ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Mart 2017

“ARAPÇA, DÜNYADA 350 MİLYON İNSANIN ANADİLİ” 

 

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Ecz. Zülfikar Çiftçi, Anadilin çocuklara öğretilmesi konusunda seçmeli ders olarak Arapçanın seçilmesinin toplum için güzel bir fırsat olduğunu söyledi.

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Ecz. Zülfikar Çiftçi yaptığı yazılı açıklamada, Ebeveynlerin bu fırsatı değerlendirme konusunda duyarlı olmaları dileğinde bulunarak “Okullarımızın müdür ve idarecilerinin de bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Arapça dersi verecek öğretmen azlığı veya yokluğu gerekçesiyle bu konudaki istemlerin dönüştürülmemesi, aksine özendirilerek Milli Eğitim Müdürlüklerine bu konuda çözüm için diretilmesi, devletin tanıdığı hakkın kazanımını sağlayacaktır” dedi.

Dünyada yaklaşık 350 milyon insanın anadili olan Arapçanın, bir milyarı aşkın Müslüman’ın ibadet dili olmasının yanı sıra; 22 Arap ülkesinin resmi dili olduğuna işaret eden Zülfikar Çitçi “Bu dilin dünyadaki önemi ve rolünün büyüklüğü sonucunda, Birleşmiş Milletler örgütü 1974’de Arapçayı altıncı resmi dil kabul etmiştir. Yasaklar nedeniyle Türkçeye yönelmesi süreç içinde anadilimizden uzaklaşmayı beraberinde getirmiştir. Bunun aşılması zamanı çoktan gelmiştir. Bizler Arap’ız, Aleviyiz. Her toplumun kendi aidiyetleriyle övünme ve onları ideme ettirme hakkı olduğu gibi bizim de bu aidiyetlerimiz övünç vesilemizdir ve dil ile inancımızı yeni nesillerimize taşımak hususunda gereken hassasiyeti göstermek ebeveynlerimizin çocuklarına olan yükümlülüklerindendir” diye konuştu.

Haber-foto:Ali doğru

Share
650 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?