ASİYE JAPON MODELİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ASİYE JAPON MODELİ

Bu haber 20 Ağustos 2016 - 17:39 'de eklendi ve 298 kez görüntülendi.

SAVAŞ, DSİ’nin saniyede 1 m3 suyu Asi’ye bırakması gerekirken bırakmadığını, ancak buna rağmen Asi Nehri sorununu 1,5 yıl içinde çözeceklerini söyledi.

asiii

Hatay Büyükşehir Belediyesi,  Asi Nehri’ndeki kirliliği yok etmek üzere, Japonya’da kullanılan arıtma tesislerinin aynısını ilimize monte etme hazırlığında.  Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya’nın kanayan yarası olarak nitelendirilen Asi Nehri’nin kirlilik sorunu ile ilgili açıklamalarında şunları söyledi:

“Yıllardır ihmal edilen kanalizasyon alt yapımız uygun olmadığından dolayı, maalesef pis sular Asi Nehri’ne akıyor. Biz bu kirliliğin önüne geçebilmek amacı ile bir arıtma tesisi ihalesi yaptık. Ayrıca köy ve beldelerde 500 kilometrelik kanalizasyon projelerini gerçekleştirdik. Japonya’da kullanılan arıtma tesisleri ile suyun %100 lük oranı temizleniyor. Biz de Hatay’da bu arıtma tesisiyle su arıtma işlemi yapacağız. Arıtma tesisi bittiği zaman Asi Nehri’ne saniyede 250-450 litre arasında su akıtacağız. Amacımız Asi Nehri’ne tertemiz pırıl pırıl su akmasını ve kirliliğin ortadan kalkmasını sağlamak. Bu şekilde nehirdeki ekolojik yapıyı korumanın yanı sıra nehri kokudan arındıracağız.”

Önceki gün HRT’de Ali Yolcu’ya konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin temizlenmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili iddialı açıklamalarda bulunurken şunları söyledi:

“Hatay halkı, beni hizmetlerimle ve dik duruşumla tanıdı. Kanuna göre Devlet Su İşleri (DSİ) Asi Nehri’ne saniyede 1 metreküp temiz su bırakmak zorunda. Fakat bu işlem ihmal ediliyor. Asi Nehri’ndeki kirliliği 1.5 yıl sonra yok edeceğiz. Biz, belediyeler arasında bütçe alımında 18’inci belediyeyiz. Alt yapı, yol yapımı ve inşaatlar konusunda diğer belediyelerden açık ara öndeyiz. Hiçbir belediye bizim kadar aktif değil. Bu şehre hizmet etmek bizim için ibadet. Ben çalışırım, yeter ki bana engel olmasınlar.”