ÜST REKLAM

logo

reklam

‘’ARAP BAHARINI’’ GERİDE BIRAKIRKEN


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

Yabancı medya kuruluşlarını takip edince, daha fazla bilgi sahibi olup konuları daha iyi değerlendirme ve paylaşma fırsatı buluyoruz.

Suriye’nin kuzeyi olan bölgenin demografik yapısı hakkında bilgi verelim. Suriye’de, Araplardan sonra ikinci etnik grup Kürtlerdir. Suriye’de yaşayan Kürtlerin sayıları tam olarak bilinmemektedir. 2-3 milyon kişi oldukları tahmin edilmektedir.  Bunun nedeni ‘’Kürt Milliyetçiliğini’’ bir tehlike olarak gören ‘’Arap sosyalist hareketinin’’ diğer adı ile ‘’BAAS Rejimi’nin’’ ‘’Kürt’ Milliyetçilerine’’ vatandaşlık vermemesidir. Ancak ’Kürt’ Milliyetçilerine’’ vatandaşlık verilmemesinin daha büyük bir tehlike olduğunun anlaşılması üzerine, 2005 yılından itibaren vatandaşlık verilmeye başlanmıştır.  Bu tarihe kadar sadece 200 bin kişi kayıt altına alınmıştır.

2012 yılından itibaren ise bölgedeki gücünü kaybeden Şam merkezi yönetimi;  İŞİD ile savaşıyor diye Kürtleri yoğun bir şekilde desteklemiştir. Ancak bölge İŞİD’ den temizlenince bölgeyi merkezi yönetimine devretmemişlerdir. ABD’ den destek alıp, Kanton dedikleri yönetimleri kurmuşlardır.

‘’Arap sosyalist hareketi’’ ‘’Kürt’ Milliyetçilerini’’ neden tehlike olarak görmüşlerdir? Bunun nedeni Kürt milliyetçilerinin esas hedeflerinin:   milliyetçilik temelli bir ‘’devlet kurmak’’ olmasıdır.

‘’Kürt Milliyetçileri’’ Ülkelerdeki muhalif siyasi hareketlerin içinde yer edinirken belli bir güce kavuştuktan sonra esas gayeleri için çalışmaya başlamışlardır.

Türkiye sol hareketi’ ndeki en büyük kırılma da bundan dolayı  yaşanmıştır. Sol hareket, sorunlara eko-politik ve bütüncül açılımlar getirirken 1990’lara kadar ‘’Kürt Milliyetçileri’’  de bu hareketin içindeydi. Bu tarihten sonra;  her ne olduysa; birden ‘’Milli Demokratik Devrim’’ diye bir ideoloji ile siyasal yaşamlarını şekillendirmeye başladılar.

Dar alanda bunlar yaşanırken, dünyadaki büyük devletler hallerinden gayet memnunlardı.  Birinci dünya savaşında enerji coğrafyasını istedikleri gibi şekillendiremeyen ‘’İngiltere,  Fransa ve sonrasında ABD’’ enerji coğrafyasındaki ideolojik, dinsel, mezhepsel, etnik…  her çatışmayı destekliyordu. Daha da ileri giderek; oluşmasına( bazen doğrudan bazen dolaylı yollar ile)  zemin hazırlıyordu. (AB’nin Türkiye’deki hangi projeleri desteklediğine bir bakılması gerekiyor.)

Dünya’ya ‘’milliyetçiliği’’ yayan Fransa; Ortadoğu’da ‘’Arap milliyetçiğinin’’ yeşermesine asla izin vermemiştir. Neden mi? O zaman, Fas’tan Irak’a, Yemen’e kadar olan geniş bir coğrafyada tek bir devletin olması gerekir ki; bu da dünyayı bölmek ile meşgul olanların işine gelmez.

Ortadoğu’da çatışma; bazen etnik, bazen mezhepsel, bazen dinsel, bazen ideolojik olarak karşımıza çıkmaktadır.  Son zamanlarda; yeni olarak  ‘’cinsiyetçiliği’’ de  (kadın- erkek)  çatışma unsurlarından birisi  olarak görmekteyiz.( Çatışın da nasıl çatışırsanız çatışın.)

Batı’da; huzur, bilim, insanlık, medeniyet, teknoloji; Doğu’da; kan, gözyaşı, karmaşa, korku…

Her çatışmadan; bir ayrışma, bir devletçik hedeflendiğini tarihten biliyoruz.  Sykes-Picot Anlaşmasını incelemenizi tavsiye ederim.

Şimdi de etkin kökene dayalı  bir devlet kurulması gündemde idi. Irak referandumu bu hedefin somut kanıtıydı.  Irak’ın kuzeyi ve Suriye’nin kuzeyindeki etnik- mezhepsel  bütün hareketler doğrudan Türkiye’yi etkileyecektir.

Ortadoğu’da ‘’yayılmacı devletlerin’ desteği olmadan devlet kurulabilir mi? Elbette ki; hayır. Köklü devletler bile yıkılırken (Libya gibi) ‘’yeni devletçiklerin’’ var sayıldığı gibi ‘’ekonomik ve siyasi olarak bağımsız olması asla mümkün değildir.

İşte bu emperyal oyunlar;  ‘’Suriye- Türkiye- Irak ve gündemde olmayan İran’ı’’ rahatsız etmiştir. Ancak Ortadoğu’daki bu ülkelerin aralarındaki anlaşmazlıklar çözülemeyince; her ülke karşı ülkenin iç muhalefetine doğrudan veya dolaylı olarak destekler vermiştir. Bunun da daha farklı emperyal oyunların parçası olduğu zamanla anlaşılmıştır.

Gelinen noktada Türkiye- Irak –İran’ın dolaylı yollardan Suriye ile kesiştikleri görülüyor.

Bunun en somut örneği ‘’Soçi zirvesidir’’. Soçi zirvesi amacına ulaşmıştır. Çünkü kimsenin devlet kurmayacağı ve kimsenin kimseyi işgal etmeyeceği Soçi de tescillenmiştir. ‘’Suriye’nin toprak bütünlüğü korunacaktır.’’  maddesi Batı’nın  ‘’tarihsel böl-yönet’’ politikasının artık işlemeyeceğinin bir göstergesidir. Ortadoğu’da baharı geride bırakıyoruz. Artık daha az çatışmanın olduğu yaza geliyoruz.

Eğitimci Hüsamettin Kazan’ın kaleminden ….

Share
426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ALLAH’TAN YARDIM DİLE ALİ!

  23 Ekim 2019 Genel, Köşe Yazıları, Yerel

  İlknur Altıntaş Gülümsedi Resul-u Ekrem, “Seni orada gördüğümde o yüzündeki ifade, o an! Hayber’in kapısını tek başına yerinden söktün sen Ali, tek başına...” diyerek gülümsedi, “Allah’ın yardımıyla...” dedi Ali, biraz utandı, yanaklarındaki pembelik bundandı. “Ah, çocuk!” diyerek elini sıktı ve bir anda öksürmeye başladı, o gülümseme eriyip gitti yüzünden, kızıla teslimdi artık teni, “Biliyor musun Hayber’de o yediğim yemeğin acısını hâlâ hissediyorum, şimdi o zehrin etkisinden şahdamarımın koptuğu andır...” “Efendim...” dedi ...
 • MEKSİKA KÖYLÜ DEVRİMİNİN LİDERİ : EMİLİANO ZAPATA

  23 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Hazırlayan: Sami ASLAN Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’ nın katledilmesinin 100 yılındayız. Katledenler, kurşunlarla delik deşik ettikleri bedeni teşhir için halkın göreceği bir meydana getirirler. Cesedin tanınmaz halde olduğunu gören bir ihtiyar, Zapata’ nın ölmediğini yüksek sesle haykırır. Sonra yanına gelen başka bir köylü ''peki bu Zapata değilse, Zapata nerde'' diye sorar. İhtiyar yüzünü dağlara döner .''Dağlarda ihtiyacımız olduğu zaman geri gelecek'' der. Eski çağlarda dünya halkları kaybettikleri değerli önderleri her z...
 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...