ÜST REKLAM

logo

reklam

ARZ EDİYORUZ


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Eğitimci: Hüsamettin İlhan

Sağlık sorunları nedeni ile yazmaya ara vermek zorunda kaldık. Bu süreçte ilçemizdeki sağlık hizmetlerini gözlemleme fırsatı bulduk. Samandağ Devlet Hastanesi’nde çalışan doktorların nitelikli ve özverili olduklarını bir kez daha gördük.. Samandağ Devlet Hastanesi’nin en büyük sıkıntısı fiziksel koşullar, dikine 11 katlı bir bina ve ek hizmet binası; sağlık hizmetlerini zorlaştırıyor. Ayrıca ana bina ile hasta ve tıbbi teçhizat naklinde de sıkıntılar yaşanıyor. Yatak kapasitesi çok az, yüz kırk bini aşkın nüfuslu ilçemizi kaldıracak fiziksel koşulların olmadığını görüyoruz.

Yeni Devlet Hastanesi’nin temelinin atıldığını ve 500 gün süre verildiğini daha önceden duymuştum.

500 gün sonra Samandağ’ın yeni bir Devlet Hastanesine kavuşacak olması ilçemiz için önem arz ediyor.

Samandağ’ındaki hastane ihtiyacını özel sektör görmüş ve iki özel hastane açılmıştır. İmkânı olanlar özel hastanelerden daha konforlu sağlık hizmetleri alabiliyor. Ancak imkânı olmayan vatandaşlar da bu kadar ilkel koşullara mahkûm edilmemeliydi.

Samandağ’da görev yapan idarecilerimizin bu ihtiyacın daha önce farkına varması gerekmez miydi?

Vatandaş da bu konuda taleplerini yüksek sesle ifade etmeliydi. Zira yetkililer; talepleri ancak yüksek ses ile ifade edilirse duyabiliyorlar.

Bu nedenle kamunun ortak hizmet taleplerini; kamunun ifade etmesi gerekiyor. Yani herkesin… Eğitim – sağlık – ulaşım – bayındırlık hizmetlerinin eksikleri, kamunun ortak eksikleridir.  Bu eksikler devletin insan kaynaklarının verimsiz hale gelmesine neden olur. İşte bu nedenle bu hizmetler devlet için asli görevler arasında yer alıyor.

Üniversitede bu cümleleri kurmuş olsaydım bana ‘’Her şeyi devletten beklememek lazım.’’ Derlerdi.

Her şeyi devletten beklemiyoruz. Devletin doğası gereği yapması gerekenler var. Samandağ’ın yollarının parkelenmesinde kaç aile maddi yardım sağladı. Bunca yıl birçok vatandaş eğitime az veya çok katkı yaptı. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan aldıkları bağışlar da var.

Son yıllarda ekonomik sıkıntı yaşayan insanımız hizmetlere katkı yapmaz oldu. Bu da doğal durum.

Yani her şeyi devletten beklemiyoruz. Kamu çalışanlarına bakın fiziksel koşulların yetersizliğini görmezden gelerek özveri ile çalışıyor.  Buna rağmen kabak başlarına patlıyor. Doktor şikâyet eden kişinin aklına neden hizmet talep etmek gelmiyor? Öğretmen şikâyet eden kişinin aklına neden fotokopi makinesi talep etmek gelmiyor.

Hizmet talep ediyoruz.

Hastane istiyoruz.

Çevre yollunun yapılmasını istiyoruz.

İlçemize üniversite istiyoruz.

Samandağ gastronomi köyü kurulsun istiyoruz.

Hatay’da yapılması planlanan “sera kent” in bir örneğini Samandağ’da istiyoruz.

Deniz seferlerinin Samandağ’ından başlamasını istiyoruz.

Konserve ve meyve suyu fabrikalarının kurulmasını istiyoruz.

Deniz-kültür ve inanç turizminin geliştirilmesini istiyoruz.

Yetkili makamlara bu isteklerimiz arz ediyoruz.

 

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...