ÜST REKLAM

logo

reklam

“ANADİL YÜREĞİN KAPSIDIR” DENDİ

21 Şubat Dünya Anadil Etkinliğinde,

21 Şubat Dünya Anadil Günü, Samandağ Yeni Çarşı Konferans Salonunda etkiliklerle kutlandı. Dünyada dilsel farkındalık yaratmak ve çok dilliliği teşvik etmek için kutlanan Dünya Anadil gününde ÖVDER Samandağ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Arkadaş Karataş, bir konuşma gerçekleştirdi.

Anadili hakkı, temel hak olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten konuşmasında Karataş, “Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 1999’da 21 Şubat tarihini Dünya Anadil Günü ilan etti. Bu gün, 20 yıldır Dünyada dilsel farkındalık yaratmak ve çok dilliliği teşvik etmek için kutlanıyor.

Bu yıl ise 21 Şubat’ın farklı bir anlamı var. Zira BM, 2019’u da Dünya Yerli Dilleri Yılı ilan etmişti. BM verilerine göre dünyada her iki haftada bir dil, içinde geliştiği entelektüel ve kültürel ortamla birlikte yok oluyor. Dünya üzerinde konuşulan dillerin yüzde 40’ı yok olma tehlikesi altındadır.

Tekçi, tek tipleştirici, merkeziyetçi, devlet odaklı politikalar hızla terk edilmeli, dil ve kültüre ilişkin politikalar resmi dil dışındaki dil ve kültüre mensup halkların iradesi dikkate alınarak belirlenmelidir. Anadili hakkı, temel hak olarak kabul edilmeli, ana diller anayasal güvence altına alınmalı, anadilinde eğitim-öğretim hakkı, kamusal alanda dil kullanımının önündeki engeller kaldırılmalı ve radyo-televizyon yayını yapma konusundaki sınırlamalar kaldırılmalıdır.  Anadolu’daki yok olma tehdidi altında olan diller koruma altına alınmalı ve bu dillere pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.”

Devletlerin, hükümetlerin anadilleri yaşatmak için hem eğitim sisteminde hem de kültürel alanda teşvikler yapması gerekmektedir. Biz ÖVDER olarak bu işin sadece bir ucundan tutmuşuz ve gönüllülük esasında çocukları ne kadar teşvik edebilirsek o kadar mutlu ve umutlu oluyoruz.

Zamanının çoğunu cep telefonuyla, tabletle, internetle harcayan, ana kucağından alınıp kreşlere verilen çocuklarımızın çoğu anadillerinden sessizce uzaklaştığı farkında bile değildir.

Anadil yüreğin kapsıdır. Ağlamanın, sızlanmanın bize bir şey kazandırmayacak, ama dilimizin yok olmaması için günlük hayatta konuşmaktan geçer. Dil konuşuldukça yaşar ve bir sonraki kuşaklara aktarılır..

Bu iş ne zaman başarılmış olur, Çocuklarımız rüyalarında anadili ile konuştukları zaman bu iş başarılmış olacaktır.

Başta Ana sponsor olan Samandağ Belediyesine ve katkı sunan diğer tüm sponsorlara, arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederiz. Bugüne kadar desteklerini esirgemeyen Sayın Belediye Başkanı Mithat Nehir’e teşekkürlerimizi sunarız” dedi.  

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
126 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?