“ARILAR VARSA YARINLAR VAR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ARILAR VARSA YARINLAR VAR”

Bu haber 24 Mayıs 2022 - 15:12 'de eklendi ve 134 kez görüntülendi.

İlçemizde bulunan Milleyha Kuş Cenneti’ni korumak için büyük çaba sarf eden kuş gözlemcisi yaban hayat uzmanı, kuş dedektifi Emin Yoğurtcuoğlu, günümüzde her yıl 20 Mayıs tarihinde düzenlenen “Dünya Arı Günü” etkinlikleriyle, arıların ve diğer tozlayıcıların insanlık ve dünyamız için taşıdıkları önemin hatırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Ana Arı yetiştiriciliği konusunda doktora yapmış olan Ali İhsan Öztürk’ün,  “Arılar Yoksa Biz De Yokuz” diyerek yaptığı uyarıyı paylaşan Yoğurtçuoğlu;

“Arılar, günde 1500’den fazla çiçeği ziyaret eden gezegendeki en verimli tozlayıcılardır. Yetiştirdiğimiz meyve, sebze, kuruyemişlerin ve hasat ettiğimiz bitkilerin yaklaşık 1/3’ünün tozlaşmasından sorumludurlar.

Ayrıca, giysilerimizin çoğunu yapmak için kullanılan pamuğu, genel tıpta kullanılan bitkileri tozlaştırıyorlar. Bu bağlamda, arılar ekosistemimizde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Arılar, kelebekler, yarasalar, sinekler ve kuşlar gibi tozlayıcılar, insan faaliyetlerinden dolayı tehdit altındadır.

Ortalama olarak, yıldan yıla bir milyardan fazla daha az arı görüyoruz. Nedeni iklim değişikliği, habitat tahribatı ve pestisit gibi tarım ilaçları…“Arılar yeryüzünden kaybolursa insanoğlunun 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa, tozlaşma olmaz, bitki olmaz, hayvan olmaz, sonunda da insan olmaz. Arılar varsa yarınlar var” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı