ÜST REKLAM

logo

reklam

ALTINÖZÜ ZEYTİN FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

 

Hatay Valiliği himayesinde Altınözü Kaymakamlığı, Altınözü Belediyesi ev sahipliğinde, Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle bu yıl ikincisi düzenlenen “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ile AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Sabahat Çelik Özgürsoy, Hacı Bayram Türkoğlu, Altınözü kaymakamı Bülent Uygur, AK Parti Hatay il başkanı İbrahim Güler, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Tacettin Sürmeli Parkı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan festival kapsamında, katılımcılar Babatorun Mahallesindeki zeytin bahçesinde hasat gerçekleştirdi.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yaptığı konuşmada, insanların istedikleri kadar zeytin ve zeytinyağı tüketebileceklerine vurgu yaparak, “Zeytin ve zeytinyağı ömrü uzatıyor. Sağlık bahşediyor, sağlıklı yaşam bahşediyor. Onun için altınla kıyas dahi edilmez. Onun için mutlaka her gün zeytin tüketilecek, her gün zeytinyağı içilecek, hiç korkmayın. Yalnız yanında ekmek olmayacak. Altınözü zeytini çok önemli, çünkü burada havadan ilaçlama yapılmıyor. Bu yüzden buradaki zeytin ve zeytin yağı öne çıkması gerekiyor.

Zeytinin ve zeytinyağlarının faydalarını da sıralayan Karatay, “Altınözü’nün zeytinyağı yağ değildir, meyve suyudur ve en sağlıklı meyve suyudur, meyve suyunu istediğiniz kadar içebilirsiniz. Yemeklerde zaten kullanıyoruz, Akdeniz ülkesiyiz, salatada, cacıkta kullanıbiliriz ama içmek de ayrıca güzelliktir. Zeytinyağı, pribiyotiktir, bizi gençleştirir, alzheimerı, kanseri, kalp krizi önler kardeşim.” dedi.

Özkaldı; Bereketli Olsun

Zeytin hasadına katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, zeytin sezonunun bereketli olmasını diledi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Hatay’da bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve tarımla ilgili konuları ele aldıklarını hatırlatan Özkaldı, burda yaptığı kısa açıklamada ilçedeki Altınkaya Göleti’nin çalışmalarını da başlattıklarının müjdesini vererek bu göletle zeytinde daha bol verim almayı temenni etti.

Karatay’a Fahri Hemşehrilik Verildi

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ise Hatay zeytinin tanıtılmasında bir marka yüzü olarak seçtikleri Karatay’a davetlerine geldikleri için teşekkür ederek kendisine “Altınözü Fahri Hemşehrilik Beratı” vereceklerini aktardı.

Hatay’ın Türkiye’nin zeytin liginde 7. sırada olduğunu ifade eden Uygur, “Bu yıl ikincisini yapmanın mutluluğunu yaşadığımız festivalde, ilçede zeytine dikkati çekelim, özellikle üreticiler arasında zeytinin hak ettiği değere ulaşması, alternatif ürünlere kaymaması açısından zeytinlik alanların daha da genişletilmesi noktasında bir proje yapalım dedik. Bu projeyi de festivalimizle taçlandırdık.” diye konuştu,

Uygur, festival kapsamında foto safari yarışması yaptıklarını da belirterek katılımcılara başarı diledi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da Altınözü zeytin ve zeytinyağının markalaşması için çalışmalarının süreceğini söyledi.

Konuşmaların ardından devam eden festival kapsamında, ilçedeki bazı yatırımların açılışları gerçekleştirildi, kurulan stantlar gezildi.

Haber Merkezi

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?