ÜST REKLAM

logo

reklam

AMERİKAN EMPERYALİZMİNİ NEŞTER İLE SÖKÜP ATIN!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

evgin

Amerikan emperyalizmi, Suriyeli pragmatist sosyalist(!) Kürt örgütleri kullanmaya, bu örgütler de pragmatizmde ısrar ederek kendilerini kullandırtmaya devam ediyorlar.

10 bin kilometre öteden gelerek onlarca yıldır bölgemizde saplı bir hançer gibi duran Amerikan emperyalizmi, Suriye’nin kuzeyinde, çoğu Kürt Hareketinin kontrolünde bulunan Rojava bölgesinde yeni; ama bu sefer bölgede en büyük askeri havaüssü olacak olan bir üs kuruyor.

Amerikan emperyalizminin öncülüğünde Suriye’ye yönelik süren küresel emperyalist saldırı, altıncı yılını tamamlamak üzere.

Suriye sahasında var olan ve Suriye halklarına beş küsür yıldır ölüm yağdıran paramiliter çetelerin Amerikan emperyalizmi ve bölgesel işbirlikçi devletçikler tarafından fonlandığını en apolitik, Ortadoğu’nun hatta Suriye’nin nerede olduğunu bilmeyen insanlara söyleseniz bile doğrudur der.

Irak’ta, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’da, Vietnam’da dünyanın birçok yerinde milyonlarca insanı katleden, yer altı ve üstü zenginliklerini sömüren, tecavüz ederek bölge halklarının onurunu çiğneyen Amerikan emperyalizmi iken bu katil devlet ile işbirliği yapmak akıl karı değil,

Her zaman söylediğimi tekrar etmek istiyorum; bu coğrafyada silahların susmasının, kanın durmasının; ekonomik, politik, tarihsel, en önemlisi teolojik, yani dinsel istikrarın sağlanmasının tek yolu bu coğrafyada bir ur gibi yayılan Amerikan emperyalizmine neşter atmaktan, bölgesel dinamiklerle işbirliği yapmaktan geçer.

Bunu, yıllarca ezilmekten bahseden, bunun için bedeller ödeyen Kürt hareketi de biliyor iken Suriye’nin kuzey bölgesinde, Rojava gibi bir bölgede Amerikan emperyalizmine askeri havaüssü kurdurtmaları, Kürt Hareketinin yanlış attığı adımların son durağı oldu.

Bu hataları, bölge halklarının emperyalizme karşı verdikleri mücadeleyi boşa düşürüyor, kendilerini de emperyalizmin karanlık dehlizlerine gönderiyor.

Suriye Halk Ordusu, Amerikan emperyalizmine biat eden her yapılanmanın içine düştüğü tarihsel hatanın muhakkak hesabını soracaktır!

 

 

Share
664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...