AMAN DİKKAT! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

AMAN DİKKAT!

Bu haber 26 Mart 2018 - 11:19 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.

İlçemizde hizmet veren bir kuaförde saç bakımına gelen bir kişinin kulağına yakın bir bölgere kene olduğu fark edildi. Kenenin çıkartılması için Samandağ Devlet Hastanesine gidilince kenenin 3 gündür orada yuvalandığı anlaşıldı. Sağlıklı bir çalışma sonrası çıkartılan kene üzerine vatandaşlar uyarıldı.

Kene ısırmasının daha çok ormanlık alanlara pikniğe gidenler ve tarlada çalışanlarda görüldüğü bilinen bilgiler arasında yer alırken, yaz aylarında böcek ve kene ısırmalarının arttığı, bu vakaların daha çok açık alanlarda yaşandığına ikkat çekildi.

Böcek ısırmalarında ilk belirtinin böceğin ısırdığı alanda ortaya çıkan kızarıklık ile kaşıntılar olduğunu anlatan Uzmanlar, “Böcek ısırmalarında kişinin bünyesine ve böceğin türüne göre bulgular farklılık gösterebilir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde belirtiler çok daha şiddetli olabilir. Kene ısırması daha çok ormanlık alanlara pikniğe gidenler ve tarlada çalışanlarda görülüyor. Her kene Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı yapmayabilir. Bu nedenle kene ısırmasında panik yapılmamalı, en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak sağlık personeli tarafından kene vücuttan çıkartılmalıdır.”

Kenenin elle çıkarılmasının çok riskli olduğunu vurgulayan Uzmanlar, “Vücuduna kene yapışan kişiler en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Ayrıca 10 gün kadar ani başlayan ateş, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, ishal, kollarda, bacaklarda, sırtta ağrı yönünden kendilerini izlemeli ve bu tür şikayetlerinin olması durumunda tekrar sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Tarlada çalışırken ya da pikniğe giderken böcek ve keneyi görebileceğiniz açık renkli ve bilhassa bunların vücuda girmesini engelleyecek giysiler tercih edin. Pantolon paçaları çorap içerisine konulmalıdır. Eve döndüğünüzde mutlaka vücudunuzu kontrol edin.”

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı