AMAÇ, KALİTE VE KAPASİTE ARTTIRMAK | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

AMAÇ, KALİTE VE KAPASİTE ARTTIRMAK

Bu haber 16 Ekim 2017 - 10:52 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

 

 

Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemesi Programı kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının %50 hibesi ile Samandağ Yeşilköy Mahallesinde kurulan Aydındağ Zeytinyağı sıkma ve işleme tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Hatay Valimiz Orhan MARDİNLİ, Vali yardımcısı Aydın TETİKOĞLU, Samandağı Kaymakamı Dr. Cahit ÇELİK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet ANDİÇ, kurum amirleri, Tesis sahibi Aydın DAĞ ve çok sayıda üretici katıldı.

Fabrika sahibi Aydın DAĞ fabrika ile ilgili verdiği bilgilerde; “Mesleğim çiftçilik olduğundan daha önceki yıllarda ürettiğim zeytinleri zeytinyağı fabrikalarına getirdiğimde yoğunluktan dolayı bazen 3 veya 4 gün beklediğim günler olmuştur. Durumu öğle görünce İlçemize zeytinyağı fabrikasının ihtiyaç olduğunu tespit ettim. Bu değerli ürünün kalitesinde kayıp oluşmaması için en zeytinlerin fazla 48 saat içinde zeytinyağına dönüştürülesi bu tespitler sonucu  değerli abim  ve kardeşlerimle Aydın Dağ fabrikasını kurduk. Kaliteli ürün üretmenin yanında ilçemize bir nebze olsun istihdam sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Açılışa katılan Hatay vali yardımcısı Orhan Mardinli,  “Türk tarımının gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması, çiftçi refah seviyesinin yükseltilmesi ve tarımda mevcut sorunların aşılması için tarım sektöründe Bakanlığımız . tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Hatay İli destek verilen proje sayısı itibari ile Türkiye genelinde 26. sırada yer almaktadır. Bu hibe programına 2017 yılı başvuruları devam etmekte hazırlanan projelere Bakanlığımız %50 hibe vermektedir. Valiliğimiz koordinasyonunda İl Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 2006-2016 yılları arasında yürütülen hibe programları ile proje tutarı 40.238.402 TL olan 107 projeye devletimiz 29.915.527 TL hibe vermiştir. Verilen bu kaynak sayesinde tarım sektörünün gelişmesine katkı yapacak sanayileşmeye önemli bir destek verilmiş oldu. Ayrıca yatırımlar sayesinde önemli bir istihdam kaynağı yaratılmış oldu. Açılışını yapacağımız bu tesis ilimizin üretimde söz sahibi olduğu zeytin ve zeytinyağı üretiminde, sektördeki sanayi açığını azaltacak, ürünlerin daha hızlı ve kaliteli bir şekilde zeytinyağına dönüşmesini sağlayacaktır. Proje tutarı 3.368.500 TL olan bu yatırıma devletimiz 684.250 TL karşılıksız hibe vermiştir. Bu yatırımı gerçekleştiren sayınaydın DAG beye, yatırımın desteklenmesinde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve kurum personeline teşekkür ederim. Bu tesisin öncelikle Samandağ ilçemizdeki zeytin üreticilerine ve tarım sektörüne hayırlı olmasını diliyorum. Devletimiz her zaman yatırımcımızın yanında olmaya devam edecektir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İl Müdürü Mehmet ANDİÇ törende yaptığı konuşmasında; “Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemesi Programı kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın %50 hibesi ile yapımı gerçekleşen Zeytinyağı sıkma ve işleme tesisinin bugün açılışını yapmaktayız. Türk tarımının gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması, çiftçi refah seviyesinin yükseltilmesi ve tarımda mevcut sorunların aşılması için tarım sektöründe Bakanlığımız tarafından kalıcı bir dizi reform çalışmasına başlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda uygulamaya konulan çalışmalardan biri de, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP)”dır. KKYDP ile kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve toplu basınçlı sulama sistemlerine geçilmesi hedeflenmektedir.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemesi Programı kapsamında ekonomik yatırımlara Bakanlığımız tarafından %50 hibe desteği verilmektedir. Ekonomik projeler 2006 yılından beri ilimizde uygulanmaktadır. Bu kapsamda 107 adet proje desteklenmiş ve yaklaşık 30 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Bu yılki başvurularımız halen devam etmekte olup son başvuru tarihi 11 Aralıktır. Tarımsal sanayinin gelişimi ve tarımda mekanizasyonun yaygınlaştırılması, için yürüttüğümüz çalışmaların artarak devam edeceğini bir kez daha belirtirken yürütülen projelerin ilimizin tarımsal potansiyelini artırmasını ve ilimiz tarımına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Konuşmaların sonunda kurdele kesilerek fabrikanın açılışı yapıldı. Makineler çalıştırılarak teknik personeller tarafından katılımcılara Zeytinyağı sıkma ve işleme tesisi hakkında bilgi verildi.

afdah.info

voir films