ÜST REKLAM

logo

reklam

‘ARABADAN İN BİSİKLETE BİN’ SLOGANIYLA SOKAKLARDAYDILAR!

Türkiye genelinde 50 ilde aynı anda düzenlenen bisiklet turunda süslü kadınlar pedal çevirdiler..

Çiçeğiyle, süsüyle, rujuyla, eteğiyle, iş kıyafetleriyle yani her haliyle bisiklete binilebileceğini gösteren kadınlar, caddelerin sadece motorlu araçların ve erkeklerin olmadığını vurgulamak için 2013 yılından beri her sene yaptıkları bisikleti turunu Hatay’ı da aralarına alarak 50 ilde eş zamanlı olarak tamamladı.

Her yıl daha fazla kişiye ulaşan etkinlik Hatay’ın Antakya ilçesinde ikinci kez Ezhan Cemali önderliğinde yaklaşık 150 kişilik grup Atatürk Anıtı’nda toplandı.

En güzel giysilerini giyip gelen kadınlar bisikletin yaşamın bir parçası olduğunu anlatmak için pedala bastı. Kadınların kendileri gibi kendileri gibi bisikletlerini de süslemeleri dikkat çekti. Birçok kadının katıldığı turda, annelerin çocuklarıyla beraber pedal çevirmesi renkli görüntülere sahne oldu. Bisiklet sürmenin sadece bir spor değil bir ulaşım şekli olduğuna dikkat çeken Cemali, tüm kadınları bisiklet kullanmaya ve korkmamaya davet etti. Hatay’da daha fazla kadına ulaşmak için organizasyona öncülük yapan Cemali, süslü Kadınlar adına kurucu Sema Gür’ün hazırladığı metni kalabalığa okudu. Cemali şöyle devam etti: “Neden toplandık buraya?

Bisiklet sadece spor amaçlı kullanılmaz. Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım aracıdır. Yaşamın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için buradayız.

‘Süslü kadınlar’ Hatay’da caddeleri çiçeğe çevirdi

Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz.”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turuyla sokaklar şenlendi. Kendilerine ”Süslü Kadınlar” diyen kadın hareketi senede bir gün de olsa kadınların toplu bisiklet kullandıkları, pedallarla farkındalık yaratmak için “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” eş zamanda İskenderun’da da düzenlendi. ‘Otomobilsiz Kentler Günü’ kapsamında trafikte kadınlar hedeflerinin farkındalık yaratmak olduklarını ifade ederek İskenderun´daki Atatürk Anıt alanında bir basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasından sonra Süslü Kadınlar, anıt alanında on tur pedal çevirdiler. Daha sonra anıt alanından yaklaşık bir saat bisiklet turu sahil yolundan ve balıkçı heykelinin oradan yeniden Atatürk anıt alanına döndüler.

Bisiklet Turuna çocukları ile birlikte katılan kadınların heyecanları gözlerinden okunuyordu. Çocuklar ise bisiklet turuna katılmaktan son derece memnun görünüyorlardı. Bazı kadınlar bisikletin arkasına çocuklara yer yaparak tura katıldılar. Bisikletlerini ve kendilerini renk, renk süsledikleri, Süslü kadınlar gerçekten süslü ama mücadele azimli bir görüntü sergiliyorlardı.

Bisiklet turundaki kadınlara neden bu turu katıldıkları sorulduğunda;

Emine Esin “Ben kadının sokağa çıkması için katılıyorum” diyor. Seher, tura katılmasının amacının “kadın dayanışmasına destek olmak olduğunu ifade etti. Ben İstanbulluyum, İstanbul’da güzel bisiklet yolları var ama İskenderun’da yok. İskenderun’da da bisiklet yolunun olmasını istiyoruz.” Bir başka kadın “İskenderun’da bu tur iki yıldır yapılıyor. Ben kadınların dışında erkeklerinde burada olmasını istiyorum. Bu bir kadın hareketi olmamalıdır. Vermek istediğimiz mesajda erkekler yanımızda olsa ve bize uygulanan şiddete karış çıksalar daha iyi olurdu.

Meral Sadredin oğlu ve kızı ile tura katılmaya gelmiş. Özellikle altını çizdiği ise “biz zaten normal hayatımızda bisikleti kullanıyoruz. Bisiklet farkındalığını bilinçlendirmek için buradayız. Bisiklet yolu ve araç sürücülerinden bize daha saygılı davranmalarını istiyorum.” Maria başka bir noktaya dikkat çekiyor ve “Avrupa’ya gitmiştim. Orada arabalar bisikletçilere yol veriyorlar. Dikkatli davranıyorlar. Burada da öyle olmasını istiyorum.” Diğer kadınlarında talepleri aşağı-yukarı aynı “bisiklet yolu istiyoruz” diyerek  “Arabadan bin bisiklete bin” sloganıyla pedal çevirdiler.

Öğretmen Aysun Yıldırım, süslü kadınlar turunun amaçlarını ve neden düzenlediklerini şöyle açıkladı: “bu bir süslü kadınlar farkındalık etkinliğidir. Bu türü gönüllü kadınlar düzenler. Herhangi bir guruba, derneğe, kurum ve kuruluşa bağlı değildir. Bu türü belediyeler ve şirketler düzenlemez.

Amacımız: Bisikleti günlük yaşamda göstermek, güvenli bisiklet yollarının olması için dikkat çekmektir. Bu nedenle süslü olarak yapılmaktadır. Bisiklet yollarının olması, güvenli olmasını eğlenceli bir şekilde yetkili yerlere iletmektir.

“Şu Anda Türkiye’nin Elli Şehrinde Kadınlar Sokaklarda Ve Bisikletlerinin Üzerindedir”

Bizler bisikletçi değiliz, profesyonel bisikletçi hiç değiliz, bizim talebimiz, kadınlar her alanda olsun istiyoruz. Bu bir defile değil, sadece gülümseyen bir etkinliktir. Çok güzel bir yerde yaşıyoruz. Akdeniz’e kıyısı olan, mavisi olan ve enerjisi insanlarına yansıyan inanılmaz bir yerdeyiz, şehrimizin kıymetini bilelim istiyoruz. İskenderun kadınları en güzel şeyleri hak ediyor. İskenderunlu kadınlar istedikleri şekilde giyinirler ve istedikleri zaman bisiklet kullanırlar ve biz bunu savunuyoruz.

Mühendis Hatice Kara konuşmasında bisikletin yaşamın bir parçası olması gerektiğini ve belirttiği konuşmasında: “Uygun bir politika olursa, bisiklet yaşamın bir parçası olabilir. İşe veya ulaşacağımız yere bisiklet ile gidebiliriz. Biz de dünyanın her bir yerinde hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek, ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız. Yollar sadece motorlu araçlara ait değildir. Motorlu araçların bisiklet sürücülerine saygılı olmasını istiyoruz. Birçok arkadaşımızı bu dikkatsiz kazalarda kayıp ettik. Aslında sağ şerit bize aittir. Belki bütün yerlerde bisiklet yolları yapılmayabilir ama bizim sağ şeritten gitmemiz gerekiyor. Motorlu araçlar bilmeli ki, sağ şerit bizim yolumuz, onu biz kullanmalıyız. Biz trafik kurallarını ihlal etmiyoruz. Motorlu araçların bunu anlayabileceği bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Eğitimle bu sorunu çözebiliriz.

Biz kadınlar görünür olmak istiyoruz. Kadın toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Biz varız, biz güçlüyüz, biz çoğuz demek için buradayız. Çünkü kadın değişirse, dünya değişir.” İfadelerinde bulundular.

Haber: Nazlı Hüzmeli / Foto: Haber Merkezi

Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?