ÜST REKLAM

logo

reklam

“ASIL ENGELİ YARATAN DÜZENSİZLİK VE İLGİSİZLİKTİR”

İlçemizde faaliyet gösteren Özel Gökkuşağı Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında öğrenciler, velileri ve kurum personeli eşliğinde güne dikkat çekmek adına birtakım etkinliklerde bulundu.

Toplumsal bilincin en çok ihtiyaç duyulduğu bu günlerde yaptıkları sosyal projeyle, topladıkları kışlık giyim kıyafetleri, paketleyerek ilçemizde faaliyet gösteren sosyal markete, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere bıraktılar. Kurumda özel eğitimin yanı sıra toplumsal bilinci de ele aldığımız sosyal etkinliklerle özel öğrencileri toplumla bütünleştirdiklerini ifade eden kurucu Mehmet Ali Akpınar, engelli diye, engelliyim diye, ben yapamam diye o yapamaz diye hayata küsen hayata küstürenlerden olmadığımızı göstermek istiyoruz engelli olarak, toplumun içindeyiz toplumun sorunlarına değiniyoruz dedi. Daha sonra tüm öğrencilerle birlikte güzel günün tadını çıkarmak üzere at çiftliğine gittiler.

Engellilerin Toplumda Yer Alabilmeleri Adına Neler Yapmalıyız?

Özel Gökkuşağı Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi kurucularından Bircan Bal konu üzerine gazetemize verdiği demeçte, “Öncelikle engelli bireyin toplumda tam ve etkin yer alabilmesi için engelliye yönelik tutumların değişmesi gerekmektedir dedi.  İnsanların bakış açılarını bir nebze de olsun değiştirmesi engelli bireye aktifleşmek adına bir adım atma gücü verecektir. Engelliliğin aslında birçok alanda kısıtlayıcı etkisi olmasına rağmen çaba sergileyerek bir takım işlere imza atmalarına, hayatlarını sürdürmelerine, kısacası yaşamalarına engel olmamaktadır. Asıl engeli yaratan düzensizlikler ve ilgisizliklerdir. Yapılması gerekenin yapılmaması ortamların uygun hale getirilmemesidir.  Fonksiyonel yetersizliklerinden kaynaklı olarak yaşadıkları eşitsizliği ortadan kaldırmak, öz güven kazanmalarına yardımcı olmak, üretken olmalarını sağlayarak istihdamlarını gerçekleştirmek, bağımsızlaşmalarını sağlamak bence toplumdaki her bireyin yapması gerekenlerdir. İlk adımlar ailede atılarak bütün insanlara yayılması bilinçlenerek önyargısız bir şekilde hayata geçirilmelidir.  Tüm bunları başarabiliyorsak eminim ki toplumdaki ayrımcılıklar ortadan kalkacak, engelli/engelsiz ayrımı son bulacaktır.

Tüm engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun. Bu bizler için bir kutlama değil aslında bir farkındalık günü, umarım hepimizin birer engelli adayı olabileceğinin farkındasınızdır, umarım onların hayatını kolaylaştırmak adına, tüm engellerin bir an evvel kalkması için tüm çalışmalar yapılır! Diyerek sözlerini bitirdi.

Haber- Foto: Ali Doğru

 

 

 

 

 

 

Share
204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?