ÜST REKLAM

logo

reklam

ARZ EDİYORUZ


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Eğitimci: Hüsamettin İlhan

Sağlık sorunları nedeni ile yazmaya ara vermek zorunda kaldık. Bu süreçte ilçemizdeki sağlık hizmetlerini gözlemleme fırsatı bulduk. Samandağ Devlet Hastanesi’nde çalışan doktorların nitelikli ve özverili olduklarını bir kez daha gördük.. Samandağ Devlet Hastanesi’nin en büyük sıkıntısı fiziksel koşullar, dikine 11 katlı bir bina ve ek hizmet binası; sağlık hizmetlerini zorlaştırıyor. Ayrıca ana bina ile hasta ve tıbbi teçhizat naklinde de sıkıntılar yaşanıyor. Yatak kapasitesi çok az, yüz kırk bini aşkın nüfuslu ilçemizi kaldıracak fiziksel koşulların olmadığını görüyoruz.

Yeni Devlet Hastanesi’nin temelinin atıldığını ve 500 gün süre verildiğini daha önceden duymuştum.

500 gün sonra Samandağ’ın yeni bir Devlet Hastanesine kavuşacak olması ilçemiz için önem arz ediyor.

Samandağ’ındaki hastane ihtiyacını özel sektör görmüş ve iki özel hastane açılmıştır. İmkânı olanlar özel hastanelerden daha konforlu sağlık hizmetleri alabiliyor. Ancak imkânı olmayan vatandaşlar da bu kadar ilkel koşullara mahkûm edilmemeliydi.

Samandağ’da görev yapan idarecilerimizin bu ihtiyacın daha önce farkına varması gerekmez miydi?

Vatandaş da bu konuda taleplerini yüksek sesle ifade etmeliydi. Zira yetkililer; talepleri ancak yüksek ses ile ifade edilirse duyabiliyorlar.

Bu nedenle kamunun ortak hizmet taleplerini; kamunun ifade etmesi gerekiyor. Yani herkesin… Eğitim – sağlık – ulaşım – bayındırlık hizmetlerinin eksikleri, kamunun ortak eksikleridir.  Bu eksikler devletin insan kaynaklarının verimsiz hale gelmesine neden olur. İşte bu nedenle bu hizmetler devlet için asli görevler arasında yer alıyor.

Üniversitede bu cümleleri kurmuş olsaydım bana ‘’Her şeyi devletten beklememek lazım.’’ Derlerdi.

Her şeyi devletten beklemiyoruz. Devletin doğası gereği yapması gerekenler var. Samandağ’ın yollarının parkelenmesinde kaç aile maddi yardım sağladı. Bunca yıl birçok vatandaş eğitime az veya çok katkı yaptı. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan aldıkları bağışlar da var.

Son yıllarda ekonomik sıkıntı yaşayan insanımız hizmetlere katkı yapmaz oldu. Bu da doğal durum.

Yani her şeyi devletten beklemiyoruz. Kamu çalışanlarına bakın fiziksel koşulların yetersizliğini görmezden gelerek özveri ile çalışıyor.  Buna rağmen kabak başlarına patlıyor. Doktor şikâyet eden kişinin aklına neden hizmet talep etmek gelmiyor? Öğretmen şikâyet eden kişinin aklına neden fotokopi makinesi talep etmek gelmiyor.

Hizmet talep ediyoruz.

Hastane istiyoruz.

Çevre yollunun yapılmasını istiyoruz.

İlçemize üniversite istiyoruz.

Samandağ gastronomi köyü kurulsun istiyoruz.

Hatay’da yapılması planlanan “sera kent” in bir örneğini Samandağ’da istiyoruz.

Deniz seferlerinin Samandağ’ından başlamasını istiyoruz.

Konserve ve meyve suyu fabrikalarının kurulmasını istiyoruz.

Deniz-kültür ve inanç turizminin geliştirilmesini istiyoruz.

Yetkili makamlara bu isteklerimiz arz ediyoruz.

 

Share
136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “ARI SOKMASI” DEYİP GEÇMEYİN

  22 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan/ Sami Aslan Çoğu insanın ciddiye almadığı arı sokmaları, böbrek, kalp kası ve damar iltihaplarına yol açabilir, hatta bazı durumlarda ölüme de sebep olabilir. Özellikle yazın sık rastlanan arı sokmaları, bazı kişilerde ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Son olarak reklamcı Arsun Erdalın ölümüyle gündeme gelen arı sokması sonucu gelişen anaflaksi(alerjik şok), arı sokmasının beraberinde getirdiği risklerin en önemlisi olarak biliniyor. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar, ilk 4 saatte olanlar ve sonra gel...
 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...