logo

reklam

ANA DİLİNDE EĞİTİM AYRI BİR DEVLETİN KURULMASINI SAVUNMAKTIR!

Mehmet Yuva ‘Muharrem İnce’nin Kürt Meselesinde Kırmızı Çizgisi Yok mu?’

Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yuva bir basın açıklaması yaparak, Suriye’de terör örgütlerine karşı Suriye devletinin bu örgütlere karşı, müzakere masasına oturacaklarını ya da Suriye devletinin zor kullanacağını söyledi.

Yuva konuşmasına devamla; “Esad, öncelikli bölgelerin kontrol altına alındığını bir sonraki hedefin ABD’nin kara gücü YPG-PKK-SDG olacağını ifade ettikten sonra “Ya müzakere masasına oturacaklar ya da bulundukları yerleri savaşarak özgürleştirme yoluna gideceğiz” demişti. Esad, Suriye’nin kırmızıçizgilerini de net ortaya koydu; Suriye ya tek parça kalacak ya da bu amaç gerçekleşinceye kadar kimse huzur bulmayacak.

Hatırlanacağı üzere Suriye misali Türkiye’nin de kırmızıçizgileri vardı. AK Parti iktidarı Türkiye’nin kırmızıçizgilerini rafa kaldırmıştı. 15 Temmuz 2016 terör saldırısından sonra kırmızıçizgilerini dondurucudan çıkardı. Şimdi ise stratejik kırmızıçizgi politikalarından iktidarda kalmak ve köprüyü geçinceye kadar ABD fili ile hoş geçinerek taktiksel kazanımlar sağlama derdinde. İşin garip yanı ise Türk kurdunun da ABD filinin de Rus ayısının da Çin ejderhasının da İran aslanın da Suriye kartalının da İsrail tilkisinin de bunun farkında olmasıdır. Zira tüm taraflar zaman kazanma ve domuzun poposundan ne kadar kıl koparırsak kardır düşüncesiyle hareket etmektedir. Aslında tüm bu kuvvetlerin bir kırmızıçizgisi var. Ancak Şam dışında bu kırmızıçizginin sınırlarının nerede başlayıp nerede son bulacağı konusunda diğerlerinin kafası net değil”dedi.

Prof. Dr. Yuva’nın eleştirilerinden biri de CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye oldu.

‘Ama kafası net olan bir Cumhurbaşkanı adayımız var; Muharrem İnce’ diyerek sözlerini sürdüren Yuva, “Esad’a “canı cehenneme” diyen Muharrem Bey İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda kendi iktidarı döneminde, “Türkiye’nin Kürt meselesinde kırmızı çizgisi olmayacak” diyor. Ne hikmetse iktidara talip muhalefet Batı’ya hitaben verdiği demeçlerinde Erdoğan’dan daha çok Demirtaş sevdalısı, Kürt meselesinde Batı ile uyum içinde çalışacağı mesajları veriyor. Türkiye’de Kürt meselesinde kırmızıçizgi tanımayan Muharrem Bey Suriye’de Kürt meselesinde hiçbir çizgi kabul etmez. Bu öneriyi Suriye’ye telkin ettiği yeni anayasada da görmek istiyor.

Bakın ABD, Fransa, Suudi’nin kara gücü PKK-YPG-SDG, Esad’ın “ya müzakere ya da savaş” açıklamasına ne yanıt vermiş ve bunun Muharrem Bey’in kırmızı çizgi açıklamasıyla ilgisine bakalım; “’Suriye’deki ihtilafa son vermek için müzakereleri destekliyoruz. Bunun temel şartı olarak etnik ve dini hakları koruyan demokratik bir sistem istiyoruz” demiş. Ne kadar masum bir talep değil mi? Hangi çağdaş solak bir demokratik sisteme ve onun temeli olan etnik ve dinsel haklara karşı çıkabilir ki? Ancak bu soslu sözlerin sakladığı pimi çekilmiş bomba “etnik” haklardır”dedi.

Prof. Yuva, Suriye’de tüm dinlerin resmi bayram olarak kutlandığını belirterek, “Suriye’de dini haklar mı yoktu? Müslümanlar ibadetlerini evlerinde gizlice mi yapıyorlardı? Her köşede yer alan binlerce cami turistler için korunan müzeler mi? Ezanlar mı çanlar mı Hazanlar mı yasaktı? Yüzlerce Mesihi Kiliseler, Musevi havralar eski uygarlıklardan kalma tarihi eser miydi? Suriye’de tüm dinlerin bayramlarının resmi olarak kutlandığını bilmeyecek kadar Fransız mısınız?

Peki, etnik haklar nedir? TRT Kürtçe midir? Kürt enstitüleri midir? Kürtçe dilinin özgürce konuşulması ve öğretilmesi midir? Kürtçe şarkılar söylemek midir? Bu haklar bugün yaşanmıyor mu? Bugün Türkiye’nin siyasi ve ekonomik pastasından en az kazanan ve en çok mağdur bir etnik-dini kesim varsa onlar da Türkiye’nin Arapları ile Alevileridir. Amenna Kürt kardeşlerimiz bir zamanlar en bağnaz, en gerici ve en baskıcı uygulamalar altında eziyet çektiler? Horlandılar? İki kere sömürüldüler. Hem hükümetler hem de bölgede egemen olan feodal zümrenin merhametsizliği altında yaşamak zorunda kaldılar. Bu eziyeti yapan tüm iktidarlara bakın ABD’nin destek verdiği hükümetler ve onun koruduğu feodal aşiret ağaları olduğu görülür. Ne hazindir ki bugün ezilenler adına hareket ettiklerini iddia edenler bu eziyetin ağababası olan kuvvetlerin kara gücü olmuşlardır.

Muharrem İnce’nin HDP’ye yatırım yapmasını ve Anadilde eğitimin, ancak ayrı bir devletin kurulması anlamına gelmektedir. Muharrem İnce bunu bilmediğini düşünmüyorum, ifadesini kullandı.

Etnik hak HDP’nin parlamentoda olması ve bütçeden milyonlarca lira yardım alması mıdır? Bu tablo Türkiye’de mevcut değil midir? Suriye benzeri hakları sunmaya hazır olduğunu ifade etmedi mi? Irak’ta milyarlarca dolar servet sahibi Barzanistan’ın kendi idaresi, bayrağı ve özel hakları yok mu?

Peki, bundan daha ötesi olan “etnik” haklar nedir? Bir etnik topluluğun ayrı bir halk olarak tanınması, kaderini Barzanistan bölgesi misali özgürce tayin etmesi midir? Kendi ana dilinde eğitim yapması mıdır? Bunun olabilmesi için ayrı bir devletin inşa edilmesi gerektiğini bilmiyorlar mı? Bu ayrı devletin toprağı nerede başlayacak nerede bitecek? Bu etnik haklardan tüm etnik topluluklar yararlanmak istese Türkiye ve Suriye’de kaç devlet kurulmalı?

Muharrem Bey, HDP’nin oylarını kazanma adına mı, Erdoğan’a iktidar yolunu açan Batı’nın üst-aklına mı yatırım yapıyorsunuz bilemiyoruz ama her insan, hayvan, bitki ve hücrenin kırmızıçizgisi vardır. Vatanın kırmızıçizgisi daha kalındır. Zira vatan ve milleti bir arada tutmak namustur. Suriye’de namusun bugün “etnik ve dini haklar” yalanıyla musallat olan yabancı müstevlilerin asker botları altında kirletildiğini bilmiyor musunuz? Onların dini-dar aşiret ağalarının, tarikat şeyhlerinin en büyük dostu olduklarına tanık olmadınız mı? Bir demokratik sistem yalanıyla ülkelerin işgal ve talan edildiğine şahit olmadınız mı?

Bu beynelmilel mafya sistemin kara gücü olan etnik ve dini örgütlerin önünde set duran kırmızıçizgileri ortadan kaldırırsanız önce milletin darmadağın edildiğini, sonra vatanın gittiğini, ardından namusunuzun yok edildiğini görmüyor musunuz? Etnik ve dini haklar üzerinden Türkiye ve tüm bölge devletlerini parçalayacak yeni bir anayasa önerdiğiniz Suriye’nin maruz kaldığı trajediyi komedi mi sandınız? Kürt meselesinde kırmızıçizgi olmayacak çıkışınızla bir demokratik sistemi değil aslında bir arada yaşama demokrasisini yok ettiğinizin farkında değil misiniz?”dedi.

Haber-Foto: Hasan Dadük

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?