ASLAN’DAN, KOMŞUN GÜLSÜN, ESNAFIN YAŞASIN ÇAĞRISI! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ASLAN’DAN, KOMŞUN GÜLSÜN, ESNAFIN YAŞASIN ÇAĞRISI!

Bu haber 13 Mayıs 2020 - 15:25 'de eklendi ve 780 kez görüntülendi.

 

Ülkemizin Farklı Farklı Şehirlerinde İş İnsanları Bakkal Borçlarını Siliyor, ya ilçemizde durum ne? Corona’nın yarattığı mağduriyet ilçemiz hayırseverlerinin yüreklerine dokundu mu? Samandağ Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Necdet Aslan sorumuzu yanıtladı!

Bütün dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs salgını ülkemizde de can ve mal kayıplarına sebebiyet verdi.

Salgının psikolojik, ekonomik ve sosyal yaşantı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için harekete geçen kimi duyarlı çevreler var. Ancak nüfus baz alındığında çok ta yeterli olmadıkları konu ile ilgili devlet büyüklerinin de çözüme yönelik daha doğru bir yol izlemeleri gerekliliği an be an hissedildi. Kirada ikamet eden, işçi olan ve bir anda işsiz kalan insanlar bir yana iş potansiyeli düşen işletmeler ve patron kadrosu kaosun daha da derinden gelen iç sesi oldu. Büyükşehirlerde seçilmiş iradelerin hayırseverlere seslenerek ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ şiarıyla yapılan dar gelirlilerin veresiye defterlerindeki borçlarını kapatmaları çağrısı bir bir karşılık bulurken ilçemizdeki durumu merak ettik ve Samandağ Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Necdet Aslan’a ilçemizdeki durumu sorduk.

Osmanlı döneminde, zenginlerin Zimem’ adı verilen veresiye defterlerini satın alınması manasına gelen ve alan – veren elin birbirini görmediği geleneğin ilçemizde yansıması hissedilmedi.

Samandağ Bakkallar Odası Başkanı Necdet Aslan, İlçemizde böyle bir duyarlılık örneğinin yapılmasını istediğini ancak bu durumu göremediklerini belirtti.

Hem Corona Virüs salgını hem de Ramazan Bayramının gelmesiyle böyle bir uygulamanın maddi durumu kötü olan vatandaşları oldukça mutlu edeceğini ifade eden Bakkallar Odası Başkanı Aslan; “ülkemizin birçok şehrinde isimleri açıklanmayan hayırsever iş insanları, birçok vatandaşın bakkal veresiye borcunu kapattı.

“Bakkallarda, Vatandaşlarda Mutlu Oldu”

Gerçekleştirilen bu duyarlı davranış ile vatandaşlar da, bakkallar da çok mutlu oldu. Bu kampanya ile vatandaşların yükleri hafifletilmiş oldu. Vatandaşlar borçlarını ödeyemiyorlardı. Borcu ödenenler çok sevindi. Osmanlı döneminde zenginlerin ‘Zimem’ adı verilen veresiye defterlerini satın alması geleneğinin günümüzde de devam etmesi Ramazan ayında zor günler geçiren vatandaşlar için çok anlamlı.

Ülkemizin farklı farklı şehirlerinde bu mutlu tablo oluşturulurken, İlçemizde de bu mutluluklar yaşatılsın istedik. İlçemizin önde gelen iş insanlarının çorbada tuz misali maddi durumu imkânı olmayan vatandaşlarımıza el uzatmasını rica ediyoruz. Yapılacak bu duyarlı davranış Ramazan ayında geçirdiğimiz bu zorlu günlerde hem vatandaşlarımız hem de bakkallarımız için oldukça önemli olacaktır. Bu anlamda İlçemizin önde gelen iş insanlarına seslenmek istiyorum. Eğer maddi durumu iyi olmayan ailelere ulaşmak istiyorsanız mahallelerdeki küçük bakkallar aranızda köprü olacaktır. Konu ile ilgilendiğiniz, vatandaşlarımıza ses olduğunuz için siz Ayna Ekibine teşekkür ediyorum. Bu haberin hayırsever sıcak yüreklere dokunmasını temenni ediyorum” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı