Anadilimiz Arapça dersinin seçimi için son tarih:  7 ŞUBAT  « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Anadilimiz Arapça dersinin seçimi için son tarih:  7 ŞUBAT 

Bu haber 03 Şubat 2022 - 19:44 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.

Arapça Dil Platformu Samandağ temsilcisi Mevlüd Oruç, vatandaşlara seslenerek 2022-2023 eğitim öğretim yılı (gelecek yıl) için Anadil Seçmeli dersini sömestr tatil dönüşü okulun açıldığı ilk güne kadar seçebileceklerini hatırlattı.

Oruç, Arapça Dil platformu adına yaptığı açıklamada “Seçmeli Arapça dersinin ortaokullarda okul idareleri tarafından seçtirilmediğine” dikkat çekerek yaptığı açıklamasının devamında, “seçmeli dersleri öğrenciler ilgi, yetenek ve isteklerine göre anne- babaları ile seçer. Seçmeli derslerin okul idaresi tarafından seçilmesi yanlıştır ve Kanuna, genelgelere aykırı olduğu için suçtur. Anne- Baba ve bütün öğrenci velilerinin Seçmeli derslerden Anadillerimiz dersini tercih etmesini önemle öneriyoruz. Seçmeli Dersler ile ilgili okul idaresinin dikte ettiği dilekçeleri vermiş olsanıza dahi tekrar dilekçe verme hakkınız vardır. Şu an 4-5-6-7 Sınıfa giden öğrenciniz varsa seçmeli dersler için dilekçeleri 7 Şubat tarihine kadar verebilir veya dilekçe vermişseniz değiştirme hakkınız kullanabilirsiniz. Okul müdür, öğretmen veya okul idaresinin dayattığı dersleri seçmek zorunda değilsiniz. Bütün okuldan sadece 10 öğrencinin Arapça dersini tercih etmesi halinde Arapça sınıfı açılır. Her sınıftan bir iki öğrenci tercih etse  o okulda Arapça sınıfının açılması için yeterli sayı olur. Fakat okul idareleri bilerek, isteyerek ve ayak oyunları ile Arapça dersinin tercih edilmesini engelliyor?

Arapça Dersinde Din Dersi Verilecek” Yalanına İnanmayın

Özellikle Arap Alevi inancına sahip aileleri anadilimiz Arapça dersinden soğutmak ve korkutmak için Uydurulan yalanları ve başvurulan kurnazlıkları eğitim camiasına yakıştıramıyoruz.

“Arapça dersine din dersi öğretmeni gelecek ve inancınıza aykırı şeyler öğretecek vb kurnazlıklar, ayak oyunları vb ile Alevi inancındaki ailelerin çocuklarını Anadilimiz Arapça dersinden korkutmak ayıbını da öğretmen camiasına yakıştıramıyoruz.

Azınlıkları, halkları kendi anadili ile korkutan okullar, öğretmenler ancak Türkiye’nin bozuk eğitim sisteminde olabilecek trajik-komik aşağılık kompleksidir.

Gerici Asimilasyon Uygulamaları Okul İdarelerine mi İhale edildi? Gerici Asimilasyon güçleri Anadilimiz Arapça ders hakkımızı engelleme uygulamalarını sahada okul idarelerine ihale etmiş gibi bir durum ile karşı karşıyayız. Okul idarelerinin ideolojik bakış açısına veya öğretmenlerin ek ders ücreti paylaşımı gibi küçük hesaplar ile Anadilimiz Arapça dersini seçtirmemesi kurnazlığı en hafif deyimle ayıptır. Seçmeli de olsa Arapça dersini seçtirmemek için sınıf yok, öğretmen yok, imkân yok vb yalan yanlış bahaneleri eğitim-öğretim camiası mensuplarına yakıştıramıyoruz.

Anadilde ders hakkını “Kraldan kralcı” tavırla yok sayan öğretmenler asimilasyon sisteminin aparatı olmaktadır. Okullarda öğretmenler arasında yapılan ek ders ücreti paylaşımına anadil dersi haklarımız bozdurularak harcanıyor.  Öğretmenlerin ek ders Ücreti hesabı ile anadil dersi kırıcılığı ile kazanımlarımızı engellemesi Grev kırıcılığı gibi patronun sopası işlevi olmaktır. Okul idaresinin anadil dersini yok sayması Demokrasi kırıcılığı, Hak kırıcılığı (Grev Kırıcılığı) misyonudur.

Anadilimizde ders hakkının ek ders ücreti paylaşımı nedeni ile yok edilmesi, bazı öğretmenlerin cebine girecek birkaç kuruşa dönüştürülmesi, anadil dersi hakkımızın gaspına maşa olmaktan başka bir şey değildir. Asimilasyon Sistemi Anadil Hırsızıdır. Asimilasyon sistemi öğretmenlerin bir kısmını anadil hırsızlığına alet ve ortak etmektedir. Asimilasyon güçleri öğretmenlerimize “Anadil dersini yok say ve kendi dersini seçtir ek ders ücretini kendin kap ”şeklinde anadil dersi kırıcılığına itmiştir.

Anadil kırıcılığı karşılığı ederse ücreti kapmaca paradigmasını öğretmen camiasına yakıştıramıyoruz. Okul idarelerinin ve bilinçli öğretmenlerimizin bu yıl  anadil kırımına karşı duracağına ve gereğini yapacağına, Çocuklarımızın  bir yıl daha kaybetmeyeceğini umut ediyoruz.

Demokratlığın Turnusol Kâğıdı Anadillere Ve Farklılıklara yaklaşımdır

Ortaokullarda Seçmeli ders tercihlerinde anadilimiz Arapça Dersinin seçtirilmemesi ile ilgili Asimilasyon güçlerinin sessizliği anlaşılır. Asimilasyon Sisteminin mağdurları ve Öğrenci velileri olarak sorunun çözümü için çığlığımızın duyulmasını umut ediyoruz. Fakat Demokrasi güçlerinin kısık Seslerinin nedeni ne olabilir? Hâlbuki Demokratlığın önemli turnusol kâğıtlarından biri de Anadillere ve bütün farklılıklara sahip çıkma ve savunmaktır. Asimilasyon sistemine/ güçlerine karşı verilen büyük mücadeleler ile Seçmeli de olsa anadilde ders kazanılmış haktır. Bazı sarı Öğretmen sendikaları okullarda ek ders ücreti kapma karşılığı anadil dersi kırımına sessiz kalabilir. Ama bilinçli öğretmen camiası, Eğitimsen ve bütün ilerici öğretmen örgütlenmelerinin Soruna sahada uygulama içinde müdahale etmesinin beklentisi içindeyiz. Büyük mücadeleler ile elde edilen bir hakkın sahada yok edilmesine öğrenci velileri ile iş birliği içinde büyük tepki vermelerini ve okullarda çözüm odaklı uygulamaya geçilmesini sağlamalarını bekliyoruz.

Eğitim Sen Genel Merkezi, Şube ve temsilciliklerinin ve bütün ilerici öğretmen örgütlerinin konuya yaklaşımı kınama ve tepki yazıları ve açıklamaları ile sınırlı kalamaz.

Demokrasi güçleri seçmeli de olsa anadilde kazanılmış ders hakkının gaspına sesiz kalmamalıdır, kalmayacağına inanıyoruz ve bekliyoruz. Verilen mücadelelere, verilen büyük emeklere, verilen büyük demokrasi mücadelesine saygısızlık görmezden gelinemez. Normal para veya eşya çalmak bireyleri zarara uğratan basit hırsızlıktır. Anadilimizi çocuklardan çalmak topluma ait olanı çalmaktır.  Okullarda Anadilde dersi yok saymak, anadil hırsızlığı, farklı dilleri ölüme mahkûm etmektir. Anadil jenosididir.

Anadil Yasağı Türkiye’yi Dilinden Gericiliğe Zincirlemek

Anadilimiz Arapça dâhil çok dil bilen toplum ve bireyler “Çağdaş Uygarlık seviyesine ulaşmanın” önemli ölçülerinden ve motorlarındandır. Ülkemiz Türkiye’nin ortak dili olan Türkçe, Yabancı dil İngilizce ve Anadillerimizi konuşma ve okuma yazma çocuklarımız ve toplum için çok önemlidir avantaj, hak ve sorumluluktur. Gelişmiş ülkeler çocuklarına daha çok (en az üç dil) öğretmek için çok büyük bütçeler ve çabalar içindedir.  Anadillerimizi okuma yazma ve konuşma öğrenme hakkına sahip çocuklarımızı bu haktan mahrum bırakmak Ülkemiz Türkiye’yi dilinden gericiliğe zincirlemektir. Yeni neslin Anadillerimiz dâhil daha çok dil öğrenmesi için bilinçli öğretmenlerimizin özel ilgi ve alakalarını önemsiyoruz. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü içinde ortak dilimiz Türkçe ve bütün Anadillerimizi daha iyi öğrenmenin önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır. “Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü”  inanarak, bilerek ve isteyerek özellikle ifade ediyorum ki, Anadillerimizin öğretimi hakkı önünde bölünme korkusu ve kompleksi artık olmasın. Demokrasi güçleri bölücü değil birleştiricidir. Anadillerimiz birleştiricidir. Asıl bölücü ve ayrıştırıcı olan anadil yasaklarıdır.  Ülkemiz Türkiye, ortak ve resmi dilimiz Türkçe, Anadilimiz Arapça ” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı