logo

reklam

 “ARTIK EL EMEĞİ HİÇ BİR ŞEY TERCİH EDİLMİYOR”

 

 Her şeyde olduğu gibi ayakkabı sektöründe de değişimler yaşanmakta iken el emeği ile üretilen ayakkabıların artık pek yapılmadığı dikkatimizden kaçmadı. Günümüz teknolojisine ayak uydurmaya çalışan vatandaşlarımız tüm ihtiyaçları gibi ayakkabılarını da fabrika üretimi olan ürünlerden karşılamakta. Bu durum hem vatandaşın cebini yakmakta hem de esnafı zor duruma düşürmektedir. Durum üzerine İlçemizde faaliyet göstermeye çalışan ayakkabı tamircileri ile küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

İlçemiz vatandaşlarının daha çok fabrika üretimi ayakkabı kullandığını belirten ayakkabı tamircisi Semir Ateş; 1977 yılından beri ayakkabıcılık yapıyorum. Vatandaşlarımız daha çok fabrika ürünü ayakkabıları tercih ediyor. Ama yine de bizi tercih eden müşterilerimiz var. Maliyetimiz geçen seneye oranla %30 – %40 yükseldi. İlçemiz vatandaşları daha çok ayakkabı tamiri için bizim yanımıza geliyorlar. Şimdi gençlerimiz spor ayakkabı giyiyor ama genellikle onlar aşınıyor çünkü içinde ki sentetikler farklı yerlerden geliyor örneğin Nike ayakkabılar. Üretimi Indiya’da yapılıyor. Eskiden satışlarımız daha iyiydi. Önceden 10 -15 tane ayakkabı satarken şimdi 5 -10 tane satabiliyoruz.  Dediğim gibi gençlerimiz artık eskisi gibi sağlam ve sıcak tutan ayakkabılar tercih etmiyor daha çok ayakkabının dış görüntüsüne bakıp alıyorlar. Kış yaklaştı ve bu yüzden özellikle de gençlerimizin tabanı sert kauçuk tabanlı ayakkabı giymelerini öneriyoruz. Tabanı yumuşak olan ayakkabılar insanı yoruyor. Her ortama farklı bir ayakkabı giyilmesini öneriyoruz genelde ama vatandaşlarımız bu konuda oldukça bilinçsiz. Mesela spor ayakkabı sporda iken ve ya yürüyüş yaparken kullanılır. Ama İlçemiz vatandaşlarının neredeyse %90’nı spor ayakkabıyı günlük hayattayken, işe giderken, eğlenceye giderken kullanıyor. Haliyle ayakkabılarda ömrünü tamamlamadan eskiyor ve atılmak zorunda kalıyor.

İşlerinin eskisinden daha kötü olduğunu ifade eden ayakkabıcı Sabrı Açıkel; “1981’den beri ayakkabıcılık işiyle uğraşıyorum.  Son zamanlarda vatandaşlarımız daha çok fabrikada üretilen ayakkabıları tercih ettikleri için işlerimiz eskisi kadar iyi değil. Artık el emeği hiçbir şey tercih edilmiyor. Zaten çarşı merkez eskisi kadar kalabalıkta değil bu anlamda işlerimiz eskiye oranla baya bir değişti. Bütün bunlar yetmezmiş gibi maliyetimizde çok fazla.

Kış daha kendini çok göstermedi. Şimdilik daha çok terlik ve buna benzer ürünler getiriyorlar. Bizde bunların tamirlerini yapıyoruz. Daha sonra ise kışlık ayakkabılar ve botlar getirecekler.

Bu mesleği ben küçük bir çocukken öğrendim. Ailemize destek olmak için bir yandan hem okula gidiyorduk hem işe gelerek ustamızdan bu işi öğreniyorduk. Çok şükür çok küçük yaştayken öğrendim ve bu iş benim de işim oldu.

Uzun zamandır yaptığı işte ilk defa bu kadar düşüş yaşadığını belirten ayakkabıcı Nazım Fırıncı; “Ben bu işi 44 yıldır yapıyorum. Her türlü ayakkabı yapıyor ve tamir ediyoruz.  Bu işi uzun zamandır yaptığım için gelen bir iş elimde 5 dakikadan fazla kalmıyor. Gerçi artık eskisi kadar iş gelmiyor. Her şey değişti. Eskiden başımızı kaşıyacak zamanımız olmuyordu. Şimdi ise çok farklı.” İfadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Hasan Dadük

Share
236 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?