ÜST REKLAM

logo

reklam

ALTINÖZÜ’NE HİZMET ETMEKTEN MUTULUK DUYUYORUM

Hatay’ın zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir tarım arazilerine sahip olan Altınözü İlçesi’nde Altınözü Kaymakamlığı tarafından düzenlenecek olan “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” 21-22 ve 23 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından verimli topraklara sahip olan Altınözü İlçesi’nde 21-22-23 Ekim 2017  tarihleri arasında Altınözü Kaymakamlığı tarafından organize edilen, başta Hatay Valiliği olmak üzere, Altınözü Belediyesi, MKÜ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, TAGEM, DOĞAKA, ATSO,  Şifanur, Nalçabasmaz Tarım Ürünleri, Kuser Tarım ve Şiraz Restaurant katkılarıyla “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” düzenlenecek.

Altınözü Kaymakamlığı tarafından organize edilen ve 21 Ekim’de Altınözü’nde başlayacak olan “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” öncesinde Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur basın mensuplarıyla Şiraz Restaurant’ta bir araya geldi. Tanıtım toplantısına Altınözü Belediye Başkanı Rifat Sarı, İlçe Jandarma Komutanı J. Binbaşı Emin Keçebaş, İlçe Emniyet Müdürü Bayram Şenol, Basın İlan Kurumu Hatay Şube Müdürü Soner Kavak ile birlikte basın mensupları katıldı.

Tanıtım toplantısı öncesinde yapılan ve yapılacak olan hizmetleri anlatan Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “10 aydan bu yana Altınözü İlçesi’nde görev yapıyorum. Altınözü İlçesi’ni yarınlara aydınlık, kalkınmış ve gelişmiş bir ilçe yapabilmek için gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2017 yılı Altınözü’nde yatırımlar yılıdır. İnşallah bu yatırımlarımızı 2019 yılında tamamlamış olacağız. 63 bin vatandaşımızın yaşadığı ve 20 bin’in üzerinde de Suriyeli vatandaşların yaşadığı Türkiye’nin en güneyinde olmakla beraber Suriye’ye 75 km. olan bir ilçemiz. Dolayısıyla Altınözü İlçesi’ne hizmet etmekten büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.” dedi.

Altınözü Zeytinyağının Yüzde 50’sini Üretiyor

21-22-23 Ekim’de Altınözü İlçesi’nde yapılacak olan “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” hakkında bilgiler veren Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Türkiye’de 170 milyon adet zeytin ağacı var iken, bunun 17 milyonu Hatay’da bulunmaktadır. 17 milyon zeytin ağacının yaklaşık olarak dörtte biri de Altınözü İlçesi’ndedir. Altınözü İlçesi Hatay’da ki zeytin varlığının yüzde 30’unu, zeytinyağının da yüzde 50’sinden fazlasını üreten bir ilçemizdir. Ekonomisi zeytine dayalı olan Altınözü İlçesi’nin tanıtımını zeytin üzerinden yapmayı, Türkiye ve dünyada tanıtımlarımızı doğru bir şekilde yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Zeytin Organize Sanayi Bölgesi İlçeye Değer Katacak

Altınözü İlçesi’nde 120 milyon liralık zeytin ekonomisinin olduğunun altını çizen Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Devletimiz Altınözü İlçesi’ne sadece zeytin ile ilgilendiği için yaklaşık 6 milyon lira tarım çiftçisine destek vermektedir. Altınözü Zeytin İhtisas Sanayi Bölgesi çalışmaları ilçemizde devam ediyor. Kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Önümüzdeki ay yapılacak festival ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan tüzel kişilik kazandığımıza dair yazının geleceğini ümit ediyorum. Altınözü İlçesi, önümüzdeki dönemde Hatay’ın zeytin organize sanayi bölgesine sahip olan bir ilçesi olacaktır.” dedi.

Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni Takip Ediyoruz

Altınözü İlçesi’nin 2 adet organize sanayi bölgesine sahip olacağını belirten Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Enek Mahallesi’nde yapılan Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişilik kazanmış durumdadır. Oluşturulan komitenin başkanlığını yapan Hatay Valisi Erdal Ata ile birlikte çalışmaları yakından takip ediyoruz.” dedi.

Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Devam Ediyor

Zeytin üretiminde Türkiye’nin İspanya, Tunus ve Yunanistan’dan sonra dördüncü büyük ülke olduğunu belirten Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Türkiye bugün zeytin üretiminde dünyada dördüncü sırada olması çok önemlidir. Biz Hatay ve Doğu Akdeniz Bölgesi olarak zeytin ekonomisinden ve sanayisinden bilimsel kurallara uygun, modern tarım tekniklerine uygun işlenmesi açısından nasıl daha fazla pay alabiliriz ve neler yapılabilir konusunda 2002 yılında hükümet tarafından Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü kurulması konusunda karar aldı. Yaklaşık Bin 400 dönüm arazinin kamulaştırılma çalışmaları tamamlandı. Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü kurulum çalışmaları devam ediyor. Üstyapı projeleri yapılıyor. Bu da zeytincilikle uğraşan çiftçilerimiz için Şırnak’tan Mersin’e kadar olan tarım sektörü için önemli bir değerdir.” dedi.

