SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 22 Şubat 2019 - 9:11 'de eklendi ve 4.208 kez görüntülendi.

Bogdanov: İdlib’te Bu Kaçınılmaz Bir Durumdur

Rusya Başkanının Ortadoğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov; İdlib’te bulunan tüm teröristleri yok etmenin kaçınılmaz bir durum olduğunu belirtti.

Moskova’da bugün basın mensuplarına açıklama yapan Bogdanov; İdlib’te silah bırakmayı kabul etmeyen tüm teröristlerin en kısa zaman içinde mutlaka yok edilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Bogdanov Türkiye yetkilileri ve daha başka ilgili taraflar ile Rusya arasında yapılan temasların bu konuda olduğunu ifade etti.

Şaban: Savaşların Asıl Nedenleri Bunlardır

Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban ABD ve müttefiklerinin muhtelif isimler altındaki terör örgütlerine destek ve çözüm çabalarını sabote etmeye çalışmakla Suriye’de daha fazla yıkım ve kan için krizin süresini uzatmaya çalıştıklarını belirtti.

Moskova’da düzenlenen 8. Uluslararası Valdai Diyalog Konferansı kapsamında Rusya’da bulunan Suriyeli medya araçlarına demeç veren Şaban; konferansta Suriye’nin vizyonu ve sekiz yıldır Suriye’ye ilişkin yapılan medya hamlelerinde gerçeklerin ne derecede çarpıtıldığı konusunda bilgi aktardığını belirtti.

Şaban Valdai Konferansına bu yıl yüksek sayıda araştırma merkezleri, diplomat ve düşünürlerin katıldığına dikkat çekerken, dolayısıyla bu yıl farklı bir önem taşıdığını ifade etti.

Terör destekçisi devletler ve medya araçlarının Suriye ve halkına yönelik muhtelif yönlü bu savaşta gerçekleri ne derecede çarpıttıkları ve dünya kamuoyunu kandırdıklarının artık daha iyi bilindiğine vurgu yapan Şaban; Batılı birçok medya aracının Batı ve dünya genelinde güvenirliğini kaybettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın ve Siyasi Danışmanı Şaban Ortadoğu’nun tanık olduğu savaşlar ve olayların temel nedenlerinin işgalci İsrail’in güvenliğini temin etme ve koruma planlarının yanı sıra petrol başta olmak üzere bölge halklarının zenginliklerini sömürmek olduğunu belirtti. Şaban bir kısım tarafların bu savaşların nedenlerini etnik, din ve mezheplere dayandırmalarının gerçek olmadığını söyledi.

Mikdat ve Remzi Çözüm Çabalarını Masaya Yatırdı

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisinin yardımcısı Remzi Remzi ile Suriye’deki krize siyasi çözüm çabalarını görüştü.

Suriye hükümeti ve özel temsilci ofisi arasındaki daimi koordinasyon ve görüş alışverişi kapsamında düzenlenen görüşmede BM genel sekreteri Geir Pedersen’in geçen ay Suriye’ye bulunduğu ziyaretinde ele alınan meselelerin devamı ele alındı. Mikdat ve Remzi aynı zamanda Pedersen’in daha sonra belirlenecek tarihte Suriye’ye ziyaretine hazırlıkları da tartıştı.

Suriye’deki krize uluslararası kararlar kapsamında siyasi çözüm sağlama çabalarının masaya yatırıldığı görüşmede; terörle mücadelenin yanı sıra Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı ilkelerine vurgu yapıldı.

Mikdat ve Remzi herhangi bir dış müdahale ve dayatma olmaksızın tamamen Suriyelilerin kontrolünde çözüm sağlama amaçlı olarak Suriyeliler arasında diyalogun etkinleştirilmesinde Pedersen’un oynayabileceği rolü de tartıştı.

Yeni Gümrük Kanunu Tasarısı Meclis Kubbesi Altında

Halk Meclisi bugün başkanı Hammuda Sabbağ başkanlığında düzenlediği olağan oturumunda gümrük işlemleri ile ilgili yeni gümrük kanunu tasarısını tartıştı.

Oturumda milletvekilleri yeni kanun tasarısının gümrük işlemleri alanında yeni bir atak niteliğinde olduğuna dikkat çekti. Kanun tasarısının gümrük işlemlerinde gerekli tüm ilke ve kriterleri belirlediğini ifade eden milletvekilleri, kaçakçılıkla mücadelede de önemli bir adım sayıldığını kaydetti.

Milletvekilleri yeni kanun tasarısında ithalat ve ihracat işlemlerinin organize edildiğin ve hazine aidatlarına önemli katkıda bulunacağına dikkat çekti.

Meclis oturumunda konuşan Maliye Bakanı Mamun Hamdan yeni kanun tasarısının önümüzdeki yeni sürecin gereksinimlerini karşılayacağını belirtti.

Bakan Mamun yeni tasarıda ulusal çıkarlar, adalet, şeffaflık ve netliğin temel dayanak olarak alındığına dikkat çekti.

Haber Merkezi