ANNELER, 'ÇOCUK DOSTU' BU DOKTORLARI DİNLEYİN! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ANNELER, ‘ÇOCUK DOSTU’ BU DOKTORLARI DİNLEYİN!

Bu haber 04 Ekim 2019 - 9:17 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

İlçemiz Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi’nde hizmet veren Emzirme Polikliniği, 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla açtığı stantla anne sütünün önemine dikkat çekti. İlçemiz Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Çağlar Bozkurt,  önderliğinde Hastane Müdürü Mevlüt Kiren’in de katılım gösterdiği programa bebekli anneler de katıldı.

Devlet Hastanesi ek Binasında açılan stantta, anne ve anne adaylarına anne sütünün önemi, doğru emzirme teknikleri, emzirmenin anneye ve bebeğe faydaları, çocuk gelişiminde anne sütünün rolü ve doğru beslenme yöntemleri hakkında bilgiler verildi.

Verilen bilgiler arasında kısa başlıklarla;

Anne Sütü Ve Emzirme Neden Önemlidir?

Anne sütü doğadaki en değerli besindir. Bebeğimizin ilk aşısıdır, özellikle memenizden gelen ilk koyu sütü (kolostrum) kesinlikle bebeğinize veriniz. Kolostrum büyüme faktörlerini içerir, bebeğin bağırsaklarını ilk dışkıdan (mekonyum) ve sarılığı önler. Kolostrum bebeği hayat boyu tüm hastalıklara ve iltihaplara karşı korur. Bebeğinizin vücut direncini oluşturur ve ömür boyu sağlıklı bir birey olmasını sağlar, şişmanlıktan korur. Her zaman hazır ve ekonomiktir, el değmeden hazırlanmış arı bir kaynaktır. Uzun süre anne sütü alan çocuklarda zeka ve okul başarısı yüksektir.

Emzirme, anne ve bebek arasında ki ilk bağı kuran eylemdir ve meme ucu uyarısı sayesinde anne sütünün devamlılığı sağlanır.  Annenin bebeğine süt üretebilmesi için, bebeğini doğru şekilde ve sıklıkla emzirmelidir.

Anne Sütü Ne Zaman Ve Ne Süre İle Verilmelidir?

Normal doğum yaptıysanız bebeğinizi, göbek kesilir kesilmez emzirmeye başlayınız, doğum masasında olsanız bile.

Şayet şartlar uygun değilse, bu işlemi en geç ilk yarım saat içinde gerçekleştirin.

Sezaryen yapmış anneler-kendilerine gelir gelmez-emzirmeye başlayabilirler. Ancak bu süre annenin durumu ve kullanılan anestezik türüne göre değişebilir.

Anneye emzirme tekniğini öğretmek için mutlaka yardımcı olunuz.

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenir. İlk 6 ay herhangi başka ek gıda, su, şekerli su, süt gibi ilave içecekler kesinlikle verilmez.

Bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütü alması 6. Ayın bitiminde anne sütüne ilave olarak uygun ek besinlerin başlanması ve emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmemesi gerekir.

Emzirmeyi kesmeyi bebeğiniz versin, bebeği zorla memeden kesmeyiniz, aksi takdirde bebeğinizin ruhsal gelişimi olumsuz etkilenir.

Bebekler, gece uykusundan en az her 3 saatte bir uyandırılıp emzirilmelidir.

Doğru Emzirme Tekniği Nedir?

En rahat olduğunuz şekilde oturun ve bebeğinizi kucağınıza alın, başı ve gövdesi kolunuzda rahat olacak ve yüzü size ve emeceği memeye dönük şekilde yatırın.

Bebek ve sizi rahat giysiler içinde olun, ne çok fazla ne de çok az giydirilmiş olsun.

Emzirme sırasında göz teması kurun.

Emzirme sırasında mümkün olduğunca sakin huzurlu ve mutlu olmaya özen gösterin.

Memeyi kesinlikle kendi sütünüz dışında hiçbir şey ile silmeyin.

Bebeğin uzanmış olduğu kolunuzun aksi diğer kolunuz ve eliniz yardımı ile emzireceğiniz memeyi başparmak üstte, diğer parmaklarınız memenin altından destek olacak şekilde memeyi bebeğinizin ağzına yanaştırın.

Bebek koku aldığında ve ağzına tam olarak açtığında meme başını, etrafındaki kahverengi kısmın üçte biri bebeğin ağzı içine girecek şekilde memeyi ağzına yanaştırın.

Bebek koku aldığında ve ağzını tam olarak açtığında meme başını, etrafındaki kahverengi kısmın üçte biri bebeğin ağzı içine girecek şekilde yerleştirin.

Emzirirken memede acı ve ağrı hissediyorsanız, bebek sadece meme ucunu tutmuş demektir, doğru emzirme tekniğini öğrenin.

Doğru emzirmede yandan baktığınızdan bebeğin alt dudağı dışa dönük, çenesi anne memesine değer ve yanakları yuvarlak ve dolgun görünür.

Emzirme bitince bebeğin memeyi bırakmasına izin verin, ya da en küçük parmağınızı meme ucuna yakın yerde memenize bastırarak bebeğin ağzından meme ucunu yavaşça çekin.

Her zaman emzirmede her iki memeyi de emzirmeye özen gösterin böylece memelerde süt birikmesi ve mastit denilen meme iltihabının önüne geçmiş olursunuz.

Emzirme bitince memenizi sadece kendi sütünüzle temizleyin.

Doğru emzirme tekniğini ile meme başı çatlaklarından ve meme iltihabından korunursunuz.

Bebek hava yutmaz, doğru beslenir, yeterli süt alır.

Annenin yeterli süt oluşturabilmesi için bebek her istediğinde ve doğru şekilde emzirin.

Bebeğinizin her ağlaması aç olduğu anlamına gelmez, altı kirli, uykulu ya da sadece sizin kucağınızda olmak istediği için ağlıyor olabilir.

Emzirme sürecinde kendi beslenmenize de özen gösterin, şayet siz ya da bebeğiniz bu dönemde kilo kaybı yaşıyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü el değmeden hazırlandığı ve en doğal besin olduğu için oldukça dayanıklıdır. Anne sütü mikroptan arındırılmış, ağzı kapalı cam şişe ya da kapta oda ısısında 3 saat, buzdolabında +4 C’ de 3 gün derin dondurucuda 3 ay bozulmadan kalabilir.

Sütünüz çok fazla ise ve çalışıyorsanız, bebeğinize bakan kişi, daha önceden biriktirmiş olduğunuz süt ile bebeği besleyebilir.

Sütü sağmak için tirle ya da sağlık personelinin göstereceği tekniği kullanabilirsiniz.

Dolaptan çıkardığınız sütünüzü benmari usulü yani sıcak su dolu bir kabın içinde ısıtın.

Derin dondurucudan çıkarılan sütler ise, önce bu dolabının alt rafına indirilerek orada çözünmesi sağlanmalı, kullanılacağı zaman benmari usulü ısıtılarak bebeğe verilmelidir.

Anne sütü doğrudan ısıya maruz bırakılmamalı ve fazla ısıtılmamalıdır. Ayrıca sağılan anne sütü kaşık veya bardakla verilmelidir.

Emzirilen bebeklere emzik, biberon vermemeye özen gösterin, bebek bir anda emmekten vazgeçebilir. Bu nedenle biriktirilmiş sütleri verirken tatlı kaşığı kullanın. Emzik ya da biberon aynı zamanda bebeklerde erken dönem ölümlerine neden olan üst solunum yolu iltihaplarına ya da ishallere neden olabilir” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı