ÜST REKLAM

logo

reklam
01 Nisan 2017

ARSUZ’DA YUMURTA BAYRAMI KARNAVAL GİBİ GEÇİYOR

 

Hatay’ın Arsuz ilçesinde kutlanan yumurta bayramı, bir karnaval havasında geçti. Hatay’ın ilçelerinden, bölgedeki Gaziantep, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahraman Maraş gibi illerden yaklaşık 200 esnaf yumurta bayramına katılarak mallarını sattılar.

Bayramda en yoğun ilgi bölgeden getirilen ve ucuz satılan giyim eşyalarına oldu. Pazar yerinde adım atılacak yer yok gibiydi. Giyimciler hem ellerindeki malları satıyorlar, hem de halka ucuz mal satmanın gururunu yaşıyorlardı. Karnaval havasında geçen yumurta bayramı bir tarafta tatlıcılar tatlı yapıyor, diğer tarafta dönerciler döner, şekerciler, tarlada yerlere sofra açmış insanlar, hele çocukların zevki ise vuruşan otolara binmeleridir.

Yumurta Bayramı daha çok Arap Alevilerin kutladığı bayram olarak bilinir ama bütün dinler, mezhepler bu bayrama ilgisi yoğundur.

Bu sene yumurta bayramı Arsuz’un, Akçalı mahallesinde gerçekleşti. İkincisi ise 14 Nisan tarihinde Çetelik köyünde gerçekleşecektir.

Yumurta Bayramına CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Garnizon Komutanı Cengiz Çoban, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Turizm Derneği Başkanı Hasan Arslan, Arsuz Engelliler Derneği Başkanı Nesli Özdemir katıldılar.

Arsuz Turizm ve Kültür Derneği 2 bin pişmiş, renkli yumurta dağıttı. Yumurtaları katılanlar tokuşturarak, renkli görüntüler sergilediler.

Yumurta Bayramına Arsuz Engeller Derneği katılarak, engellilerin yaptıkları değişik malzemeleri sunarak, engelliler yararına bir kampanya yürüttüler.

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha açılış konuşmasında “Bu yıl üçüncüsünü kutlamakta olduğumuz bahar şenliklerimize hoş geldiniz. Sevgili dostlar; bahar tüm coşkusu, güzelliği ve bereketiyle geldi ve baharın ilk bayramı 30 Mart Ğid Sabatağş’ı yaşamın doğuşuna, doğanın canlanmasına ve insanlığın kardeşliğine adayarak kutluyoruz. Bu bayram medeniyetlerin beşiği olan bu topraklarda farklı halklarda, farklı zamanlarda, farklı isimler alarak kutlana gelmiştir. Bölgemizde yüz yıllardır kutlanan bu bayramlar bizim geçmişimizi, kültürümüzü ve atalarımızı hatırlamanın; geleceğimizle kendi benliğimizle bir temele oturtmanın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bayramlarımızı yaşatacağız, atalarımızın hatıralarına saygımızı eksik etmeyeceğiz. Dünyaya umut, sevgi ve barış mesajını buradan verelim.” Dedi.

Arsuz’da ilk kez 30 Mart Ğid Sabatağş Bayramı seremonisine katılan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ise kültürel değerlerin geleceğe aktarılmasının görev olduğunu belirterek, “Medeniyetler şehri Hatay’ın güzide ilçesi, iklimi gibi insanı da sıcak Arsuzumuzun güzel değeri olan bahar şenlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyuyor, hepinize hoş geldiniz diyorum. Medeniyetlerin beşiği, çok eski bir yerleşim yeri ve aynı zamanda da çiçeği burnunda bir ilçe olan Arsuz’da üç aydır görev yapıyorum. Çeşitli vesilelerle buradaki hazırunun bir kısmı ile çeşitli etkinliklerle bir araya geldik. İlçemizin en güzelini en iyisini yapmak adına girişimlerde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Şahsım ve ilçem adına sıcak yaklaşımınızdan dolayı herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Başarı bir ekip işidir. Bu birliktelik bizi en iyi yere taşıyacaktır. Bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Milli – manevi değerlerimizi, kültürümüzün gereklerini, birlikteliği, kaynaşmanın simgesi olan bu tür etkinlikleri unutturmamak ve bizden sonraki nesillere taşımanın görevimiz olduğunu düşünüyorum. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanımızı ve emeği geçen herkes tebrik ediyor, kandilinizi kutluyor ve bayramın güzelliklere, huzura, mutluluklara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı, Hasan Arslan, yumurta bayramının önemine dikkat çekerek, bayramın halkı birleştirdiğini söyledi. “Aslan : Yöremizde yumurta bayramı baharın gelişi ile 30 Mart günü kutlanır. Bu gelenek asırlardır devam etmektedir. Bu kültürümüzün kayıp olmadığını göstermektedir. Bazı değişikliklere uğrasa da özü değişmedi. Önceleri çeşitli yarışmalar yapılırdı. Çevre köylerden pehlivanlar katılırdı güreş müsabakalarına köylüler arası bahisler olur, Müsabakalarda tatlı rekabetler olurdu.

Çeşitli nedenlerle deforma olsa da değişmeyen ise vatandaşlar arasındaki yumurta bayramı ve dostluktur.

Bayramın en eğlenceli yanı ise boyanmış yumurtalardır. Boyanmış yumurtalar insanlar arasında tokuşarak, kimin yumurtası kırılırsa diğere bu yumurtaları almasıdır.

Günümüzde az da olsa bayramda nişanlılardan erkek tarafından kız tarafına bir sepet içinde renk, renk yumurta ve çiçeklerin getirilmesi bu gün halen gelenektir.

Akçalı ve çevre mahallerden gelen genç kız ve erkekler en güzel elbiselerini giymeleri sonucu bayramın bir amacı da genç kız ve erkeklerin birbiri ile tanışmasıdır.Bayramımıza en din ve mezhepten insanlar katılırlar.

Bayram ayrıca Çeltik mahallesinde 14 Nisan günü de yapılacaktır.

Eskiden evlerde kutlamalar için hazırlık yapılırdı, ama şimdi yapılmıyor. Bu gün panayır kuruluyor ve herkes elindeki satışa hazır mallarını satıyorlar.

Yumurta Bayramına Arsuz Engelliler Derneği de katılmış. Arsuz Engelliler Derneği Başkanı Nesli Özdemir ile görüştük.

Özdemir:

Bizim okulumuzda engellilerin yaptıkları bu standa satıyoruz. Bunda kar amacı değil, engellileri toplumsal yaşama kazandırmak için yapmaktayız. Zihinsel engelliler, Davun hastalar onlarla bu eşyaları yapıp, satıyoruz.

Herkesin duyarlı olmasını ve bu çocukların toplumda birer insan olarak görülmesini arzu ediyoruz.” Dedi.

Arsuz Engelliler Derneği Başkanı Nesli Özdemir, engellilerin topluma kazandırılması için herkesin yardım etmesini istedi. Engellerin kalkması için zorunlu olduğuna dikkat çekti. Açtıkları standa engelli çocukların yaptıkları ürünleri sattıklarını belirti. “Engelli çocukların okulumuzda birlikte ürettiğimiz ürünleri onların yararına burada satıyoruz. Herkesin bu katkıya ortak olmasını istiyoruz. Down sendromlular, ileri derecede zihinsel engelliler, orta derecede engellilerle birlikte bu ürünleri yapıyoruz. Bizim yaptıklarımız ürünler tamamen artık malzemelerden yapmaktayız. Herkesin attığı ürünleri biz geri topluyoruz, dizayn edip, tekrar öğrencilerimizin, yaptıkları ürünleri satıyoruz.

Bizler bunları atık tahta kaşıklardan, çöplerden, küçük, küçük bilgisayar çıktılarından, taşlar, su şişeleri, kumaşlardan maskotlar, taşları boyuyoruz, yani aklınıza gelmeyecek atık malzemelerden harika ürünler ortaya çıkarıyoruz. Her ürünün bir hikayesi var, daha sonra o hikayeleri yaratıcı drama şeklinde doğaçlama olarak öğrencilerimizle birlikte oynuyoruz. Bunu oynamak onların algılarını açıyor, hayata bağlıyor ve bizi de eğlendiriyor. Engelli öğrencilerimiz ayrı, ayrı ürünleri yapıyorlar.”

Ali Zeki Kiremit’in çağrısı ise “Halk bizi engelli olarak görmesin, bizim de kendileri gibi her şeyi yapacağımızı görsün istiyoruz” diyor.

Haber Merkezi

 

Share
785 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?