Markalaşmak Çok Önemlidir

Zeytinyağının hak ettiği değere ulaşması için Enstitünün ve sanayinin şart olduğunu belirten Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Zeytinyağının hak ettiği değeri bulması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Altınözü çiftçisinin zeytinden kazandığını biliyoruz. Zeytinyağının şuan ki fiyatı gerçekten komik bir rakam. Markalaşma konusundaki çalışmalar için hazırlıkları yapacağız. Markalaşmanın zeytin sektöründe başta Altınözü olmak üzere tüm Hatay’a katkısı olacağına inanıyoruz. Bunun yanı sıra festival günü Zeytin Müzesi’nin de açılını gerçekleştireceğiz. Tokaçlı Mahallesi’nde yapımını tamamladığımız Zeytin Müzesi’ni Altınözü ve Hatay’ımıza kazandırmış olacağız. Bütün bu çalışmalarımızı Zeytin ve Zeytinyağı Festivali ile süslemek istiyoruz.” dedi.

Tüm Halkımızı Bekliyoruz

Bu yıl festivalin ilk kez yapıldığını ve tüm Hataylıların katılım göstereceğine inandığını belirten Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur; “Bu yıl ilk kez bu festivali gerçekleştiriyoruz. Altınözü ve Hatay’a değer katacak festival çalışması sırasında destek veren resmi kurum ve kuruluşlara, Altınözü Belediyesi’ne, mahalle muhtarlarımıza, kanaat önderlerimize, işadamlarımıza, firmalara ve Altınözü halkımıza çok teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı Altınözü’nde yapacağımız Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Zeytin Tanıtımı Markalaşmaktan Geçer

Zeytin ve Zeytinyağı Festivali hakkında kısa bir konuşma gerçekleştiren Altınözü Belediye Başkanı Rifat Sarı ise yaptığı konuşmada, “Altınözü İlçesi’nde ciddi derece potansiyeli yüksek zeytin ekonomisi var. Bugüne kadar Türkiye genelinde zeytinimizi ve zeytinyağımızı tanıtamamamızın ve yaygınlaştıramamamızın tek nedeni markalaştıramadığımız içindir. Markalaşma ciddi derecede önem arz ediyor. Zeytin ve zeytinyağımızın en iyi şekilde tanıtılabilmesi için markalaşmaktan geçtiğini çok daha iyi anlıyoruz. Markalaşma yolunda üreticilerimizle ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte elbirliği içerisinde yoğun çaba harcayacağız. Altınözü İlçesi’ni ve zeytinyağı için çalışmalar gerçekleştiren, kafa yoran, emek harcayarak tanıtımını gerçekleştiren Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyorum. Tüm halkımızı Altınözü’nde 21 Ekim’de başlayacak olan festivalimize tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Festival 3 Gün Sürecek

Altınözü Kaymakamlığı tarafından organize edilen Zeytin ve Zeytinyağı Festivali 21-22 ve 23 Ekim 2017 tarihleri arasında 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Festivalin ilk günü olan 21 Ekim 2017 Cumartesi günü Sultan Abdulhamid Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde saat 10.00’da Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından Zeytinyağı Tadım Eğitimi gerçekleştirilecek. Festivalin ikinci günü olan 22 Ekim 2017 Pazar günü saat:09.00’da Atatürk Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ve ardından protokol üyeleri ile birlikte festival kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Kuseyri Çiftliği’nde sezonun ilk zeytin hasadının gerçekleştirilmesi ve fidan dikiminin ardından Tokaçlı Mahallesi’nde yaptırılan Zeytin Müzesi’nin açılışı gerçekleştirilecek. 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda Protokol üyelerinin festival açılış konuşmalarının yapılmasının ardından kurulmuş olan stantlar vatandaşlarla birlikte gezilecek. Saat:13.00’da Zeytinyağlı Yemek Yarışması ve öğrenciler tarafından folklor oyunu gerçekleştirilecek. Toplu Açılış ve temel atma töreninin ardından akşam saat 18.00’da Zeytindal Korosu tarafından vatandaşlara verilecek olan konserin ardından yine sanatçılardan Karsu Dönmez festivale katılan vatandaşlara konser verecek. Festivalin son günü olan 23 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 09.00’da Ottoman Palace’da Modern Zeytin Yetiştiriciliği, Coğrafi İşaret, Markalaşma, Örgütlenme ve Pazarlama, Sofralık Zeytin, Zeytinyağı Üretim Teknolojisi ve Çevresel Etkileri balıklarıyla çalışma grupları tarafından 1. Zeytin Çalıştayı gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi

Share
713 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?