ÜST REKLAM

logo

reklam
19 Ekim 2018

 “ANTAKYA TARİHİ” SUNUMUNU GERÇEKLEŞTİRDİLER

Kültür Varlıkları ve Müzeler eski Genel Müdürü, Arkeolog Kenan Yurttagül; Antakya Defne Rotary Kulübü’nün konuğu olarak katıldığı toplantıda, “Kısa Bir Antakya Tarihi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın danışmanlığını da yürütmekte olan Kenan Yurttagül; Birinci Haçlı Seferi sırasında 1098’de 1. Bohemond tarafından kurulan Antakya Prensliği dönemini slayt ve kısa film eşliğinde anlatarak Antakya’nın tarihteki önemine dikkat çekti. Bu dönemin çok fazla bilinmediğini söyleyen Yurttagül sözlerine şöyle devam etti: “Antakya, birçok medeniyete merkez olmasıyla dünya tarihine yön veren önemli şehirlerden biridir. Makedonya Kralı Büyük İskender’in komutanlarından Selevkos I. Nikator, M.Ö. 300 yılında Antakya’yı kurdu. Oldukça büyüyen şehrin ortasından akan Asi Nehri üzerindeki adada ve iki yakada; kenti oluşturan hamam, hipodrum, tiyatro salonları ve evler kurulmuştur.

Antakya, dünya tarihine yön veren bir şehirdir. Kudüs’te Hz. İsa’nın havarilerine yapılan baskıdan dolayı Havari Barnabas, Pavlos ve Petrus’un Antakya’ya gelerek putperest Roma halkını Hıristiyanlığa davet etmesiyle oluşan topluluğa ilk kez Antakya’da ‘‘Hıristiyan’’ adı verildi. Antakya Prensliği ise M.S 1098-1298 yılları arasında Antakya hanedanlığı 1.Bohemond tarafından kurulmuştur. Özellikle Anadolu’da 16 bölgeye Antakya adı verilmiştir.

Antakya yemek- içmekten ibaret değildir. Yapılacak çok işimiz var. Mesela Mağaracık’tan Çevlik Limanı’na kadar olan bölgede 20-25 adet gemi kalıntısı bulunduğunu tahmin ediyorum. Bunlar çıkarılarak orada bir deniz müzesi kurulabilir. Gelen turistlerin daha çok kalabilmesi için Antakya’yı korumamız gerekir. Bunun için ivedilikle Antakya Vakfı kurulmasını öneriyorum.”

Antakya Şehir Kulübü’nde düzenlenen toplantıya katılan konuklar, ilgiyle izlemiş oldukları sunum sonrasında Yurttagül’e sorular sordular. Kenan Yurttagül’e bir teşekkür belgesi takdim eden Kulüp Başkanı Volkan Ekmekçi; “Biz Antakyalılara, Antakya’yı anlatarak farkındalığımızın artmasını sağladığı için Kenan Yurttagül’e çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Haber- Foto: Ali Doğru

 

 

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?