ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Ekim 2017

ANLAŞILMASI İSTENMEYEN BİLİM DALI:  TARİH  (İLKÇAĞ’DA SAMANDAĞ -2)


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Geçen hafta  İlkçağ’da Hitit ve Fenike uygarlıkları zamanında, ilçemizin durumuna kısaca değinmiştik. Bu hafta da ilçemizde ve coğrafyamızda egemenlik kuran medeniyetlerin haritalarını göstererek ilçemizin yeri hakkında kısaca bilgi aktaracağım.

Sırası ile Mısır’ın-Asur’un – Babiller’in- Persler’in-Büyük İskender’in- Selevkoslar’ın- Roma’nın  haritalarını aktararak Samandağ’ın konumunu değerlendireceğiz.

Mısır medeniyeti haritası

1- Fenikeler zamanında çok önemli bir yerleşim yeri olan coğrafyamız; Mısır’ın  egemenliğine girince bakımsız kalmıştır. Mısır medeniyeti, salgın hastalıklar, kıtlık gibi doğal afetler yaşamış. Bu süreç  350 yıl  kadar sürmüştür.

Asur medeniyeti haritası

Mısırlılar zamanla etki alanlarını kaybedince Doğu Akdeniz’de şehir devletleri etkili olmaya başladı.    İlçemizin de içinde olduğu ‘’ Pattina Devleti ‘’  bir daha tarih sahnesine çıkıyor.  Mezopotamya (Fırat Ve Dicle) merkezli Asurlular ilerleyerek  etki alanlarını genişletmeye başlamış.  Bölgedeki küçük şehir devletlerini hakimiyetleri altına almışlardır.

Asur kralı; Asurnasirpal, Pattina’nın Aribua kentine, Asur ordusunun levâzım deposu olarak kullanılmak üzere el koymuş, buraya Asurlu kolonicileri yerleştirmişti.  Ayrıca yerel bir bey kızı ile evlenerek Pattina devleti ile bağını  kuvvetlendirmiştir. Asurlular zamanında Pattina devletinin adı değişmiş Kunalia/Kunulua adı altında bir Asur eyaletine dönüşmüştür.

Asurbanipal’in Salmanassar’da, kazandığı bir savaş  sonrasında; Amanos dağları eteklerine zafer anıtı diktirdiği bazı kaynaklarda geçmektedir.  Bölgemiz ile ilgili diğer bir durum ise Asur kaynaklarında “Hamanu dağı-Sedir dağı” olarak geçen Amanoslar’ın, kereste temini bakımından çok önemli olduğudur.

Babil medeniyeti haritası

Asurlar’dan sonra  Babiller  coğrafyamızda etkili olmuştur. Nebukadnezar zamanında Babiller ilçemizin de içinde bulunduğu Sina yarımadasına kadar olan  Doğu Akdeniz’i ele geçirmişlerdir.

Pers medeniyeti haritası

İran coğrafyasının en eski medeniyetlerinden olan Pers orduları m.ö. 375 yılında Babil imparatorluğu’nu istilâ ederek yönetimi ele geçirdi. İlçemizin de olduğu alan dahil olmak üzere Mısır’a kadar hakimiyet kurdular.

Büyük iskender impatorluğu

Büyük iskender, m.ö. 336 yılında babasının ölümüyle Makedonya’da yönetime geçmiştir.

13 yılda o zaman için bilinen dünyanın, yarısını fethetti. Bu kısa süre içerisinde  Hindistan’a kadar uzanan bir imparatorluk kurdu.  İlçemizin de içinde bulunduğu Doğu Akdeniz onun zamanında Büyük İskender impatorluğu’nun  egemenliğine girdi.

33  yaşında  ölümü ile bereber Doğu İle Batı bilgi birikiminin birleştiği Helenistik dönem başladı.

Selevkos impatorluğu

Doğu Akdeniz ve Ortadoğu uygarlık tarihinde, Büyük İskender’in ölümü ile Romalılar’ın Mısır’ı ele geçirmesi arasındaki Helenistik dönem  (m.ö. 323-30) dönemdir.

Büyük İskender  imparatorluğu; dönemin üç büyük generali  arasında paylaşıldı. Makedonya’yı Antigonos, Mısır’dan Doğu Akdeniz’in Kudüs’e kadar olan kısmını Ptolemaios ve Suriye’yi Selevkos yönetiyordu.ilçemiz; Selevkos imparatorluğu’nun yöneticisi Nikator döneminde Hindistan’a kadar uzanan  geniş bir coğrafya’nın başkentiydi.(seleucia pierra)

Roma impatorluğu

Mö 1. Yüzyılda Augustos önderliğinde kurulan Roma imparatorluğu, Akdeniz’de hüküm sürmüştür ve dünyanın en büyük imparatorlukları arasında yer almıştır. 375 yılında kavimler göçü ile yaşadığı büyük karmaşanın ardından iki ayrı devlete bölünmüştür.

Roma, Persler’i destekleyerek Selevkos Krallığı’nı yıkmıştır. Roma imparatoru Pompei, m.ö.64 yılında Antakya’yı Roma imparatorluğu’na kattı. Böylece Antakya’da resmen Roma imparatorluğu dönemi başlamış oldu.

 

Sonuç:

İlçemizin, tarihi mirasI çok eskilere dayanıyor. Ve birden çok medeniyet (Hz İsa dönemi ve sonrası – islam dönemi  ve sonrasına değinmedik bile) ilçemizde iz bırakmıştır.

El Mina, Fenikeliler’in,  Titus, Roma’lıların Beşikli Mağara, Selevkoslar’ın…

İlçemizde ve ilimizde yapılan her arkeolojik kazıda yabancı bir arkeolog var. Neden?

Fransızlar zamanında kazısı yapılan Beşikli Mağara ve Kral Mezarındaki eserler nerede biliyor musunuz?

Bu kadar geniş bir tarihi yelpazesi olan bu coğrafyada yol yaparken- bina yaparken bir tarihi eserin çıkması çok olağan bir durumdur.  Bu sevinilmesi gereken bir durum iken, bir sorun olarak görülmemelidir.  İnsanımız şunu çok iyi bilsin; burada köklü bir tarih yatıyor. Ve bu coğrafyanın bu zamanki sakinleri olarak bu mirasa sahip çıkmamız gerekiyor.

Hüsamettin Kazan

Share
722 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...