ALLAH’TAN YARDIM DİLE ALİ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ALLAH’TAN YARDIM DİLE ALİ!

Bu haber 23 Ekim 2019 - 9:27 'de eklendi ve 647 kez görüntülendi.

İlknur Altıntaş

Gülümsedi Resul-u Ekrem, “Seni orada gördüğümde o yüzündeki ifade, o an! Hayber’in kapısını tek başına yerinden söktün sen Ali, tek başına…” diyerek gülümsedi,

“Allah’ın yardımıyla…” dedi Ali, biraz utandı, yanaklarındaki pembelik bundandı.

“Ah, çocuk!” diyerek elini sıktı ve bir anda öksürmeye başladı, o gülümseme eriyip gitti yüzünden, kızıla teslimdi artık teni, “Biliyor musun Hayber’de o yediğim yemeğin acısını hâlâ hissediyorum, şimdi o zehrin etkisinden şahdamarımın koptuğu andır…”

“Efendim…” dedi endişeyle Ali.

 “İyiyim, iyiyim…” dese de değildi, derin bir soluk aldı. Yorgundu, çok yorgun ve halsiz.

Ya yüzüne bir anda çöken karanlık da neyin nesiydi? Kederin cıva gibi oturduğu tene. Sormalı mıydı? Dalıp giden gözlerinin ne acılardan geçtiğini, neler gördüğünü ve her yutkunuşunun nasıl bir musibetin gölgesi olduğunu bilmeli miydi? Bilebilir miydi? O bedenine dar ruhu zamanın tüm evrelerinde kanatlanıp uçarken bir kuş misali, insanlığı ne acıların beklediğini duymalı mıydı?

 “Ali…” dedi kısık sesiyle kederli Resul-u Ekrem.

 “Anlatın efendim, neler gördüğünüzü? Bilmek istiyorum…” dedi kırık sesiyle. Sadece başını iki yana salladı halsizce, bir damla gizliydi salkım tanesinden düşmekte kararsız bir üzüm tanesi kadar saf ve berrak bir gözyaşı gizliydi.

 “Ben…” diyebildi.

 “Efendim…”

 “Gördüklerimi sana söyleyemem…” diyerek yutkundu, “Ve göreceklerini de…” Sanki söylemek ister gibiydi de vazgeçti ya da varmayan diliydi.

 “Neler gördünüz?” dedi cesaretle, kararlıydı.

 “Ben…” dedi Resul-u Ekrem ve kirpiklerinden süzülüp yanağını ıslatan bir damlaydı ince bir nehir gibi yüzünün toprağında usulca yol alıp boynunu ıslatan. Yüreğine damlayan kan gibiydi içine oturan! Kan ki tüm bedeni besleyen ve yaşam bahşeden ve beyazı kızıla boyayan ve tek bir damlaydı şeffaf tüm rengi yaratan!

 “Senden sabırlı olmanı istiyorum! İnsanlar Ali…” dediyse de devamını getirmedi.

 “Evet…” dedi iyice sokularak.

“İnsanlar, onlar! Bu mesaj! Sakın Allah’ın mesajının kirlenmesine izin verme!” diye toparladı.

 “Hayır, buna kimse cüret bile edemez…” diyerek başını salladı Ali.

 “İnsanlar Ali, insanları bilmez misin? Yakında öyle günler gelecek ki, hakikat ve batıl birbirine karışacak, öyle günler gelecek ki inançlılar inançsız, inançsızlar inançlı sayılacak, öyle günler gelecek ki yalancılar dürüst, dürüstler yalancı sanılacak! Her şey tersine dönecek Ali, ama pek az kimse bunu fark edecek! İnsanların gözlerine inen perde…”

 “Onları kaldırdınız, kaldırdık…”

 “O perdeler hiç bitmez Ali! Her seferinde bir yenisi, bir daha, bir daha…”

 “Ne yapabilirim?”

 “Zaman sonsuzdur, zaman umudu büyütendir! Asla hakikat yolundan ayrılma, asla inancını kaybetme! Sen ışık olacaksın Ali, sen hep öyleydin, ışıktın, aydınlıktın! Belki şimdi değil ama öyle günler gelecek ki bedenler toprağa, ruhlar Firdevs bahçelerine konduğunda sözlerimiz sonsuzlukta yankılanacak! Sen ilmin kapısı Ali, tüm zorluklara, tüm haksızlıklara rağmen ışık olmaya devam et, unutma ki âlimler gökteki yıldızlar gibi sonsuz ve zamansızdır, onlar asla eskimez, onlar asla ölmez! Yakında bazı şeyler olacak ve…”

 “Ne?”

 “Sabret, sadece sabret oğlum…”

 “Ben…”

 “Allah sabreden kullarıyladır! Ve onun sınavı çetindir. En sevgili kullarının sınavları da en zor olanlarıdır unutma, ilim bir kapıdır Ali, kapılara açılandır, ilim dipsiz kuyudur, en dibinde neler olduğunu bir tek O’ bilir. Sakın karanlıktan korkma, acılardan! Ateş seni şekillendirecek, seni büyütecek, seni olgunlaştıracak! Ve…”

“Ve…”

 “Bana biraz su verir misin lütfen?”

 “Elbette…” diyerek hemen yatağın kenarındaki sürahiden bir tas su alıp uzattı, dudakları kuruydu, çatlamıştı hatta, birkaç yudum aldı Resul-u Ekrem. “Su…” diyerek gülümsedi, daha ziyade şükürdü sanki.

 “Yiyecek bir şeyler getirmemi ister misiniz?”

 “Hayır, yanımda kalmanı istiyorum…” diyerek tası geri uzattı ve ellerini sıktı.

“Ali! Benim gözümün nuru! Hatırlıyor musun? Henüz çocuktun, Abbas ağabeyin Akil’i ve seni büyütmek istemişti, sana sormuştum, benimle yaşamak ister misin diye?”

“Evet, isterim demiştim…” diyerek gülümsedi Ali.

 “Ve benim peygamberliğime kim inanır diye sorduğumda o yemekte…”

“Ben, ben, ben…” dedi Ali.

“Gülüşüne kurban, sendin, sendin…” dedi Resul-u Ekrem ve yanağına dokundu.

“Ahh!” dedi sonra, o gülüş terk edince Ali’nin yüzünü.

 “Hayır, hayır acım yok. Acım başka Ali, acım çok derin…” dedi kederle. Bekledi, ne demeye çalıştığını anlamaya çabaladı, bakışlarının kapı kenarındaki duvarda olduğunu fark ettiğinde ne gördüğünü merak etti, neden gülümsediğini ve ille de gözlerindeki hüznün sebebini!

“Anlatın…” dedi Ali.

 “Anlatayım mı? Neler gördüğümü bilmek istiyor musun gerçekten?”

 “Evet…”

 “Ah!” dedi kederle. “Her yeni asır bir öncekinden beter olacak Ali! Altının sarısı gözleri boyayacak daha da, güç için kan akacak, her sözün anlamı değişecek, rüşvete hediye diyecekler, korkutmak için masumların kanına girecekler, onları katledecekler. Gün gelecek ibadeti öldürecekler, duayı! Yalancı peygamberler çıkacak! Yaptıklarımı yok edip dinimizi bozacaklar! Öyle zamanlar gelecek ki hadislerimi, hatta beni yalanlayacaklar, anlamayacaklar, anlamadıklarını da bilmeyecekler. Küfür din, din küfür olacak Ali! Öyle zamanlar gelecek ki Kur’an ahret için değil dünyalık için okunacak, mescitlerde binlerce kişi olacak da aralarında bir tek inançlı bile bulunmayacak! Öyle zamanlar gelecek ki âlimler fitne yayacaklar, hafızlar artacak ama âlimler hiç bulunmayacak! Ve her gelen bir öncekini cehaletle suçlayacak, kibir insanı saracak bir ahtapot gibi! Geziler düzenleyecekler Kâbe’ye, ibadetleri bahane, zenginler ticaret, fakirler dilenmek, din görevlileri de gösteriş için salınacaklar!

Gün gelecek Ali, insanın tek kaygısı midesi, şerefi malı, kıblesi kadın, dini de sadece para olacak, inananlar yetmiş üç kola ayrılacak da sadece bir kolu cennet ehli olacak. Daha anlatmamı ister misin, ha?” diyerek acıyla gülümsedi.

 “Söz veriyorum ki adaletin ve Hakk’ın yeryüzündeki temsilcisi olacağım, tüm gücümle karşı koyacağım yalancılara, kötülere, hilebazlara ve zalimlere sonuna kadar direneceğim…”

 “Sen konuşan Kur’an ol Ali, ilmin ve hakikatin yolundan asla ayrılma, sapma…”

 “Asla…” diyerek başını salladı iki yana.

 “Dayan Ali, sabret, yüreğin yangınlarına sabret, gelecek musibetlere de…” dediğinde göğsünde bir sancıydı ani ve gözlerini yumdu Resul-u Ekrem, bir gülümsemeydi bir pınar gibi doğan dudaklarının kenarında. Derken kapı açıldı, kızı Fatımah ve torunlarıydı. Üzgün bakışları karanlıktı geceden ve keder akandı yüzlerinden, Resul-u Ekrem’in gözleri parladı, onlara gülümsedi.

Fatımah, Zeyneb, Hasan ve Hüseyin’i yanına yaklaştırıp babasının yanına sokulmalarını istedi, “Baba, onlara bir miras bırak…” dedi ağlamaklı sesiyle, Resul-u Ekrem torunlarının yanağına dokunup okşadı, gülümseyerek.

 “Heybetimi ve şerefimi Hasan’a, cesaretimi ve cömertliğimi Hüseyin’e bırakıyorum…” dedi ve Zeyneb’e gülümsedi, “Çocuklar yavaş…” dedi dedelerinin üzerine abandıklarını fark ettiğinde Fatımah.

 “Bırak onların tadını çıkarayım, onlar da benim tadımı çıkarsınlar. Bir gün gelecek ki…” dedi ağlamaklı sesiyle ama devamını getiremedi, Fatımah’nın hıçkırığını fark ettiğinde kızının yanağına dokunup kulağına fısıldadı.

 “Fatımah, üzülme, bana ilk kavuşacak olan sensin…” deyip gülümsedi, yeniden Ali’ye döndü.

 “Başımı kucağına koy Ali, Allah’ın emri gelmiştir, ruhum göçüp gittiğinde onu al ve yüzüne sür sonra beni kıbleye yönelt ve cenaze işlerimle sen uğraş. Bana ilk sen namaz kıl! Beni kabrime koyuncaya kadar yanımdan ayrılma ve Allah’tan yardım dile Ali!”

O an geldiğinde Ali, Resulullah’ın başını alıp kucağına koydu, sağ elini de çenesinin altına uzattı. Ve ölüm meleği onun ruhunu almaya başladı. Onun dudaklarında dökülen Allah’ın ayetleriydi, sonunda ruhu bedeninden akıp çıktı, Ali, onu alıp yüzüne sürdü ve odadan çıkıp Resulullah’ın Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu bildirdi…

#HzMuhammed #HzAli