ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Eylül 2017

ALIÇ (ZARUR) MEYVESİNİN SAĞLIĞIMIZA KATKILARI

Arapça’da Zarur diye bildiğimiz Türkçe’de Alıç olarak bilinen meyve ülkemizde fazla miktarda yetişebilen bir meyvedir. Alıçlar Türkiye’de ve dünyada henüz yeterince tanınmamıştır. Akdeniz Havzası, Türkiye ve İran’da yetişen koyu sarı-turuncu renkli meyveleri olan bir alıç türüdür. Küçük meyveli olması, toplanmasının zahmetli olması ve faydalarının çok fazla bilinmemesi sebebiyle çok tüketilmemektedir. Crataegus (alıç-zarur) bitkisinin türlerinin yaprak, çiçek ve meyvelerinden hazırlanan ekstrelerinin ilaç olarak kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. İklim yapısı ve toprak türlerine göre alıç çeşitleri de farklılık göstermektedir. Tat olarak tatlı-hafif mayhoş bir meyvedir. Ayrıca bugün alıç ilaç endüstrisinde de yararlanılan bir bitkidir. Almanya ve İsviçre başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde alıçtan hazırlanan bitkisel ilaçlar kullanılmaktadır.

Crataegus türüne ait çalıların(alıç) meyveleri, çiçekleri ve yaprakları kardiovasküler rahatsızlıklar, hipertansiyon ve aterosklerosis (damar sertliği) hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Alıç mükemmel derecede antioksidan aktiviteye sahiptir. Koroner kan akışını artırır, oksijen dolaşımını destekler ve bu da kalp ve damarlar için oldukça faydalıdır. Bu bitkinin kalp ve beyne olan kan akışını artırdığını, kalbi düzensiz artışlara karşı koruduğu, kalbin kasılma gücünü artırdığı ve kan basıncını (tansiyon) dengelediği kanıtlanmıştır. Kalp ritmini dengeleyen ve kalp damarlarında genişleme yapan bu meyve aynı zamanda kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler. Kalp krizi gelişme riskini azaltır.

Alıç; bakteri ve mayaların birçoğu üzerinde antimikrobiyal (mikroplardan koruyucu) etki göstermektedir.

Alıcın kurutulmuş çiçek ve meyveleri çay gibi hazırlanarak boğaz iltihabına, öksürüğe, kalp faaliyeti zayıflığına, kalp ağrılarına, kalp çarpıntısına, böbrek hastalıklarına ve karaciğer ağrılarına, hemoroide karşı kullanılmaktadır.

Alıç antioksidan bileşimi ile vücuda yerleşmiş olan serbest radikaller ile mücadele eder ve vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Çevresel etkiler ile ve her yaş aldığımızda vücudumuzda doğal olarak gelişen serbest radikaller, hücre ve DNA yapısına zarar vermektedir. Çevreden aldığımız toksinler, ultraviyole ışınlar, radyasyon, sigara içmek, birtakım ilaçlar ve hava kirliliği sebebi ile vücutta biriken serbest radikaller, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Serbest radikaller, kanser ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık problemine sebep olabilmektedir. Antioksidan bileşimi ile alıç, bu gibi hastalıkların önüne geçmektedir. Ayrıca karaciğer sağlığını korumaktadır.

Bu meyvede olgunlaşmanın ilerlemesiyle toplam fenolik madde miktarının ve antioksidan aktivitenin arttığı tespit edilmiştir. Yani olgunlaşmış olan alıçların sağlığa katkısı daha fazladır.

1 porsiyon miktarı 100 gramdır. Ayrıca meyvenin çok fazla miktarda tüketilmesi yan etkilere sebep olabilmektedir.

Dyt.Deniz Selen Vahapoğlu

Haber Merkezi

Share
1091 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?