‘’ATATÜRK SAHİL PARKI YAPISAL PEYZAJ UYGULAMA YAPIM İŞİ ÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ’’ Sayfa 6 /48 – 7 / 48 « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

‘’ATATÜRK SAHİL PARKI YAPISAL PEYZAJ UYGULAMA YAPIM İŞİ ÖZEL TEKNİK ŞARTNAMESİ’’ Sayfa 6 /48 – 7 / 48

Bu haber 10 Aralık 2021 - 18:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Özel teknik şartnameler; idarenin taleplerini içeren ve detaylı biçimde yer verilen uygulamaları kapsar. Şartnamede yer alan kalemler uygulamaya yönelik ve proje uygulama alanı ile sınırlı tutulur. Başka yerden kopya edilmez. Şeffaflık esasına göre düzenlenir.

Belediyenin Çakma Özel Teknik Şartnamesini sözleşmenin ekidir. Resmi evrakta sahtecilik çağrıştıracak anlatımlara yer verilmez.Özel teknik şartnamenin bazı bölümlerinde, resmi evrakta sahtecilik suçu işlenmiş izlenimi veriyor. Bunun için şartnamenin 6 / 48 – 7 / 48 sayfalarına beraber bakalım:

ŞARTNAMENİN ‘’C’’ maddesi:

“Arazinin Hazırlanması” cümlesinden, projenin uygulanacağı alan anlaşılmalıdır. Başka bir anlatımla; kapsamı ‘’Atatürk Sahil Parkı Yapısal Peyzaj Projesi Uygulama Alanı’’ olmalıdır. Alanın temizlenmesi hazır hale getirilmesi anlaşılmalıdır. Başka yerin hazırlanmasını temel amaç edinemezsiniz. Ana konu olarak işleyemezsiniz. Kendi projenizin arazisini nasıl hazırlayacağınızı anlatmanız gerekir. Deniz kıyısı yerine ormanlık alanı anlatırsanız, bu olmaz

Atatürk Sahil Parkı Yapısal Peyzaj Uygulama Yapım İşi Özel Teknik Şartnamesi Arazi Hazırlığı Maddesini beraber okuyalım:’’ Uygulama yapılacak alanın (yer belli değil) bir bölümü mevcut yeşil alan içerdiği durumlarda (proje uygulama alanı kumsal, mevcut yeşil alanı yok) inşaata başlamadan önce arazideki korunması, taşınması veya kesilmesi gereken ağaçlar işaretlenecektir. (İşaretlediniz mi?)  Peyzaj projesinde bitkisel alan olarak belirlenen yerlere denk gelen ağaçlar korumaya alınacak ve inşaat sırasında köklerinin zarar görmemesi için ağaç gövdesinden 1m. Mesafede engelleyici bariyer oluşturularak önlem alınacaktır. (Hangi ağaçlar için önlem aldınız? Kumsalda böyle ağaçlar var mı?  Varsa eğer, kestiğiniz ağaçlar var mı? Var ise nerede depoladınız?  Böyle bir hayali, özel teknik şartnamede niye yer verdiniz? Öğrenmek istiyorum.) Sert zeminlere denk gelen ağaçların ise, idarenin onayına bağlı olarak taşınmasına ya da kesilmesine karar verecektir. 5 yaş üstündeki ağaçların korunması uygun olacaktır.

Proje gereği ağaç ile funda kesme ve sökme işleri, idarenin talimatı ve ağacın kanuni mevzuatına uygun olarak, ilgili idareler tarafından gerekli izin ve onay alındıktan sonra yapılacaktır. Kesilen ve sökülen ağaç ve funda idareye ait olup, tutanakla teslim edilecektir. (…)’’ devam etmektedir.

SORULARIMIZ:

1 – Samandağ deniz kumsalında yakın tarihte ağaç yetişmiş de benim mi haberim yok?

2 –  Bu ağaçlar çam mı, gürgen mi, Kayın mı yoksa domates hıyar veya patlıcan biber ağacı olabilir mi? Belki, domates hıyar, patlıcan biber evrim geçirmiş olabilirmiş? İki yıllık evrimleşme olur mu? Diyenleriniz olacak.  Demek ki, oluyor muş? Samandağ kumsalında mucize bir olay olarak sebzeden bir ağaç ormanı doğmuş! Hep çam gürgen, ladin kayın ağacı olacak değil ya, şimdi de hıyarlıktahıyarağacı, komşuculukta domates ağacı, birde patlıcan ve biber ağaçları doğmuş. Biberler sivri ve acı, hıyarlar kalın ve bücür. Patlıcanlar ince uzun. Dolma oturtması olurmuş.

3 –  Aynı maddede silindirden söz ediliyor. Bu silindir; makine araç ve gereç listesinde adı geçmiyor. Acaba kumpas şekil değişikliğine uğruyor, aniden silindire mi dönmüş?  Çünkü kaç tonluk silindir olduğu, vibrasyonlu mu değil mi? Belirtilmemiştir.  Az kala unutuyorum. Oyuncakçı dükkanında güzel silindirler var. Bir tanesini ödünç olarak alabilirsiniz. Oyun bitince geri verirsiniz. Selamımı söyleyin. Size yardımcı olacaktır.

İleriki günlerde güzel ve eğlenceli şeyler yazacağız.

08.12.2021

Asaf HİŞMİ

Asaf Hişmi
Asaf Hişmideneme45@hotmail.com

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket