ÜST REKLAM

logo

reklam

ANNE-BEBEK DOSTU SEZARYEN

 

İlçemizde bir ilk gerçekleşti…

İlçemiz Devlet Hastanesi’nde bir ilk gerçekleşti. Hastanenin ücretsiz sertifikalı gebe okulunda eğitimi gören Çiğdem Yılmaz, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seydi Kandemir’in desteğiyle anne-bebek dostu sezaryen uygulamasını hayata geçirdi.

Çiğdem Hanımın kararlı duruşu, bebeğine, doğumuna sahip çıkması, isteklerini net bir şekilde ifade etmesi ve bunların Op.Dr. Seydi KANDEMİR tarafından olumlu karşılanıp desteklenmesi ile bebek doğum anına yakın normal doğum gibi anne imgesel -zihinsel olarak ıkındırılıp doğurma hissini yaşaması sağlandı.

Operasyonun ileriki süreçlerinde bebeğin doğumuna yakın ameliyathane ışıkları azaltıldı, ortam ısısı artırıldı ve kordonda ki atım durduktan sonra klemplenme yapıldı.

Doğum sonrasında, bebek tentene temas için anne göğsüne bırakıldı. Böylece yeni doğan anneden ayrılmadan ilk güvenli bağlanmasını yaşayarak korkusuz-kaygısız-kararlı bağlanma yasaması sağlandı. Bebek doğumunu ve iki yaşına kadar olan süreci sağ beyin ile kayıt altına aldığı bilinçaltı denilen olayların ilk gününü nazik, sevgi dolu ve keyifle yaşadı.

Bebek bu süreç boyunca ağlamayıp doğum stresinden kendisini ve annesini uzak tuttu. Bebeğin vücut ısısı-kan şekeri stabil kalp atışları solunumu daha normal ve ilk emmesi çok güçlü oldu.

Bebek anneden uzak terk edilmişlik hissini yaşamadığı gibi annenin göğsünde olduğundan hastanenin dirençli mikropları yerine anneden aldığı mikrobiyata ile ilk doğal bağırsak florasını oluşturmuştur.

Bebeğin operasyonu bitene kadar bakımları anneden ayrılmadan yapıldı. Anne ve bebek ameliyathaneden beraber ayrıldı.

Gerçekleşen anne-bebek dostu sezaryeni ile ilgili olarak gebe okulu eğitimcisi Ebe Helen Camuz konuşmasında; doğumun emek ve sabırla yapılacağını, doğum öncesi eğitimin sağlıklı toplumun oluşmasında ki ilk basamak olduğunu, doğumdan önce ve sonra gebelerin yanında olduklarını, süreç boyunca talep eden her gebeye fiziksel duygusal desteği verdiklerini amacın sağlıklı anne/sağlıklı bebeğe ulaşmak olduğunu ifade etti.

Toplumda farkındalık oluşturmak adına ilimizde bu ilkin gerçekleşmesini sağlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Seydi Kandemir,  Anne Çiğdem Yılmaz ve hastane sağlık ekibine teşekkür ederiz.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
1052 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?