ARTIK PAZARA DA GİRİLMİYOR « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ARTIK PAZARA DA GİRİLMİYOR

Bu haber 01 Şubat 2022 - 15:03 'de eklendi ve 598 kez görüntülendi.

Soğuk hava meyve- sebzeyi vurdu… Samandağ Semt Pazarında fiyatlar 2 katına çıktı. Pazarda 30 tl fiyatla sebzelerin kralı patlıcan oldu…

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle seralardan ürün çıkışı, yarı yarıya azalınca halde ve pazarlarda fiyatlar yükseldi. Vatandaş neye elini atsa isyan eder hale geldi, manavdan daha ucuzdur denilerek girilen pazarlar yerinde yeller estirdi. Aşırı soğukların ve pandeminin yarattığı olumsuz koşulları bu sefer de pazarı vurdu.

İlçemiz semt pazarında sebze ve meyve fiyatları Pazarcıya, “Ne yapalım, alış maliyetimiz yüksek”, yurttaşa ise “Gelirimize göre açız, açıktayız” dedirtti.

“Nane Karaborsada”

İlçemizde son zamanlarda eski semt pazarı görüntüsü neredeyse kayboldu. Sebzeciler birkaç çeşit bulundurdukları satış stantlarını neredeyse tek çeşide indirmiş durumda. Dün ilçemizde Pazarın tamamında sadece 1 salatalık satıcısı vardı. Sebze ve meyvelerde değil geçen yıllara, geçen haftaya göre 2-3 kat artış yaşandığı gözlenirken pazarcılar da Samandağ’ında bu fiyatlarla karşılaşmaktan dolayı çok üzgün olduklarının altını çizdiler.

İlçemizde satışa sunulan meyve ve sebze fiyatlarını açıklayan pazarcılar gazetemize konuştular.

Fiyatların aşırı derecede cep yaktığını dile getiren pazarcılar: “Pandemi ve olumsuz hava koşullarının getirdiği durumdan dolayı ciddi anlamda mağduriyet yaşamaktayız.

Şuan mevye ve sebze fiyatlarındaki artışa vatandaşımız inanmıyor, biz garipsemiyoruz çünkü bu fiyatlara biz de inanamıyoruz. Hele ki bu fiyatları Samandağ’ında söylemek bize çok garip geliyor çünkü burası üretim bakımından zengin bir yer ancak maalesef fiyatlar yine de yüksek.

Düşünün ki Domatesin kilosu: 10 TL, 1 Tane Ufak Marul: 4 TL, 1 Kilo Elma: 5 TL, 1 Kara Lahana: 10 TL, 1 Kg Salatalık: 15 TL, 1 Tane Maydanoz: 3 TL, 1 Kilo Patlıcan: 30 TL, 1 Kilo Kabak: 25 TL, 1 Kilo Ispanak: 7 TL, 1 Kilo Dolmalık Biber: 15 TL, Yeşil Lahananın kilosu 3.5 TL, Naneyi hiç sormayın. Şuan hiçbir yerde nane bulunmuyor. Karaborsaya düşmüş. Yasaklı maddeyi naneden daha kolay bulursunuz yani o derecede.

Fiyatlar böyleyken biz ne satabiliriz. Zaten satsak bile çok az bir kar kalıyor. Bazen de elimizde kalıyor bu ürünler. Yani en az vatandaş kadar biz de mağduruz. Allah beterinden korusun diyoruz ancak fiyatların düşeceği yok gibi. Haftaya havaların daha da soğuk olacağı söyleniyor. Havalar soğuduğunda ürünün sağlıklı bir şekilde ulaştırılması güçleşiyor böylece fiyatlar artıkça artıyor” dediler.

Vatandaş Dertli

Sebze- meyve alışverişininim de artık çok masraflı olduğunu ifade eden vatandaşlar; “bütün pazarı dolaştık. Fiyatlar çok pahalı. Bir gün biri çıkıp sebze- meyve fiyatları bu kadar olacak deseydi hayatta inanmazdım. Bir standa salatalığın kilosunu sordum; 15 lira. Alamadım, başka yerde bakmak istedim; bütün pazarda başka salatalık satan bir stand bulamadım. Mecbur geri gittim. Fiyatlar ateş pahası. Nane deseniz, değil satmak adını bile getirmiyorlar artık. Nane var mı diye sorduğumuzda tuhaf tuhaf suratımıza bakıyorlar. Zaten ekonomik açıdan içler acısı bir haldeyiz. Elimizde avucumuzda ne varsa ya faturalara gidiyor ya da mutfak masrafına. Biz bu durumda nasıl geçineceğiz biri bize söylesin. Bu kadarla da yetmezmiş gibi pazarcılarımız “Bence alın, haftaya fiyatlar daha yükselecek” diyerek akıllarınca bize nasihatta bulunuyorlar. Bu gidişle ya açlıktan öleceğiz ya soğuktan ya da koronadan. Her şeye rağmen Allah beterinden korusun diyoruz, geleceğe umutla bakmak istiyoruz ama durum böyle devam ederse vay halimize. Allah yardımcımız olsun” dediler…

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı