Anlamlı Panele, Yeni Mahalle’de Yoğun Katılım “SAĞLIKLI TOPLUM, SAĞLIKLI ÇOCUKLA MÜMKÜN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Anlamlı Panele, Yeni Mahalle’de Yoğun Katılım “SAĞLIKLI TOPLUM, SAĞLIKLI ÇOCUKLA MÜMKÜN”

Bu haber 03 Haziran 2022 - 15:29 'de eklendi ve 485 kez görüntülendi.

Samandağ Belediye Meclis Üyesi Eğitimci Sinem Kayıkçı, Yeni Mahalle Gönüllü Kütüphanesi’nde çocuk istismarına yönelik düzenlediği panele hem ev sahibi hem de moderatör oldu. Çocuk Gelişimi Uzmanı UCİM Mardin Önleme Ofisi Sorumlusu Ceylan Candan ve Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi UCİM Bilim Kurulu Başkanı UCİM- KİU Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Sergen Irmak katılımcılara sunum yaptılar.

Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Eğitimci Sinem Kayıkçı; “panelimize katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün çok önemli bir konumuz var. Çok önemli misafirlerimiz var. Burada olduğunuz için çok mutluyum. Hepimiz biliyoruz ki günümüzde dünyanın belki de gelişmekte olan ülkelerin en büyük problemi çocuklara iyi bir gelecek hazırlamak. Biz burada kardeşliğe, dayanışmaya, sevgiye inanıyoruz. Bu anlamda bir slogan var hepimizin bildiği Çocuğa, hayvana, ağaca dokunma diye. En çok sevdiklerimiz çocuklarımız için buradayız. Dolayısıyla sizden ricam şu; çocuğunuz bu dünyada sahip olduğunuz en değerli şey. Çocuklara bazı şeyleri öğretmek için bazılarımız kızıyor, dövüyor bu doğru değildir ancak çocuklarımıza şu bilinci yerleştirmemiz gerekiyor.

Bazen kıyamadığımız, gözlerinin içinde dünyayı gördüğünüz çocuklarınız sen çocuksun konuşma dikkat çekme, sen kızsın çok gülme gibi ifadelerle kendilerini ifade edemiyor ve belki de kötü niyetli insanların yanında kötü şeyler yaşıyor. Ben bir eğitimciyim ve eğitim hayatım boyunca bu tür konularla karşılaştım.

Şunu unutmayın ki çocuklar toplumda kötü niyetli insanların da arasında. Bu yüzden çocuklarımızı korumak hepimizin görevi. Çocukların yaşam haklarını belki de sokaklarda özgürce dolaşabilme haklarını alan insanlar var. Hepimiz evden çıkarken çocuklarını uyarıyor değil mi? Çocuğum onunla konuşma, bununla konuşma diyoruz değil mi? Bu uyarları yapmak zorunda kalıyoruz. Üzülerek söylüyorum ki maalesef böyle bir toplum olmasaydı. Keşke bugün şiir okumak için, şarkı söylemek için bir arada olsaydık ve keşke böyle bir konu konuşulmasaydı.

Sokakların,  caddelerin, iş yerlerinin sorunu olan Çocuk İstismarı Konusu, kapalı mekanlardan çıkarıp, mahallede anne-babaların, gençlerin, öğretmenlerin eğitim toplantısı olarak organize ettik.

Mahallemizde yetişmiş ve Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi, aynı zamanda UCİM Bilim Kurulu Başkanı Olan Sergen Irmak, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Mardin Önleme Ofisi Sorumlusu Ceylan CANDAN, canımız çocuklarımızın yaşam kalitesini yükseltecek önemli bir eğitim toplantısında bizleri bilgilendirdiler. UCİM bir kahramanlık öyküsüdür. Çocukların kırılan kanatlarının iyileşme merkezidir.

Türkiye’nin en büyük derneği olan UCİM işbirliğiyle değerli eğitmenler, Çocuk Gelişimi Uzmanı UCİM Mardin Önleme Ofisi Sorumlusu Ceylan Candan, Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi UCİM Bilim Kurulu Başkanı UCİM- KİU Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Sergen IRMAK, dinleyenlere Çocuk İstismarı üzerine verdiği bilgiler, örnekler ve sunumla duygu dolu anlar yaşattı.

Katılımcı hocalarımıza, Yeni Mahalle Muhtarımız Behçet Deniz’e, Toplantımıza katılan mahallemin çok değerli sakinlerine, gözyaşlarıyla çocukların mücadelesine nefes olan annelere,

Mahallemin güzel çocuklarına, eğitimci arkadaşlarıma, Cihaz desteğinden dolayı Samandağ Eğitimsen’e, katılım gösteren ilçe başkanlarımıza, meclis üyelerimize,

Sandalye temininde destek olan, Zabıta müdürlüğü Önder Şimşek ‘e Belediye çalışanlarına, Yılmaz Doğan ‘a, liman ziyaretine, güvenlikteki arkadaşlara, Kaymakamlığa izin sürecinde bize destek olan Muhtarımıza ( Behçet Deniz’e ) özellikle teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Anlamlı panele katılım gösteren Ak Parti İlçe Başkanı Özdemir yaptığı açıklamada; “Sinem Kayıkçı hocamızın önderliğinde ‘Çocuk İstismarının Önlenmesi ve Beden Güvenliği’ konusunda Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) uzmanlarımızla gerçekleştirilen çocuk istismarına yönelik eğitim toplantısına katıldık.

Hemşehrimiz, öğretim görevlisi Sayın SERGEN IRMAK ve Çocuk Gelişim Uzmanı CEYLAN CANDAN hocalarımıza katılım ve bilgilendirmelerinden, emeği geçen başta Sinem Kayıkçı hocamıza ve Yeni Mahalle Muhtarı Behçet Deniz Beyefendiye teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.

‘Çocuk İstismarının Önlenmesi ve Beden Güvenliği’ konulu panele Çocuk Gelişimi Uzmanı UCİM Mardin Önleme Ofisi Sorumlusu Ceylan Candan, Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi UCİM Bilim Kurulu Başkanı UCİM- KİU Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Sergen Irmak, Ak Parti Samandağ İlçe Başkanı Semir Özdemir, DSP Samandağ İlçe Başkanı Haydar Süslü, Samandağ Belediye Meclis Üyesi YükselŞahutoğulları, Yeni Mahalle Muhtarı Behçet Deniz, Eğitim Sen Samandağ Şube Başkanı Cüneyt Kayıkçı ve mahalle sakinleri katılım gösterdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı