Yurtdışı oylar, bilhassa Almanyadaki gurbetçi oyları Evet cephesi için önemli, en azından genel seçim sonuçları bunu işaret ediyor. Dolayısıyla siyasilerin Almanya başta olmak üzere, Türklerin yoğun yaşadığı diğer ülkelerde miting yapma istekleri makul. Makul olmayan ise Avrupa ülkelerinin buna müsade etmemesi.

Fikir yayma hürriyeti Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin önemli haklarından biri oysa. Ne olursa olsun; şiddet yada hakaret içermediği müddetçe herkes kendi fikrini açıklamakta, yaymakta hatta açıklamamakta hürdür. Dolayısıyla Avrupa ülkelerinin uygulamaya başladığı miting ve propaganda yasağı hukukla bağdaşmamakta. Tabi Türkiye’de de Hayır diyenlerin durumu ortada da neyse.

İşin bir trajik boyutu da, Avrupa’nın bu tutumunun mağdur-kolik… neyse OHAL’deyiz.

Gelelim neden bu hafta bu konuya değindiğimize. Sayın Cumhurbaşkanımız, Pazar günü İstanbulda düzenlenen Tokatlılar gecesinde şu sözleri sarfediyor: “…konuşturtmadığınız zaman da dünyayı ayağa kaldırırım…” İroni yapmıyorum, sonuna kadar haklı, sonuna kadar da destekliyorum. Ciddiyim evet. Gerçekten de Almanya veya herhangi bir Avrupa ülkesinin bu tarz mitingleri “anti-demokratik rejime geçiş” gerekçesiyle bile olsa engellerse, bu durum dünyanın gündemine oturtulmalı. Sadece bunla da kalınmamalı aşağıda detaylıca izah etmeye çalışacağım yaptırımlar da uygulanmalıdır.

Öncelikle Almanya veya diğer Avrupa ülkelerinin bu anti-demokratik tutumu, Birleşmiş Milletler Genel Gurulunda hatta hatta Güvenlik Konseyinde gündeme taşınmalı, onlarca sayıdaki müttefik ve dostumuz ülkelerin yardımıyla bu ülkelere, kınamadan – BM üyeliğinden çıkarmaya bütün yaptırımların uygulanması sağlanmaya çalışılmalıdır.

Türk şirketleri, Almanya’ya olan ihracatı kesmeli, Almanya’ya ciddi bir ekonomik fayda sağlayan dönercilerimiz başta olmak üzere esnaflarımız işyerlerini kapatıp ülkeye dönmek suretiyle Alman ekonomisi iflasa zorlanmalıdır.

Aynı şekilde özellikle devlet kadrolarınca tercih edilen Alman otomobillerinin ithalatı durdurulmalı, yerlerine yerli ve milli otomobiller tercih edilmeli. Gerçi araçlardan alınan ÖTV+KDV düşünüldüğünde devletimizin daha çok zarara uğrama ihtimali de mevcut, bilemiyorum Altan.

Hatırlı dostlarımız Katar, Suudi Arabistan, Nijerya, Azerbaycan gibi ülkelerden Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine ekonomik (ambargo vs) ve diplomatik yaptırımlar uygulanması talep edilmeli, Almanya ekonomik çıkmaz içine sokulmalıdır.

Merkez Bankasındaki Euro rezervlerinin tamamı piyasaya sürülmeli, Euro-TL paritesi TL lehine çözümlenmeli, Euro’usunu bozan vatandaşa döner ısmarlanmalı, bedava traş imkanı sağlanmalı ve nihayetinde 1 TL 3 Euro olmalıdır.

Daha önce denediğimiz ve başarıya ulaştığımız “kapıları açarız” söylemi ile Suriyeli sığınmacıların Avrupaya gönderilebileceği mesajı verilmelidir.

 1. havalimanı projesi bir an önce tamamlanmalıdır. (Nedenini ben de bilmiyorum valla)

Bütün bu yaptırımlar neticesinde, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin geri adım atmayacağını iddia edebilecek olan var mı?

Hayırlısı…

 

Share
685 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...