ÜST REKLAM

logo

reklam
01 Aralık 2018

ATSO VE İNDER, YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMANIN SONUCUNU ALDI

Bakanlar Kurulu Kararı ile Hatay Milli İstihbarat Teşkilatı Daire Başkanlığı’nın bulunduğu Günyazı mıntıkasındaki parselin, 400 metre çaplı toplamda 563.633 m²’lik alanının özel güvenlik bölgesi ilan edilmesinin ardından, yine Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı.

Daha önce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen bölgede, her türlü imar işlemlerinin, durdurulduğunu söyleyen İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkan Cemil Gündüz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Hikmet Çinçin’e teşekkür ziyaretinde yaptığı konuşmada, alınan karardan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Gündüz konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “21.03.2016 tarihli ve 2016/8675 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Hatay Milli İstihbarat Teşkilatı Daire Başkanlığı’nın bulunduğu Günyazı 2819 numaralı parsel etrafı,  400 metre çaplı toplamda 563.633 m²’lik alan, Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilerek, bu önemli bölgede, her türlü imar işlemleri, durdurulmuş bulunmaktaydı. MİT binası etrafında 400 metre mesafede bulunan “Özel Güvenlik Bölgesi” alanı, çok geniş bir alandır. Bakanlar Kurulu’nun bu kararı ile,  Antakya ve Defne ilçelerine ait 126 adet parselin, kamulaştırma işlemleri de yapılmadığından, birçok vatandaşımız, güvenlik alanlarına giren taşınmazlarında, tasarrufta bulunamayarak, mağdur olmuştur. Güvenlik alanında, 26 köy yolu, TOKİ Binaları , Özel Okullar ve  Devlet Okulları bulunmakta olup, söz konusu alan, Antakya ve Defne ilçelerinin sıkışık vaziyetteki merkezlerinin genişlemesi ve kentleşme için oldukça uygun ve değerli bir alternatiftir. Bu alanda inşaatı devam eden ve projelerini tamamlayarak ruhsat aşamasında olan, onlarca müteahhit arkadaşımız da bulunmaktaydı. “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilen alanın, yeniden imara açılması için de, Bakanlar Kurulu Kararı gerekmekteydi. İNDER olarak, başvuruda bulunduğumuz her kurum, aynı cevabı vermekteydi. ATSO başkanımız Sayın Hikmet Çinçin’e konuyu aktardığımızda, bizlere bu konuyla ilgili olarak elinden geleni yapacağını iletti. Konuyla ilgili olarak dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’la görüşülerek, o dönemdeki Başbakan Müsteşarı  Sayın Fuat Oktay’dan randevu alındı. Ankara’da yapılan bu görüşmeler sonrası, herkesin “çok zor” dediği, “olmaz” dediği, bu karar, olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır.”

Gündüz, konuşmasının sonunda, ilgilerinden dolayı bir teşekkür konuşmasıyaparak şunları söyledi: “Dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a, Hatay Valimiz’e, MİT Hatay Bölge Daire Başkanı’na ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese, konuya gösterdikleri ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” Dedi.

Share
193 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?