logo

reklam

“ARAPÇA KÜLTÜR HAVUZUMUZDUR”

 

Ortaokullarda yapılan Seçmeli ders tercihleri ile ilgili konuşan Samandağ Muhtarlar Derneği başkanı Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Mahir Cabbuoğlu, “Arapça ve Türkçe bizi biz yapan iki temel  direğimizdir” dedi.

“4. 5.6.7.8. Sınıflarda yapılan seçmeli ders tercih listesinde mutlaka seçmeli Arapça dersinin tercih edilmesi gerekiyor” diyen Cabburoğlu, “bayramlarımız, gelenek ve göreneğimiz, ananemiz, töremiz, hikâyemiz, fıkramız vb hayatımız ANADİLİMİZ ARAPÇA üzerine kuruludur. Anadilimiz Arapça bizim binlerce yıldan beri gelen birikimimizdir. Arapça bizim kültürel havuzumuzdur. Bizim Anadilimiz Arapça ve lehçemiz, başka ülkenin değil, Ülkemiz Türkiye’mizin, bölünmez bütünlük olan vatanımızın anadilleri ve lehçeleri arasındadır. Ne mutlu ki Ay yıldızlı bayrağımızın gölgesi altında anadilimiz okulumuzda öğrenme hakkımız var. Devletimizi, Ay Yıldızlı bayrağımızı, bölünmez bütünlük olan vatanımızı, bizi bütünleştiren resmi dilimiz Türkçemizi ve Anadilimiz Arapçamızı seviyoruz. İnşallah sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız. Batı merkezli kültürel hegemonyaya karşı Resmi Dilimiz Türkçemizin en büyük Müttefiki anadilimiz Arapçadır.

Arapça Zenginliktir

Anadilimiz Arapça Türkiye’mizin paha biçilmez zenginliğidir.   İlimiz ve ilçemiz TÜRKİYEMİZİN Arap âlemine açılan kapısıdır. Bizim Arapça biliyor olmamız TÜRKİYEMİZİN kültürel, siyasi, sosyal ekonomik zenginliğidir. Yakında Lübnan ve Kıbrıs’a Deniz yolu ile yolcu ve yük taşımacılığı başlıyor. Savaş bitince ve Suriye’ye deniz seferleri başlayacak. Hatay ve Samandağ ilçemizin Ülkemize Turizm, Ticari, Sağlık, Eğitim, vb her alanda çok büyük katkısı olacaktır. Bizim Arapça bilmemiz ülkemize ve kendimize çok önemli bir gelir kapısıdır.

Çok Dil Bilmek Hayatta Başarı Sağlar

Anadilimiz Arapça dâhil daha çok dil bilen öğrencilerin; Duygu ve zekâ IQ seviyeleri, okul, sınav, üniversite, hayat başarıları daha sağlam oluyor. Çocuğunuzun ideali doktor, avukat, öğretmen, mühendis, esnaf, şoför, Çiftçi,  terzi, berber veya yurtdışı işçiliği vb ne olursa olsun Arapça dâhil çok dil bilmesi onun yararınadır. Her meslekten Arapça bilmek önem kazanıyor.

Anne- Baba Ve Öğrenci Velilerine

Çocuklarımız okullarda RESMİ dilimiz güzel Türkçemizi ZATEN öğrenmek mecburiyetindedir. Çocuklarımız okullarda zaten yabancı dil olarak zorunlu İngilizce dersi almak zorundadır. Çocuklarımızın ek olarak ikinci yabancı ders “Seçmeli Arapça Dersi” seçme ve alma hakları vardır. Çocuklarımıza gelişmiş ülke çocukları gibi ikinci bir yabancı dil olarak seçmeli Arapça ders hakkını ısrarla isteyin ve kulanın. Gelişmiş Ülkelerin çocukları Anadilleri dâhil çok dil ile büyürken, anadillerimizi kendi kendimize yok etmek akıllı işi değildir. Arapça dâhil çok dil edindirmek olanağı varken bizim çocuklarımız için daha azına razı olmak gericiliktir. Her lisan bir insandır.

Rol Modelimiz Atatürktür

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yerel dil, anadil, yabancı dil öğrenme, konuşma ve daha çok kültürü tanıma, bilme konusunda da rol model alabilmeliyiz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucu kadrosu başta Atatürk, İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve diğerleri anadilleri Türkçe ile birlikte Eğitim sisteminden dolayı Farsça, Arapça, Osmanlıca ve bunlara ilaveten Fransızca, Almanca, Rusça, Bulgarca, Yunanca, İngilizce, Japonca vb öğrendiklerini biliyoruz. Her biri en az 5-6 dili iyi derecede konuşabilen, yetenekli ve geniş ufuklu insanlardı. Çok dilli ve çok kültürlü bir ortamda yetişen ve her fırsatta daha çok dil öğrenmeye ve daha çok kültürü tanımaya çalışan M. Kemal Atatürk’ü örnek alırsak çok dilli eğitim ile ilgili sorunları çözeriz. Çağdaş uygarlık seviyesine Arapça dâhil çok dil bilen nesiller ile ulaşacağız” dedi.

haber-foto:ÜmitDadük

 

 

 

Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?