Atso hukuki süreci başlatıyor! ANIZ YAKMA GELECEĞİNİ KARARTMA! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Atso hukuki süreci başlatıyor! ANIZ YAKMA GELECEĞİNİ KARARTMA!

Bu haber 17 Haziran 2017 - 9:56 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

 

 

Hatay’ın Ovası olarak bilinen Amik Ovası etrafında bulunan tarlalarda mahsullerini toplayan çiftçiler, tarlada bulunan mahsul atıklarından oluşan anızların yakılmasıyla ilgili çevreye zarar verdiği gerekçesiyle Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hukuki süreç başlatılacak.

Anız yakılmasının çevreye verdiği zararların yanı sıra Hatay’ı yakından ilgilendiren Havaalanı çevresinde yapılması uçakların iniş ve kalkışı için büyük tehlike arz ediyor. Anız yakılmasıyla ilgili her yıl yaptığımız haberlere rağmen duyarsız kalan vatandaşların sorumsuz hareket etmesi büyük bir felaketi körüklemeye devam ediyor. Bu felaketi göz önünde bulunduran Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin anız yakanlarla ilgili hukuki süreci başlatacağını açıkladı.

Yaptığı açıklamada Anız yakanlarla ilgili hukuki süreci başlatacaklarını belirten ATSO Başkanı Hikmet Çinçin; “ATSO Olarak Anız Yakılması ile ilgili hukuki süreci başlatıyoruz. Özellikle bölgemizde buğday hasadı sonrası toprakları yakmak suretiyle canlı hayvanların yaşamına, topraklarımızda bulunan yararlı minerallerin yok olmasına, soluduğumuz havanın kirletilmesine yol açan bu ilkel alışkanlığın bir an önce durdurulması gerektiğini düşünmekteyiz. Bölgemiz açısından bir başka vahim olay ise Hatay Havaalanının çevresinde bu işlemin yapılıyor olması kalkış ve iniş yapan uçaklar için müthiş tehlike arz etmektedir. ATSO olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacak hukuki olarak da sonuna kadar üstüne gideceğiz.” dedi.

Haber-Foto:Haber Merkezi