ANNE BABALAR DİKKAT ! | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

ANNE BABALAR DİKKAT !

Bu haber 19 Nisan 2017 - 9:51 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

Herşey ateşin bulunmasıyla başladı. Bütün buluşların temeli oldu bu girişim. Sonra birçok yararlı ve zararlı teknolojik ürünler girdi insanın hayatına. Her insanın evine hatta cebine kadar giren teknolojik çılgınlık başlamış oldu sanırım. Tabiki teknolojiye bütünüyle kötüdür, gereksizdir demek de doğru değildir. Doğru kullanılması, amaca uygun kullanılması önemlidir. Ailelerden çok sayıda soru alıyorum. “Çocuğumu teknolojik aletlerden ayıramıyorum, ona söz geçiremiyorum.” şeklinde. Bunu tek bir nedene bağlamak doğru olmasa gerek. Çocuğun teknolojiye alışmasındaki en büyük faktörlerden birisi de anne babalardır. Bununla ilgili bazı örnekler sunmak istiyorum.

**Aileden Örnekler…

Kendi evimden başlayarak sizlere örnekler sunmaya çalışayım. Evime bilerek ve isteyerek, kendi irademle TV almadım. (Hala direniyoruz.??) İnterneti de çok kullanmıyoruz. Eve girerken de telefonları kapının girişindeki bölüme bırakıyoruz. Kızım için sürekli etkinlikler planlıyoruz. Akşamları ailecek zaman geçirmeye ve çocuğumuzun mümkün olduğu kadarıyla vaktini doldurmaya çalışıyoruz. Misafirliğe gidince bizim fanusumuzun dışına çıkılıyor. Misafirlikte artık ilk selamlaşmadan sonra ikram olarak açık değilse eğer “TV açalım mı?” deniliyor. Hayır dedikten sonra da ellerden telefonlar düşmüyor. Oturulup birlikte sosyal medyada ne varsa karşılıklı onlar izletiliyor. Muhabbeti hak getire… Bunu gören çocuğun nasıl davranmasını beklersiniz? Teknolojiden uzak durabilir mi? Sizin evde kurmaya çalıştığınız düzen bitti, gitti.

Sevdiğim bir aile dostumu İzmir’den Denizli’ye misafirliğe götürdüm. Kendi evime.

Arkadaşım:

“Annem de gelebilir mi?”dedi.

“Tabiki gelebilir.” dedim.

 

Ailesiyle birlikte bize geldiler. Akşam teyze telaşlı bir şekilde beni arıyor. Geldim yanına. Evde internet var mı? dedi. Evet var dedim. Domateslerimi toplamam, tavukları yemlemem lazım dedi. Bende doğal olarak bir şaşkınlık oluştu. Nasıl yani? dedim. Facebookta sürekli oynadığı bir oyun varmış onunla ilgiliymiş.

Ahmet 5 yaşında bir çocuk. Hala konuşmakta zorlanıyor. Neden mi? 2.5 yaşından beridir ailesi tarafından Tv bağımlısı haline getirildiği için. Ne kadar üzücü değil mi? Anne sussun, uğraştırmasın, yormasın diye diye çocuğa tv izletmiş. Evet çocuk susmuş doğru, 5 yaşına gelmiş hala da susuyor. Belki de daha uzunca bir süre susmaya devam edecek… Lütfen aynı hataları tekrarlamayalım. Çocuk büyütmek kolay değil kesinlikle katılıyorum. Ama anne baba olmaya talip olmak da zorluğu kabul etmek demek değil midir?

Şimdi size sadece hayattan bitkaç tane örnek verdim ki onlarcasını sayabilirim.

**Çevre Etkisi…

Birde siz ne kadar uzak tutmak isteseniz de sizin etkiniz bir yere kadardır. Çocuk üzerinde müthiş bir mahalle baskısı vardır. Okulda arkadaşı, çevresindekiler… Şimdi birkaç oyun ismi söyleyeceğim. Eminim sizlerin de birçoğunuz aaaa benim telefonuma da tabletime de oğlum/Kızım kurdu diyeceksiniz. Clash Royale, clash of clans, minecraft… en popüler bağımlılık yapan oyunlar şuan bunlar. İnanın bir çoğunuzun telefonunda veya tabletinde olduğunu düşünüyorum. Belki sizin bile gözünüzden kaçmış olabilir. Çocukların hergün dilinde bunlar hakim. Sizin çocuğunuzun bundan etkilenmemesi mümkün mü?

**Uyaranların Çeşitliliği

Toplumumuzda bu tüketim çılgınlığı devam ettiği sürece teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam edecek ve her defasında yeni bir gelişme bizim karşımıza çıkmaya devam edecek. Eskiden sadece Tv vardı. Her geçen gün artıyor artacak da.

Televizyon/Bilgisayar/Telefon/Tablet/…..

Hepsi de hemen hemen artık herkesin evinde mevcut. Çocuk bu kadar çeşitliliğin içindeyken ailenin onlar kullandırmaması çok kolay olmasa gerek. Çocuğun çalışma masasında kocaman bir plazma, her odada tv, herkesin tableti ayrı… Ailede çocuktan kitap okusun, ders çalışsın beklentisinde. Çocuğun dikkati ona çekilmemiş ki.

Eve bilgisayar ve internet hep masumca alınmıştır. Ama öğretmen bilgisayardan ödev veriyor, sonrası internette lazım oluyor. Geçin bunları… İnternetin renkli dünyası varken kim takar ödevi… Kaldı ki öğretmenler mümkün oldukça internet ödevi vermiyorlar.

** Çözüm Önerileri:

  1. Öncelikle anne baba kendinden başlamalı. Kısacası örnek olmalı. Sürekli telefonla, tabletle uğraşmamalı veya sürekli tv izlememeli. İzlenecekse ortak bir program belirlenmelidir. Benim işim var, sen ders çalış kitap oku demek çocuk için serbestsin kafana göre takıl anlamı taşır. Anne baba daha canlı uyaranlarla iken çocuk daha sıkıcı bir uyaranı reddeder.
  2. Akşam birlikte ortak zaman dilimleri oluşturarak teknolojiden uzak zamanlar geçirebilirsiniz.
  3. Çocuğunuzu ilgi duyduğu bir alanda spor, eğlence, hobi edinme konusunda teşvik edin.
  4. Yasakçı bir tavıra bürünmeyin. Aşama aşama azaltmanın yollarını arayın.
  5. Teknolojiden tamamen uzakta tutmak, onu öcü gibi görmek doğru değildir. Sizin kontrolünüzü hissetsin, takipte kalın. Bu sürekli başında olmanızı gerektirmez. Ama görmediği bir göz olun ona.
  6. Teknolojiyi faydalı yönde nasıl kullanıldığını siz örnek olarak gösterebilirsiniz.
afdah.info

voir films