ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Kasım 2016

‘ARKADAŞLARIMIZ ARABİSTAN HAPİSHANESİNDE ÇÜRÜSÜN MÜ”?

tir-soforleri-2

 ‘ARKADAŞLARIMIZ ARABİSTAN HAPİSHANESİNDE ÇÜRÜSÜN MÜ”?

SaudiArabistan’a yük taşıyan 13 şoför, SaudiArabistan’da uyuşturucu ticareti suçu işledikleri iddiasıyla cezaevine atıldı. Aradan 18 ay geçmesine rağmen Türk hükümeti tarafından şoförlerin serbest bırakılması adına hiç bir girişim olmamasından dolayı Hataylı 65 şoför eylem yaptı. Limarkport İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği’nde cezaevindeki arkadaşlarının haksız tutulduğunu söyleyen Hataylı 65 şoför gemiden araçlarını indirmeyerek sorunlarına çözüm talebini haykırdılar.

Şoförlerin dün sabah başlayan eylemi saat 12.00’ye kadar sürdü. Şoförlerin eylemi sonucu limana girmek isteyen tırlar bir süre içeriye alınmayınca uzun kuyruklar oluştu.

İdare, şoförlerin eylemini görüntülemek isteyen basını içeriye almayınca bir süre şoförler ile özel güvenlik arasında arbede oluştu. Liman yönetimi basına “Valilik veya Kaymakamlıktan, izin alırsanız” içeriye girersiniz dediler. Eylemdeki şoförler üç saat gemideki yükle kamyonlarını limana indirmediler ve kontak kapattılar.  Eylemlerini basının içeri alınması veya kendilerinin liman önüne çıkarak basın açıklamasına izin verilmediği sürece bu eylemi sürdüreceklerini ifade ettiler.

Üç saatlik eylemden sonra şoförler, liman önüne çıkarıldı ve basına neden eylem koyduklarını anlattılar.

Şoförlerin iddiaları, Dubai limanındaki arkadaşlarının uyuşturucu suçundan tutuklanmalarının haksız olduğunu ve cezaevinde tutulan şoförlerin uyuşturucu götürmedikleri ve bir şebeke tarafından araçlarına uyuşturucu konduğunu, daha sonra Arabistan’a bu araçların plaklarının bildirildiği yönünde.

İksray cihazı ve köpekler tırları tarıyor…

Şoförler ayrıca buradan yük yüklenirken, köpeklerle arandığını, İksray cihazından geçildiğini ve kendilerine bir şey olmadığına ilişkin imza altına aldıklarını, hatta yük yüklenirken, kendilerinin yüke baktırılmadığını bu anlamda suçlarının olmadığını ifade ettiler.

Hedef Hataylı iş adamlarını zorda bırakmak mı?

Şoförler, Sudiarabistan tarafından alınan yüklerin bir Suriyeli ticaret adamına ait olduğunun altını çizdiler.  Hükümetin kendilerine sahip çıkmadığını dile getiren şoförler, ‘yük gönderen şirketler de bize sahip çıkmadı, bizi sahipsiz bıraktılar’ ifadesinde bulundular.

65 Şoför adına konuşan şoförler asılsız ihbarların bir şebeke tarafından yapıldığını iddia ederken, ‘Türkiye-Sudiarabistan ve Suriye ticaretinin engellenmesi veya Hataylı işadamlarının zorda kalmasının hedeflendiğini belirttiler.

“Bu işin arkasında Fetullah Terör örgütü bile olabilir !”

Arkadaşlarının Sudiaribistan cezaevlerinde çürümelerini istemediklerini ve başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanlığının harekete geçmesini ve sorunların çözümünde kendilerine yardımcı olmasını istediler.

Cumhurbaşkanına seslendi…

Konu ile ilgili konuşan Şoför Mehmet İnce, “Ben Cumhurbaşkanına sesleniyorum, ben Sudiarabistan hattında çalışmaktayım.  Bu hatta 7 yıldır şoförlük yapmaktayım. Her gidişimizde ikişer arkadaşımız uyuşturucudan içeri alınıyor. Bu uyuşturucuların şoförle alakası yok, yükün içinden çıkmaktadır. Orada bunlar içeriye atıyorlar ve hiçbir şekilde konuşturulmuyorlar.  Şu an 18 ay olmuş içerde yatan arkadaşlarımız var.  Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın oradaki arkadaşlarımızı çıkarmalarını istiyoruz. Hepsi perişan, aileleri ve çocukları perişan, hiçbir şekilde aileleri ile görüştürülmüyor, eğer ceplerinde para yoksa yemek dahi verilmiyor.  74 kiloda olan arkadaşımız 52 kiloya düşmüştür. Böyle giderse ancak onların ölüm haberlerini alacağız. En son abim Hüseyin İnce yakalandı. Hiçbir alakası olmadığı halde ayakkabı topuklarının içinde çıktı. Beni görüştürmediler ve kendisinden haber alamıyoruz.

Buradan yükler iksray taramasından sonra gemiye bindiriliyor. Yine yükler teker, teker indirilip, kontrol ediliyor. Yine narkotik köpek aramaları yapıyor ve sonuç olmadığını, söyleyip, aracı yüklediler.  Buradan temiz diye gittik ama Suudiarbistan’a gittik ama onların yani Sudili yetkililerin elinde üç araç plakası vardı, yani iki araçta uyuşturucu bulundu.  Burada ticari amaçlı bir darbe yapılmaktadır. Dış ticaretimizi engellemeye çalışıyorlar. Bazıları şunu söyleyebilir, şirketlerin parmağı var mı? Onu bilemiyoruz, biz devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz” dedi.

Şoför Velit Akbaş, “bu araçlar her türlü aramadan sonra yüklenmektedir.  Araç temiz diye gemiye yüklenmektedir. Orada araç iniyor ve o aracın oradaki narkotiğin elinde çıkıyor. Bu şu demektir, Türkiye’nin ihracatını durdurmak demektir, Türkiye’nin adını kirletmektir. Sayın büyüklerimizden İskenderun’da olan, bu şebekenin temizlemesidir. Burada bir şebeke var ve temizlenmelidir. Mesele ne anlayamadık buradaki iksray uyuşturucuyu göstermiyor da Arabistan’daki mi gösteriyor. Öncelikle bu çözülmelidir” ifadesinde bulundu.

Şoför Kadir Çürük, “burada kargolar tek, tek kontrol ediliyor, burada neden bulunamıyor. Arabistan ve Dubai limanı sıkıntılı bir liman, orada insanlık dışı bir muamele görüyoruz. Durumumuz anlatılacak gibi değil.

Zincire vurulan arkadaşlarımız var. Burada çalışan gümrük memurları ve yani narkotik ve iksray dahil, bu araç %2 bölümünü göstermektedir. Memur ve arkadaşın söylediğine göre bu araç ancak yükün ne olduğu konusunda %2 sini gösteriyor. Şoför buradan sefer başı 500 dolara gidiyor, bazen seferimiz iki ay sürmektedir.  Bizim hayatımız bu kadar mı ucuz? O zaman bu işi bırakalım, evimizde oturalım.

Arkadaşıma selam veremiyorum, selam verdiğim zaman telefonum rehin alınıyor, pasaportum rehin alınıyor, ruhsatım rehin alınıyor, Dubai limanında kendim ifadeye çekiliyorum. Bu sıkıntılar içinde ekmek parasını kazanmaya çalışıyoruz” dedi.

Tek Çözüm Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Ulaştırma Bakanı’nda

Şoför Çürük, Çözüm olarak, biz Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ulaştırma bakanında sezimizi duyurmaya çalışıyoruz. Orada 13 can bitmiş durumda ve aileleri daha perişandır. Onlar ölmüş olsalardı, bir zaman sonra unutulurdu, ama onların başına ne geleceğini bilmiyoruz. Bakın 18 aydır bu insanlar mahkemeye çıkmıyor, yattıkları yer,  yer değil, işkence görüyorlar. Hüküm mü alacaklar, idam mı edilecekler onu da bilmiyoruz.  Hataylı şoförler olarak; Cumhurbaşkanından yardım bekliyoruz ve o şoför arkadaşların aramızda olması dışında bir talebimiz yoktur”dedi.

Şoför İzzet Parıldar, “benim aracım Limakport a girdiğinde, iksray taraması yapıldı, köpekler bir şey bulamadı. Bu hapları narkotik memurlar mı benim aracıma koydular ki köpek elli sefer etrafında dolandı ama hapı bir türlü bulamadı? Bir an önce bu işi çözecek iksray ve diğer araçların yenisinin alınmasını bekliyoruz” dedi.

Diğer şoförlerinde talebi, “İksray cihazının değişmesi, narkotikçilerin değişmesi, Arabistan’da cezaevlerinde bulunan arkadaşların getirilmesini Cumhurbaşkanından talep ediyorlar.

 

Share
4636 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?