ARPACI: DÜNYADAKİ GIDALARIN YÜZDE 30’U İSRAF EDİLİYOR. - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ARPACI: DÜNYADAKİ GIDALARIN YÜZDE 30’U İSRAF EDİLİYOR.

Bu haber 18 Ekim 2019 - 9:12 'de eklendi ve 294 kez görüntülendi.

Greenpeace Hatay Yerel Grubu üyelerinden Erhan Arpacı, gazetemize verdiği açıklamada Greenpeace Akdeniz’in daha güçlü bir tarım için üretici pazarları talep ettiğine işaret etti.

Dün bize görüşlerini anlatan Arpacı, “Bugün Dünya Gıda Günü. Greenpeace Akdeniz, Türkiye’de her geçen gün güç kaybeden tarımın yeniden güçlenmesi için “Çiftçiyi Koru Tarımı Kurtar” projesi başlattı.

Hedef, belediyelerin ürünün tarladan sofraya uzanan yolculuğunda aracıları ortadan kaldıracak üretici pazarları kurmasını sağlamak. Bu sayede hem üretici emeğinin karşılığını alacak hem de tüketici daha sağlıklı gıdaya ulaşacak. Aynı zamanda ekolojik tarım uygulamaları iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sunacak.

Greenpeace’in “Ekolojik Tarım Raporu”na göre bozuk bir gıda sistemiyle yaşıyoruz. Hem insanların hem de gezegenin iyiliği için bu sistemin acilen değiştirilmesi gerekiyor; bunun çözümü de ekolojik tarımdan geçiyor.

Raporda tanımlandığı şekliyle ekolojik tarım, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için güvenli ve sağlıklı gıdanın yetiştirildiği; tarım ve gıda üzerindeki kontrolün uluslar ötesi işletmelerin değil yerel toplulukların elinde olduğu bir sistem. Bu sistemin merkezinde de insanlar ve çiftçiler yer alıyor.

* İzmir Pagos Üretici Pazarı

Gıdaların üçte biri israf ediliyor

Rapordan öne çıkan başlıklar şöyle:

Yaklaşık bir milyar insan her gece yatağa aç giriyor. Öte yandan bir milyar insan ise aşırı kilolu ya da obez.

Dünyadaki gıdaların yüzde 30’u israf ediliyor. 

Gıda sistemi, toplam küresel emisyonun yaklaşık yüzde 25’inden sorumlu.

Tarım, tatlı su kaynaklarının yüzde 70’ini kullanarak su kıtlığının ve su kirliliğinin önemli kaynaklarından biri haline geldi.

Tarım zehiri olarak bilinen pestisitler bitkilere uygulandığında sadece küçük bir yüzdesi hedeflenen haşerelere ulaşıyor. Geri kalan kısmı ise çevreye yani toprağa, suya ve havaya karışıyor.

Dünyadaki akarsuların yüzde 43’ünün pestisite maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Ekolojik tarım konvansiyonel tarımdan hektar başına yüzde 30 daha fazla gıda üretebilir.

Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Proje Sorumlusu Berkan Özyer şöyle konuştu:

“Bugün artık çıkmaza girmiş tarımdaki sorunlardan en çok etkilenenler kuşkusuz çiftçiler. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısı son 15 yılda, 600 bin azaldı. Üreticileri müreffeh halde tarlada tutmak, Türkiye’nin gıda ve tarım sorunlarına çözüm için olmazsa olmaz bir adım. Bunun yolu da üreticilerin aracısız şekilde doğrudan tüketicilerle buluştuğu üretici pazarlarından geçiyor. Belediyeleri üretici pazarları kurmaya, mevcutların sayısını artırmaya ve her türlü denetimi yaparak bu pazarları sürdürülebilir kılmaya çağırıyoruz. Böylece hem üretici kazanacak, hem de tüketici daha sağlıklı gıdaya ulaşacak” dedi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN