ARAT, İPEK YOLCULUĞUNU ANLATTI « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

ARAT, İPEK YOLCULUĞUNU ANLATTI

Bu haber 29 Kasım 2019 - 9:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Samandağ CHP Kadın Kolları İlçemizde faaliyet gösteren ve Günümüzün en kıymetli dokuma maddesi olan ipeğin tarihini gözler önüne seren Arat İpek işletme sahibi Şefik Arat’ı ziyaret ettiler. Arat İpek işletme sahibi Şefik Arat, Samandağ CHP Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber ve Kadın Kolları üyelerinin gerçekleştirdiği ziyaretten çok memnun olduğunu ifade ederek İpeğin günümüze kadar süre gelen yolcuk hikâyesini anlattı.

Günümüzün en kıymetli dokuma maddesi olan İpek böceği türlerinden biri olan Bombyx mori’den elde edilen ipeğin keşfi M.Ö 3000 yıllarına dayanır. Bir Çin efsanesine göre, imparotor Huang Ti’nin 14 yaşındaki eşi Hsi Ling Shi’nin ipeği keşfettiği söylenir. İmparator, dut meyvesi için yetiştirilen dutlukları neyin tahrip ettiğini bulması için eşini görevlendirir. İmparatoriçe bazı beyaz böceklerin dut yapraklarını yiyip parlak beyaz kozalar ördüğünü görür. Kozalardan biriyle oynarken kazayla sıcak suyun içine düşürünce, kozadan çok ince örümcek ağına benzeyen elyafların çözüldüğünü görür. Hsi Ling Shi ipeği keşfetmiştir. Bu keşiften dolayı ona “İpek Böceği Tanrıçası” unvanı verilir.

İpek endüstrisi, eski çağlardan beri pek çok Milletin hayatında çok önemli bir yer tutmuştur. Uzak Doğu’dan gelen ipek ve baharat, Batı dünyası için, uluslararası ilişkilerde önemli bir yol oynamıştır.

İpek, ayrıca Doğu kültürünün Batı tarafından tanınmasını da sağlamıştır. Doğu’nun ipeği ile baharatının kervanlarla batıya taşınması, Çin’den Avrupa’ya ulaşan ticaret yollarını oluşturmuştur.

Bu meslek Baba mirasıdır babam Mehmet Arat zamanında bu mesleği icra etti, şimdide biz devam ettiriyoruz. 1950’li tarihlerde Samandağ’ından çıkarılan ipek böceği kozası 200.000 tondu. Daha önceki zamanlarda insanlar geçimlerini bundan sağlıyorlardı. Daha sonra yöremiz insanları çiftçiliğe yöneldi. Bu geçen zamanda ipek böceği yetiştiriciliğinde çok şey değişti. Artık eskisi gibi değil. İnsanların ağaçlara sıktıkları ilaçlar, kimyasallar dut yaprağına ve ipek böceklerine zarar vermeye başladı bu durumda mesleğimizde ciddi anlamda bir azalma oldu. Şuanda Samandağ’da üretim yapılıyor ancak çok cüzi bir miktarda. Bu mesleğin devam etmesi için Arat ailesi olarak elimizden her şeyi yapacağız.

Bizi ziyaret eden CHP Kadın Kolları ve üyelerine çok teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi. Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket