ÜST REKLAM

logo

reklam

AMERİKAN EMPERYALİZMİNİ NEŞTER İLE SÖKÜP ATIN!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

Amerikan emperyalizmi, Suriyeli pragmatist sosyalist(!) Kürt örgütleri kullanmaya, bu örgütler de pragmatizmde ısrar ederek kendilerini kullandırtmaya devam ediyorlar.

10 bin kilometre öteden gelerek onlarca yıldır bölgemizde saplı bir hançer gibi duran Amerikan emperyalizmi, Suriye’nin kuzeyinde, çoğu Kürt Hareketinin kontrolünde bulunan Rojava bölgesinde yeni; ama bu sefer bölgede en büyük askeri havaüssü olacak olan bir üs kuruyor.

Amerikan emperyalizminin öncülüğünde Suriye’ye yönelik süren küresel emperyalist saldırı, altıncı yılını tamamlamak üzere.

Suriye sahasında var olan ve Suriye halklarına beş küsür yıldır ölüm yağdıran paramiliter çetelerin Amerikan emperyalizmi ve bölgesel işbirlikçi devletçikler tarafından fonlandığını en apolitik, Ortadoğu’nun hatta Suriye’nin nerede olduğunu bilmeyen insanlara söyleseniz bile doğrudur der.

Irak’ta, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’da, Vietnam’da dünyanın birçok yerinde milyonlarca insanı katleden, yer altı ve üstü zenginliklerini sömüren, tecavüz ederek bölge halklarının onurunu çiğneyen Amerikan emperyalizmi iken bu katil devlet ile işbirliği yapmak akıl karı değil,

Her zaman söylediğimi tekrar etmek istiyorum; bu coğrafyada silahların susmasının, kanın durmasının; ekonomik, politik, tarihsel, en önemlisi teolojik, yani dinsel istikrarın sağlanmasının tek yolu bu coğrafyada bir ur gibi yayılan Amerikan emperyalizmine neşter atmaktan, bölgesel dinamiklerle işbirliği yapmaktan geçer.

Bunu, yıllarca ezilmekten bahseden, bunun için bedeller ödeyen Kürt hareketi de biliyor iken Suriye’nin kuzey bölgesinde, Rojava gibi bir bölgede Amerikan emperyalizmine askeri havaüssü kurdurtmaları, Kürt Hareketinin yanlış attığı adımların son durağı oldu.

Bu hataları, bölge halklarının emperyalizme karşı verdikleri mücadeleyi boşa düşürüyor, kendilerini de emperyalizmin karanlık dehlizlerine gönderiyor.

Suriye Halk Ordusu, Amerikan emperyalizmine biat eden her yapılanmanın içine düştüğü tarihsel hatanın muhakkak hesabını soracaktır!

 

 

Share
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...