ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Ocak 2017

ARAP ALEVİ TOPLUMUNDA ÖNEMLİ BİR İSİM; ŞEYH AHMED KURFAYS!

seyh

Samandağ Arap Alevi halkımızın önemli şahsiyetlerinden olan Şeyh Ahmed Kurfays’ın Lazkiye’de bulunan makamı, teröristlerin onca saldırısına attıkları füzelere rağmen sağlam duruyor.

Bu türbe, öyle bir yerde ki yüzlerce metrelik dağın en zirvesinde denizin karşısında bulunmakta. Samandağ’da bulunan birçok türbe gibi Şeyh Ahmed Kurfays’ın makamı Arap Alevi toplumunda önemli bir yere sahip.

Dar dağ patikalarından eşek sırtında inşaat malzemesi taşınarak inşa edilen Şeyh Ahmed Kurfays makamı, Yayladağı sınır kapısının kapalı olmasından dolayı uzun bir süredir ilçemiz ve ilimiz Arap Alevi halkı tarafından ziyaret edilemiyor.

İlçemizde konu ile ilgili görüştüğümüz bazı vatandaşlar ”eskiden Lazkiye’ye akrabalarımızın yanına giderdik. Hem alışveriş yapardık, hem de orada bulunan kutsal makamlarımıza giderek dua ederdik. Ancak savaşın başladığı ve sınır kapılarının kapatıldığı zamandan beri gidemiyoruz. Umarız ki bu savaş en kısa sürede sona erer ve Lazkiye’ye akrabalarımızın yanına gidebiliriz ve oradaki kutsal makamları ziyaret edebiliriz” ifadelerini kullandılar.

 

 

 

 

Share
745 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?